Z malých bezpilotních letounů se v posledních letech stala běžná spotřební elektronika pro každého. Stále je to ale letadlo, které se musíte naučit ovládat, podléhá místním i mezinárodním předpisům, a tak byste o něm měli vědět maximum možného už před nákupem.
Výběru nového dronu by měla především předcházet rozvaha, co od něj vlastně očekáváte a kolik do něj budete chtít investovat.
Nejoblíbenější drony
Další oblíbené drony
Už za pár stovek pořídíte zástup bezejmenných hraček z AliExpressu. Létání vám sice kvůli zpravidla tragické avionice spíše znechutí, ale zase vás nebude mrzet první střet s korunou stromu.
S akrobatickými FPV drony, které si letci vedle hotových modelů často skládají z kitů a vylepšují jako osobní počítač, zase zažijete spoustu legrace a adrenalinu. Určitě se ale nehodí pro fotografování krajinek a rodiny.
Etalonem rekreačního dronu s kamerou je proto spíše analogie relativně nudného rodinného automobilu. Není to sporťák s agresivním motorem, ale snadno předvídatelný stroj, který bez problému a bezpečně ukočíruje i dítě a který bude spolehlivě fotit a natáčet video prakticky za všech světelných podmínek.
Vašim dronem bude pravděpodobně kvadrokoptéra. Klikněte na šipku a přečtěte si proč.
Pokračování 2 / 8
Co je to kvadrokoptéra a proč je tato konstrukce tak oblíbená
Ačkoliv mohou mít bezpilotní letouny bezpočet konstrukcí, na poli těch rekreačních je dnes zdaleka nejrozšířenějším typem kvadrokoptéra, kterou v průmyslovém segmentu doplňují ještě pevné hexakoptéry a oktokoptéry.
Jedná se o letadla s vertikálním startem a přistáním, která se chovají a ovládají podobně jako helikoptéra se čtyřmi (kvadro-), šesti (hexa-) nebo dokonce osmi (okto-) rovnocennými motory.
Kvadrokoptéra je dnes zdaleka nejčastější konstrukcí rekreačního dronu
Zvýšením tahu konkrétního páru motorů oproti ostatním se letoun nakloní a začne ve vzduchu klouzat patřičným směrem. Pokud budou mít naopak všechny motory shodný tah a letadlo kvalitní avioniku, dron se může vznášet nehnutě na místě.
Právě proto je tato konstrukce velmi bezpečná a vhodná pro filmaře a rekreační letce. V případě problémů totiž zpravidla stačí uvolnit páčky ovladače a dron se prakticky okamžitě zastaví.
Skládací konstrukce pro snadnou přepravu • Rozhraní palubního počítače s obrazem z hlavní kamery • Dvojice nejtypičtějších ovldačů: s integrovanou obrazovkou a se zacvaknutým vlastním mobilem
Motory mohou být buď pevnou součástí draku letounu, anebo jsou upevněné na ramenech. V takovém případě se zpravidla jedná o skládací konstrukci a ramena jsou s drakem spojená otočnými klouby. Díky tomu můžete dron složit a zvláště ty menší budou mít rozměry běžné svačiny na výlet.
V další části vysvětlíme, proč většinou není dobrý nápad pořizovat nejlevnější drony.
Pokračování 3 / 8
Lesk a bída nejlevnějších dronů
Právě kvůli tomu, že je dnes zdaleka nejrozšířenější konstrukcí dronů skládací kvadrokoptéra, většina letounů vypadá pohledem naprostého začátečníka velmi podobně. A přitom to může být v jednom případě špičkový model za padesát tisíc korun a v tom druhém jeho asijská náhražka za pětistovku.
V posledních deseti letech ovládal trh s drony čínský výrobce DJI. Jeho design nyní kopíruje zástup desítek a stovek výrobců nejlevnějších bezejmenných kvadrokoptér. I když vypadají stejně a pořídíte je za zlomek ceny, tím veškerá podobnost končí.
Na Aliexpressu najdete tisíce laciných dronů, které slibují špičkové parametry a vzhledem často kopírují modely DJI
Nejlevnější kvadrokoptéry trpí horší avionikou. Aby totiž letoun s vícero motory zvládnul stabilní a předvídatelný let a dokázal se nehnutě vznášet na místě, potřebuje neustále provádět drobné korekce otáček motorů a vyvažovat rovinu.
Používá k tomu kvalitní jednotky IMU (akcelerometr/gyroskop), ideálně také optickou stabilizaci pomocí tzv. flow kamer, které sledují ubíhající terén, přesnou satelitní navigaci a vhodný palubní počítač. Náklady na podobnou výbavu se ale počítají na tisíce korun.
Nejlevnější kvadrokoptéry tak mají při vznášení tendenci driftovat – klouzat určitým směrem – a jejich let bude méně přesný. Protože mohou být první zkušenosti pro nováčka docela stresující, dost možná ho takové zjištění nadobro odradí.
