Jak vybrat | SSD

Jak dobře vybrat disk SSD. Drahé jsou zbytečné, ty nejlevnější špatné

  • Vybrat správný disk SSD není příliš složité
  • Na některé důležité parametry si ale musíte dát pozor
  • Výrobcům se dá věřit, udávané rychlosti jsou dosažitelné

Nejsou to procesory ani grafické karty. Disky SSD jsou tou komponentou počítače, která zlepšuje své parametry zdaleka nejrychlejším tempem. Možná vás ale překvapíme: ne vždy přinese honba za nejvyšší rychlostí tak zásadní zlepšení.

SSD jsme v Computeru začali testovat v roce 2010, kdy se tato zpočátku nedůvěryhodná technologie začala v počítačích objevovat. V té době největší disk nabídnul kapacitu 256 GB a stál dvacet tisíc, cena megabajtu se pohybovala okolo hranice 80 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
V grafu si můžete prohlédnout, jak se u SSD vyvíjely průměrné ceny za 1 GB kapacity

S odstupem času víme, že jsou to právě SSD, které ruku v ruce s vícejádrovými procesory zásadně zrychlily jakoukoli práci s počítačem. Například osm let starý notebook, pokud je vybaven dobrým procesorem a alespoň 4 GB RAM, po výměně HDD za SSD neuvěřitelně ožije. I dnes poslouží ke kancelářské činnosti či účetnictví bez toho, aby si uživatel rval zešedivělé vlasy.

Současně platí, že málokterá technologie tak výrazně zlepšuje své parametry rok co rok. Každé nové komunikační rozhraní dokázali výrobci výkonově zahltit nejpozději za tři roky a platí to i nyní pro nejnovější disky s rozhraním PCIe 4.0, jehož teoretické maximum leží na hranici 8 GB/s v obou směrech. Výrobcům stačily pouze dvě generace disků: první nabídla rychlosti čtení do 5 GB/s, druhá generace se již opírá o strop.

V tomto článku radíme, jak správně vybrat disk SSD. Na následujícím listu se zaměříme na dříve nejrozšířenější formát 2,5" a rozhraní SATA. Klikněte na šipku.

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Diskuze (43) Další článek: Nvidia těží z boomu AI. Má teď větší hodnotu než Meta, Tesla i Visa

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Technologie, Microsoft, AMD, Intel, Samsung, Jak vybrat, SSD, Úložiště, Micron, PlayStation, Pevné disky, Sony, Seagate, Sata, Notebook, Wild Hunt, Patriot Viper, SLC, Rozhraní, Paměť, QLC, Total Bytes Written, Dana, Computer, Disk, Pevné disky interní na Heureka.cz