To vše umocní také častá absence jakékoliv detekce překážek, horší výdrž akumulátoru, nekvalitní kamera a nízký rádiový dosah způsobený použitím běžné 2,4GHz Wi-Fi, která bude ve městě trpět silným rušením.
V těchto článcích většinou jen popisujeme, jak vybírat, ale teď uděláme výjimku. Pro začátečníky je totiž vhodný jeden konkrétní model dronu.
Pokračování 4 / 8
DJI Mini je standard (nejen) pro začátečníky
Pro náročnější začátečníky je zdaleka nejvhodnější a dnes už poměrně pestrá řada maličkých skládacích kvadrokoptér DJI Mini. Mini v sobě kombinuje skvělou avioniku a stabilizaci obrazu od DJI se skladností ve složeném stavu a velmi nízkou vzletovou hmotností do 249 gramů. Díky tomu spadá dron do nejméně regulované třídy (vyjma hraček) a můžete s ním létat ve všech zemích EU zdaleka nejsvobodněji.
Letoun si oblíbili také zkušenější fotografové, protože jej díky jeho skladným rozměrům snáze vezmou na expedici a zpravidla nebudí pozornost ani při letecké přepravě. U větších dronů byste totiž měli mít akumulátory ve speciálním nehořlavém vaku.
I když se první verze Mini objevila teprve před pěti lety (tehdy ještě jako řada DJI Mavic Mini), trh od té doby zaplavila hromada nových modelů a také pokročilá verze Mini Pro s kvalitnější optikou, autopilotem a detekcí překážek.
Nejoblíbenější drony DJI Mini
Další oblíbené drony DJI Mini
Začátečník, který nechce hned na začátku utratit i několik desítek tisíc za nejvyšší model Mini v provedení Fly More Combo s náhradními akumulátory a batůžkem, udělá nejlépe, když sáhne po některém ze starších kusů, případně se podívá do českých bazarů. Díky tomu, že je DJI v podstatě norma, ke všem dronům seženete náhradní díly a hromadu neoficiálního příslušenství
V případě staršího kusu cena klesne pod deset tisíc korun. I když letoun už nebude mít ty nejnovější vychytávky a třeba nezvládne natáčet 4K@60, jeho avionika bude stále perfektní pro osvojení si letových vlastností stroje a získání psychického klidu při pilotáži.
Důraz na psychiku je opravdu na místě. Pokud totiž utratíte tisíce za malý plastový letoun, který po výstupu do padesáti metrů nad zemí už prakticky neuvidíte, musíte důvěřovat jeho palubnímu počítači, že se v případě nouze bezpečně vrátí na výchozí pozici a neskončí někde v křoví.
Dalším výrobcem malých dronů je třeba značka Potensic
Třeba jen krátkodobý výpadek obrazu je přitom zvláště u starších modelů docela běžný. Stačí třeba někde na louce za městem vlétnout do silného rádiového laloku mezi dvěma vysílači obecního internetového bezdrátového poskytovatele internetu.
Jak vybrat dron pro náročnější a zkušenější letce?
Pokračování 5 / 8
Střední drony pro náročné
I když maličké drony Mini v posledních letech v mnohém dospěly a i v kvalitě optiky se hodně přiblížily střední třídě, 249 gramů vzletové hmotnosti přináší hromadu nutných kompromisů.
Palubní elektornika je pouze pasivně chlazená, takže se při delším vznášení přehřívá, Slabší motory nemohou pár desítek nad zemí vzdorovat silnějšímu protivětru, akumulátor má kvůli hmotnosti sníženou kapacitu a drak letadla je vyrobený z měkkého plastu, který praskne po prvním neopatrném střetu s větším keřem.
Skládací dron střední třídy DJI Air 3 s dvojicí kamer
Ruku v ruce s tím jdou i softwarová a spíše umělá omezení mnoha funkcí autopilota a kamery exkluzivně vyhrazených až pro modely vyšší třídy. Tu v ekosystému DJI reprezentují kvadrokoptéry Air, ale částečně také už zmíněný přechodový model Mini Pro.
Nejoblíbenější drony DJI Air
Další oblíbené drony z řady DJI Air
DJI Air je mohutnější řada, jejíž poslední verze Air 3 z loňského léta dosahuje vzletové hmotnosti 720 gramů. Kvůli tomu bezpilotní letadlo spadá do přísněji regulované třídy a nový majitel musí vedle registrace absolvovat i jednoduchý test na webu Úřadu pro civilní letectví. Kvadrokoptéra bude ale za letu mnohem stabilnější a její výkonnější palubní počítač zvládne více kousků.
Ve vyšších třídách najdeme na letounech více kamer. Tu širokou často doplňuje i teleobjektiv. Optický zoom se na dronech střední a vyšší třídy vyskytuje i kvůli jejich hluku. Oblast zájmu tak můžeme vyfotografovat nebo natočit z větší vzdálenosti, aniž bychom rušili bezprostřední okolí. Letoun s dobrou avionikou a kamerami si už poradí i s nočním provozem
Dalším výrobcem středně velkých dronů je třeba značka Autel
Za tuto legraci si ovšem připlatíte. Je ale třeba si uvědomit, že to není jen za kvalitní kompaktní fotoaparát, ale i za letadlo, v jehož technických schopnostech je absolvovat až několikakilometrový let.
A kde vybírají profesionálové?
Pokračování 6 / 8
Profesionální skládací drony
Etalonem skládacích dronů je ve světě DJI řada Mavic, která svojí vzletovou hmotností atakuje 900 gramů. Nutno ovšem podotknout, že oproti mnohakilogramovým monstrům z filmové branže, robotického zemědělství a průmyslu se stále jedná o drobka do batohu.
Špičkový skládací dron DJI Mavic 3 Pro s trojicí kamer
Mavic se pyšní nejpokročilejší optikou a natáčením videa a k dispozici jsou i podnikové modely s další senzorikou – třeba termokamerou. Řada je oblíbená mezi filmaři a fotografy, kteří potřebují něco malého, s čím mohou vyrazit do terénu, svými letovými vlastnostmi a pevným drakem ale zaujme i nejnáročnější amatéry.
Nejoblíbenější drony DJI Mavic
Další oblíbené drony z řady Mavic
Cena sice u těch nejvybavenějších variant atakuje sto tisíc korun, ale i v tomto případě seženete mnohem levnější kusy předchozí generace, případně se stojí za to podívat do specializovaných bazarů.
Mavic je nakonec a zvláště v Evropě hojně rozšířený ve státních organizacích. Používají jej hasičské sbory i policie, a právě i proto má DJI skrze svoje evropské ústředí v německém Frankfurtu velmi silné kontinentální postavení a připomínkovali i samotnou přípravu unijní regulace.
Dalšími výrobci pokročilých skládacích dronů jsou Autel a Parrot
Mavic 3 je také hojně rozšířený na ukrajinské frontě. Slouží zde nejen k pozorování bojiště, ale po úpravě i k útokům.
Samostatnou kategorií jsou sportovní a akrobatické drony, o kterých píšeme v další kapitole.
Pokračování 7 / 8
Sportovní a akrobatické drony
Všechny drony, které jsme si doposud ukázali, jsou typickými představiteli fotodronů – v podstatě létajících kamer, jejichž autopilot se postará o to, abychom se mohli plně věnovat pořizování snímků a natáčení videa.
Opačným případem jsou sportovní a akrobatické drony, jejichž prioritou je především svoboda v letu. Protože se takové letadlo řídí v režimu FPV (first person view), ovládáme ho zpravidla s brýlemi na hlavě, které přenášejí obraz čelní kamery s co nejnižší možnou latencí. Tímto způsobem pak vznikají všechny ty poutavé průlety budovami.
Brýle, ovladač a akrobatický dron DJI FPV se 4K kamerou
I když má FPV kvadrokoptéra v principu téměř identickou konstrukci jako ty rekreační, firmware palubního počítače je uzpůsobený tak, aby mohl letoun provádět operace, na které jsme zvyklí spíše z akrobatických kluzáků. Dron se proto může za letu přetočit prakticky do všech stran, což by bylo pro běžný vrtulník smrtící, a může dosahovat extrémní akcelerace a rychlostí vysoko přes 100 km/h.
Ovládání je mnohem složitější a vyžaduje cvik, k dispozici jsou nicméně softwarové simulátory. Konstruktérů FPV dronů je celá řada a k dispozici jsou kity, které můžete vylepšovat výkonnějšími díly.
Zatímco nejlevnější FPV drony přijdou na pár stovek (pochopitelně bez brýlí), špičkové stojí desítky tisíc korun. V české kotlině patří k předním expertům třeba Rotorama.
Levný sportovní komplet Emax EZ Pilot RTF za necelé čtyři tisíce od Rotorama
Drony z kategorie FPV nakonec nabízí i DJI. Pokusilo se přiblížit tento žánr rekreačním letcům i filmařům s potřebou akrobatických záběrů ve vysoké kinematografické kvalitě. Pro ty první tu je letoun DJI Avata, pro náročnější sportovní filmaře pak DJI FPV.
A potom jsou tady ještě předpisy a pravidla
Pokračování 8 / 8
Pravidla pro létání s drony
Od 1. ledna 2024 začaly v Evropské unii po několika letech přechodného období v plné síle platit nové předpisy pro létání s drony. Týkají se i rekreačních pilotů, kteří si koupili třeba jen malou kvadrokoptéru pro fotografování rodiny na dovolené.
Vyzkoušejte si v tomto kvízu, jestli se vyznáte v základních předpisech, termínech a podmínkách létání třeba na louce za domem.
Když celé téma shrneme, budoucí majitelé dronů to nemají úplně jednoduché. Výběr je na jednu stranu snadný, sázkou na DJI asi nikdo neudělá chybu. Ale prvotní investice bude hodně vysoká, i když to s drony chcete třeba jen zkusit.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně