Pro koho je Mac
Čtyři procenta našich čtenářů již Mac používá, tak těm to asi vysvětlovat nemusíme. Tu naprostou minoritu uživatelů Linuxu nebo BSD může oslovit, že Macy běží na unixovém systému. A majorita lidí s Windows zase může lákat ta exotika a chuť vyzkoušet něco jiného. Jako důvod koupě počítače za desítky tisíc to ale nejspíš nestačí, takže musíte vzít v úvahu jiné body.
Mac jsou relativně blbuvzdorné. Ne tolik jako Chromebooky, ale více než ostatní běžně dostupné počítače. Tím, že jejich operační systém vzniká pro omezený počet hardwarových konfigurací, je dobře optimalizovaný a stabilní. Automatické aktualizace, strašák Windows, jsou v macOS prakticky bez problémů.
Systém bude obecně bezpečnější než Windows, protože je méně používaný, a tak pro něj nevzniká ani tolik malwaru. A i kdyby se tam nějaký dostal, macOS má v základu hodně ochran, které minimalizují škody. Každé aplikaci, která bude chtít přistupovat k citlivým údajům v systému nebo datům, budete muset vše explicitně povolit. Žádná sama o sobě nemůže číst schránku, sledovat dění na obrazovce, zaznamenávat všechny údery klávesnice, pohyb myši nebo zapisovat do složek, pokud k tomu nemá oprávnění.
Mac funguje dobře sám o sobě, jeho síla ale roste s tím, kolik dalších iZařízení máte
Applu se také (celkem) daří udržovat konzistentní ovládání a vzhled uživatelského prostředí. Od vydání Mac OS X v březnu 2001 nedošlo k žádné revoluční změně, která by uživatele nutila měnit zažité návyky. Když Apple přijde s novým designovým jazykem, rychle jej dostane do aplikací a velká část vývojářské komunity si zakládá na tom, že nový design také nasadí co nejdříve.
Macy jsou už desítky lety oblíbené hlavně v kreativních zaměstnáních. Sám Apple má taháky v podobě editorů Logic Pro (audio) a Final Cut Pro (video). Ostatně i jejich zjednodušené a bezplatné alternativy Garage Band a iMovie mohou být důvodem, proč sáhnout po Macu. Na video se Apple obzvlášť specializuje, vždy počítače vybavuje i speciálními akcelerátory, které urychlují střih a renderování.
Experti zase ocení, co všechno se dá v systému automatizovat. V macOS je už skoro dvacet let Automator pro skriptování různých rutin, jež za vás udělají práci, kterou byste jinak museli dělat ručně. Na něj pak Apple navázal jednoduššími Zkratkami, které jsou přístupnější běžným uživatelům.
Koupě Macu může být výhodná i pro ty, kteří už nějaký produkt od Applu mají. Nejčastěji to bude iPhone nebo iPad. Apple má svá zařízení dobře provázaná, takže jedno doplňuje druhé. iPhone se s Windows nebude nikdy tak dobře kamarádit. Totéž platí o spojení macOS a Androidu.
Apple je jeden z mála výrobců, který dělá české klávesnice jen se znaky, které jdou napsat napřímo, nebo s přepínači Shift či Alt/Options
Osobně na Macích cením to, že Apple zřejmě jako jediný výrobce dělá opravdu české popisky na klávesnicích. Nejsou to česká diakritika a interpunkce násilím natištěné nebo vygravírované vedle symbolů americké klávesnice, takže nevzniká nepřehledný mumraj. Popisky nesou jen znaky, které skutečně můžete napsat napřímo, nebo s přepínači Shift či Alt/Option.
Macy ale nejsou pro všechny. V další části rozebereme, kdy má smysl se jim vyhnout. Klikněte na šipku.
Pokračování 2 / 12
Pro koho není Mac
Mac rozhodně neoslní ty, kteří mají rádi volbu. Pokud se vám jeho počítače nelíbí nebo jinak nevyhovují, nic s tím neuděláte. Není to jako ve světě Windows, že když nechcete ThinkPad, tak koupíte Latitude nebo EliteBook.
Dnešní Macy už nejsou ani upgradovatelné, protože všechny klíčové komponenty jsou připájené na základní desce či jsou rovnou součástí čipu Apple Mx. Došlo místo na disku? Kupte externí SSD. Máte málo RAM? Kupte nový stroj. Platí to i pro stolní Macy, takže ty si ani žádným způsobem neposkládáte podle libosti (leda tak neoficiální hackintosh).
Nové Macy neupgradujete. RAM i SSD musíte vybrat při nákupu a příplatky za vyšší kapacity jsou nesmyslně vysoké
Macy nejsou ani moc dobře otevřené uživatelským úpravám či opravám. Výměna akumulátoru v MacBooku sestává ze spousty zbytečných mezikroků. Do klávesnice se sami raději ani nepouštějte. U Applu ale zase máte tu výhodu, že pro něj budou vždy dostupné díly, protože se jich vyrábí opravdu hodně.
Nevýhodou je i cena. A teď nemyslíme fakt, že nekoupíte MacBook za osm tisíc, zatímco nějaké PC ano. Počítače Applu stojí podobně jako srovnatelná konkurence jiných značek a Macy si i delší dobu drží cenu, takže je lépe prodáte v bazaru. Na tomto místě chceme kritizovat absurdní příplatky za větší RAM nebo SSD, které zdaleka neodpovídají tomu, kolik dané komponenty stojí.
Ne všechny aplikace dostupné pro Windows jsou i pro macOS. Stejně tak je ale spousta softwaru, která zase chybí na Windows. To je plichta. Kde se však misky přiklánějí výrazně na stranu Windows, jsou hry. macOS není herní systém, byť se to teď Apple opatrně snaží změnit. Z herního hlediska je na tom i hůř než Linux.
U nových Maců s armovými procesory pak musíte zapomenout na Boot Camp, tedy možnost vedle macOS nainstalovat i Windows a využívat výhod obou světů. Komunita je šikovná, takže toto omezení možná někdy padne. Do té doby lze alternativní operační systémy pouze virtualizovat přímo v macOS.
Apple rozhodně nebude po chuti ani těm, co se vyhýbají korporacím, používají jen svobodný software a denně se modlí k Richardu Stallmanovi.
V další části se zaměříme na to, k čemu se hodí který Mac
Pokračování 3 / 12
Který Mac se hodí k čemu
Počítače Applu jsou dnes v nevídané pozici, kdy i notebooky mají stejný výkon jako desktopy. A vzhledem k minimálním či nulovým možnostem budoucích upgradů tak můžete koupit MacBook, i když bude 99 % času připojen do sítě, k velkému monitoru, klávesnici a myši.
Displej rozšíří pracovní plochu a akumulátor se bude hodit jako záložní zdroj, kdyby vypadla elektřina. A u toho jednoho procenta případů se bude hodit, že si s sebou můžete vzít plnohodnotnou mašinu i na cesty.
MacBook Air má stejný výkon a funkce jako stolní Mac mini. Notebook tak můžete téměř bez omezení používat stejně jako desktop, ale občas si jej i vzít někam s sebou
Při výběru se tedy nejprve musíte zajímat o to, jestli opravdu potřebujete notebook. V druhé řadě pak volíte konkrétní hardwarový základ. I ten nejnižší možný, tedy čip Apple M1, 8 GB RAM a 256GB nebude pro většinu uživatelů nijak limitující. Na takovém počítači uděláte veškerou kancelářskou práci, můžete na něm vyvíjet, dělat grafiku, stříhat videa i hrát kompatibilní hry. Všechno navíc už je pouze bonus pro to, na kterou práci se chcete zaměřit.
MacBook Air (M1 i M2) si například poradí jen s jedním externím monitorem, MacBook Air (M3) už podporuje dva, avšak vypne přitom interní displej. Až budoucí Air s čipem M4 by měl dva monitory zvládnout současně s interním displejem. MacBooky Pro s čipy Mx Pro či Max ale připojí více monitorů už v součassnosti. Kdo stříhá video, ten ocení speciální akcelerátory ve všech čipech mimo základní M1.
Neřešíte-li výkon, měli byste zvážit paměť. Základních 8 GB stačí na kancelářskou práci dnes, ale jak dlouho vydrží do budoucna? Pokud používáte náročnější software nebo vám současně běží hodně aplikací, osm giga rychle vyčerpáte a systém se pak spoléhá na virtuální paměť, tedy vyhrazené místo na SSD. To je o pár řádů pomalejší, což při přepínání úloh ucítíte. Především má ale omezenou životnost, takže se častým zápisům na SSD chcete spíš vyhnout. (Když navíc úložiště ani nemůžete vyměnit.)
Jeden takový paměťový strašák se objevil v podobě Apple Intelligence. Jablečné AI sice stačí i 8 GB RAM, ale výrobce doporučuje o stupenň vyšší kapacitu. Ostatně právě kvůli AI už od 30. října 2024 prodává všechny Macy s minimálně 16 GB paměti. V českých obchodech ale stále narazíte i na modely s poloviční velikostí, takže pozor.
Při výběru Macu si dvakrát rozmyslete potřebnou velikost RAM. Základních 8 GB stačí dnes, ale bude i za pár let?
Samotná velikost SSD je pak skoro ten nejmenší problém. I základních 256 GB je pro kancelář až až. Pro střihače videí bude i terabajt málo, takže stejně bude potřebovat externí úložiště. Ta jsou dnes dostatečně rychlá a zároveň malá, takže práce s nimi neobtěžuje.
Pokud byste řešili kompromis, jestli raději přikoupit větší RAM, nebo větší SSD, vždy volte první možnost. Chcete-li Macu prodloužit život, do budoucna bude alespoň 16 GB paměti výhodou.
Rychlý výběr
- Chcete co nejlevnější nový Mac? Kupte Mac mini (M4, 16 GB RAM, 256GB SSD) za 17 490 Kč. Případně starší generace M3 či M2 s 8 GB RAM, pokud se objeví pod 14 tisíc.
- Chcete co nejlevnější Mac na cesty? Kupte MacBook Air 2020 (M1, 8 GB RAM, 256GB SSD), pravidelně se už objevuje za 19 990 Kč a nižší ceny.
- Chcete Mac, který vám bude bez problémů dobře sloužit příštích deset let? Kupte Mac Mini (M2 Pro, 24 GB RAM, 512GB SSD) za 41 990 Kč.
- Chcete Mac pro náročnější střih 4K videí? Kupte MacBook Pro 14 (M4 Pro, 24 GB RAM, 512GB SSD) za 59 990 Kč.
- Chcete co nejlepší Mac na náročné hraní? Žádný není dobrý na hry, ale aktuálně nejvýkonnější bude Mac Studio (M2 Ultra s 60jádrovým GPU, 64 GB RAM a 1TB SSD) za 119 990 Kč. Na to se vykašlete a kupte si konzoli nebo herní PC za zlomek ceny.
Na dalším listu se podrobně na stolní počítače Apple
Pokračování 4 / 12
Aktuální stolní Macy
Apple momentálně nabízí čtyři desktopové Macy. Jsou od sebe cenou i formátem tak vzdálené, že nemůžete šlápnout vede. Resp. koupit jeden, i když by pro vás byl vhodnější druhý.
Chvost portfolia tvoří Mac mini v ceně od 17,5 tisíce korun. Základní model do kanceláře se nezalekne ani náročnějších úkolů. Má hodně výkonu, dostatek konektorů a při práci bude téměř neslyšný. Koupíte k němu vhodný monitor, myš, klávesnici a o víc se nemusíte starat.
Apple momentálně prodává mini s čipem M4, ale v obchodech narazíte i na výprodejové modely s M1 a M2, které budou o něco pomalejší a dříve jim skončí podpora. Budou-li však za dobrou cenu, neváhejte. Obvykle však stojí stejně a jsou přitom slabší. Mini mají RAM o kapacitě 8, 16 a 24 GB, SSD pak od 256 GB do 8 TB.
|
Mac mini (2023) |
Mac mini (2024) |
Mac mini (2023) |
Mac mini (2024) |
SoC |
Apple M2 (4+4 jádra CPU, 10 jader GPU) |
Apple M4 (4+6 jader CPU, 10 jader GPU) |
Apple M2 Pro (6+4 jádra CPU, 16 jader GPU)
Apple M2 Pro (8+4 jádra CPU, 19 jader GPU) |
Apple M4 Pro (8+4 jádra CPU, 16 jader GPU)
Apple M4 Pro (10+4 jádra CPU, 20 jader GPU) |
RAM |
8/16/24 GB |
16/24/32 GB |
16/32 GB |
24/48/64 GB |
SSD |
256 GB až 2 TB |
256 GB až 2 TB |
512 GB až 8 TB |
512 GB až 8 TB |
konektivita |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 1G Ethernet (volitelně 10G), 2× Thunderbolt 4, 2× USB-A 3.1 Gen 2, 3,5mm jack, HDMI 2.1 |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 1G Ethernet (volitelně 10G), 3× Thunderbolt 4, 2× USB-C 3.2 Gen 2, 3,5mm jack, HDMI 2.1 |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 1G Ethernet (volitelně 10G), 4× Thunderbolt 4, 2× USB-A 3.1 Gen 2, 3,5mm jack, HDMI 2.1 |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 1G Ethernet (volitelně 10G), 3× Thunderbolt 5, 2× USB-C 3.2 Gen 2, 3,5mm jack, HDMI 2.1 |
obraz |
2 monitory |
3 monitory |
3 monitory |
3 monitory |
rozměry |
197 × 197 × 36 mm |
127 × 127 × 50 mm |
197 × 197 × 36 mm |
127 × 127 × 50 mm |
hmotnost |
1200 g |
670 g |
1300 g |
730 g |
cena |
Apple už neprodává |
od 17 490 Kč |
Apple už neprodává |
od 41 990 Kč |
Výkonnější alternativou pro mini je Mac Studio. Má stejný půdorys, ale je asi třikrát vyšší a mnohonásobně výkonnější. Uvnitř je totiž rychlejší čip s vyšším počtem procesorových i grafických jader, více video akcelerátorů a až 192 GB RAM. Ke Studiu navíc připojíte až osm monitorů.
|
Mac mini (2024) |
Mac Studio (2023) |
Mac Pro (2023) |
SoC |
Apple M4 Pro (8+4 jádra CPU, 16 jader GPU)
Apple M4 Pro (10+4 jádra CPU, 20 jader GPU) |
Apple M2 Max (8+4 jádra CPU, 38 jader GPU)
Apple M2 Ultra (16+8 jádra CPU, 76 jader GPU) |
Apple M2 Ultra (16+8 jádra CPU, 76 jader GPU) |
RAM |
24/48/64 GB |
32/64/96/128/192 GB |
64/128/192 GB |
SSD |
512 GB až 8 TB |
512 GB až 8 TB |
1 TB až 8 TB |
konektivita |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 1G Ethernet (volitelně 10G), 3× Thunderbolt 5, 2× USB-C 3.2 Gen 2, 3,5mm jack, HDMI 2.1 |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 10G Ethernet, 4× Thunderbolt 4 (M2 Max), nebo 6× Thunderbolt 4 (M2 Ultra), 2× USB-C 3.2 Gen 2, čtečka SD, 3,5mm jack, HDMI 2.1 |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 2× 10G Ethernet, 8× Thunderbolt 4, 3× USB-A 3.2 Gen 2, 3,5mm jack, 2× HDMI 2.1, 7× PCIe slot |
obraz |
3 monitory |
8 monitorů |
8 monitorů |
rozměry |
127 × 127 × 50 mm |
197 × 197 × 95 mm |
529 × 450 × 218 mm |
hmotnost |
0,7 kg |
2,7 kg (M2 Max)
3,6 kg (M2 Ultra) |
16,9 kg |
cena |
od 41 990 Kč |
od 59 990 Kč |
od 199 990 Kč |
Komu ani Studio nestačí, pro něj je Mac Pro ve „struhadlové“ skříni. Má totožné parametry jako nejvyšší Studio, tedy čip M2 Ultra s 24jádrovým CPU, až 76jádrovým GPU, 64–192 GB paměti a 1–8TB SSD. Navíc je ale upgradovatelný, doplnit lze další SSD či různé karty (kromě grafických). Cena začíná na 199 990 Kč.
Posledním stolním počítačem je iMac, momentálně jediný all-in-one ukrytý v displeji. Současná generace nabízí pouze 24" obrazovku s rozlišením 4,5K, dříve firma dělala i větší a výkonnější modely Pro, o jehož renesanci se stále spekuluje.
|
iMac (2023) |
iMac (2024) |
iMac (2023) |
iMac (2024) |
displej |
24", IPS, 4480 × 2520 px, 60 Hz, 500 nitů |
24", IPS, 4480 × 2520 px, 60 Hz, 500 nitů |
24", IPS, 4480 × 2520 px, 60 Hz, 500 nitů |
24", IPS, 4480 × 2520 px, 60 Hz, 500 nitů, volitelně sklo s nanotexturou |
SoC |
Apple M3 (4+4 jádra CPU, 8 jader GPU) |
Apple M4 (4+4 jádra CPU, 8 jader GPU) |
Apple M3 (4+4 jádra CPU, 10 jader GPU) |
Apple M4 (4+6 jader CPU, 10 jader GPU) |
RAM |
8/16/24 GB |
16/24 GB |
8/16/24 GB |
16/24/32 GB |
SSD |
256 GB až 1 TB |
256 GB až 1 TB |
256 GB až 2 TB |
256 GB až 2 TB |
konektivita |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, volitelný 1G Ethernet, 2× Thunderbolt 3, 3,5mm jack |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, volitelný 1G Ethernet, 2× Thunderbolt 4, 3,5mm jack |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 1G Ethernet, 2× Thunderbolt 3, 2× USB-C 3.1 Gen 2, 3,5mm jack |
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 1G Ethernet, 4× Thunderbolt 4, 3,5mm jack |
obraz |
interní + 1 monitor |
interní + 1 monitor
|
interní + 1 monitor |
interní + 2 monitory |
výbava |
1080p webkamera, 3× mikrofon, 6× reproduktor |
12Mpx Center Stage kamera s podporou funkce Pohled na stůl (video v 1080p), 3× mikrofon, 6× reproduktor |
1080p webkamera, 3× mikrofon, 6× reproduktor |
12Mpx Center Stage kamera s podporou funkce Pohled na stůl (video v 1080p), 3× mikrofon, 6× reproduktor |
cena |
Apple už neprodává |
od 39 990 Kč |
Apple už neprodává |
od 45 990 Kč |
iMac se vyplatí těm, kteří by si jinak chtěli zvlášť koupit i velmi dobrý (byť menší) monitor. V ceně mají i webkameru, lepší reproduktory, mikrofony, velkou bezdrátovou klávesnici a myš Magic Mouse.
A jaké jsou aktuální notebooky od Applu?
Pokračování 5 / 12
Aktuální MacBooky
Air, nebo Pro – to je, oč tu běží. Apple rozdělil nabídku tak, že Airy jsou levnější počítače pro méně náročné uživatele a Pro pak modely pro ty, co od stroje chtějí co nejvíc. Liší se výbavou i cenou, ale mají tolik společných vlastností, že někomu opravdu může stačit Air. Zvlášť, když základní model Pro nenabízí moc navíc.
Nejnižším modelem, na který stále běžně narazíte, je Air na čipu Apple M1 z roku 2020. Má dost výkonu pro všechno, je pasivně chlazený (takže dokonale tichý), potěší dobrým zpracováním i pohodlnou klávesnicí. Samotný Apple jej už neprodává, ale v nabídkách tuzemských obchodů se stále objevuje. U M1 ale dejte pozor na to, že jim možná za tři roky skončí softwarová podpora. Tu Apple obvykle udržuje sedm let. Notebook bude použitelný i pak, avšak bez zabezpečeného systému.
Nad ním stojí předloňský Air s čipem M2. Ten má jednak vyšší výkon, ale též nový design. Notebook je plochý, tenčí, má o fous větší displej, který je navíc jasnější. Už je v něm ale výřez pro webkameru. Ta sama je ovšem lepší než dřív, Apple zlepšil také zvuk a vrátil magnetický nabíjecí konektor, takže dva Thunderbolty zůstanou volné. Za lepší výbavu si musíte připlatit.
Letos vyšly Airy s čipy M3. Mají stejný design jako předchůdce a liší se jen v pár věcech. Procesor i grafický obvod slibují o 20 % vyšší výkon a videoprocesor si nově poradí s formáty ProRes a ProRes RAW, které byly dříve výsadou jen čipů Mx Pro, Max a Ultra. M3 navíc umí dekódovat formát AV1 využívaný například na YouTube. Letošní Air si pak rozumí i s Wi-Fi 6E (přidávající 6GHz pásmo), mají mikrofony s lepší izolací hlasu, podporují dva externí monitory současně (při vypnutém interním displeji) a na víku mají upravený povrch, na němž tolik neulpívají otisky.
|
MacBook Air 13 (M1, 2020) |
MacBook Air 13 (M2, 2022) |
MacBook Air 13 (M3, 2024) |
displej |
13,3", 2560 × 1600 px, 400 nitů, 60 Hz |
13,6", 2560 × 1664 px, 500 nitů, 60 Hz |
13,6", 2560 × 1664 px, 500 nitů, 60 Hz |
SoC |
Apple M1 (4+4 jádra CPU, 7 jader GPU)
Apple M1 (4+4 jádra CPU, 8 jader GPU) |
Apple M2 (4+4 jádra CPU, 8 jader GPU)
Apple M2 (4+4 jádra CPU, 10 jader GPU) |
Apple M3 (4+4 jádra CPU, 8 jader GPU)
Apple M3 (4+4 jádra CPU, 10 jader GPU) |
RAM |
8/16 GB |
8/16/24 GB |
8/16/24 GB |
SSD |
256/512 GB, 1/2 TB |
256/512 GB, 1/2 TB |
256/512 GB, 1/2 TB |
konektivita |
2× Thunderbolt 4 / USB4, Wi-Fi 6, Bluetooth 5 |
2× Thunderbolt 4 / USB4, MagSafe, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 |
2× Thunderbolt 4 / USB4, MagSafe, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
multimédia |
720p webkamera, 2× reproduktor, 3× mikrofon, 3,5mm jack |
1080p webkamera, 4× reproduktor, 3× mikrofon, 3,5mm jack |
1080p webkamera, 4× reproduktor, 3× mikrofon s lepší izolací hlasu, 3,5mm jack |
obraz |
interní + 1 monitor |
interní + 1 monitor |
interní + 1 monitor, nebo 2 monitory se zavřeným víkem |
akumulátor |
49,9 Wh, až 30W nabíjení, výdrž až 15 hodin surfování nebo až 18 hodin videa |
52,6 Wh, až 70W nabíjení, výdrž až 15 hodin surfování nebo až 18 hodin videa |
52,6 Wh, až 70W nabíjení, výdrž až 15 hodin surfování nebo až 18 hodin videa |
rozměry |
304,1 × 212,4 × 4,1–16,1 mm |
304,1 × 215 × 11,3 mm |
304,1 × 215 × 11,3 mm |
hmotnost |
1,29 kg |
1,24 kg |
1,24 kg |
cena |
Apple už neprodává |
od 29 990 Kč (16 GB) |
oč 31 990 Kč (16 GB) |
Airy M2 a M3 jsou k dispozici i v 15" variantě s lepšími reproduktory. Jinak se však s výjimkou vyšších rozměrů ničím neliší. Větší displej se ale může hodit při práci na cestách.
|
MacBook Air 13 (M3, 2024) |
MacBook Air 15 (M2, 2023) |
MacBook Air 15 (M3, 2024) |
displej |
13,6", 2560 × 1664 px, 500 nitů, 60 Hz |
15,3", 2880 × 1864 px, 500 nitů, 60 Hz |
15,3", 2880 × 1864 px, 500 nitů, 60 Hz |
SoC |
Apple M3 (4+4 jádra CPU, 8 jader GPU)
Apple M3 (4+4 jádra CPU, 10 jader GPU) |
Apple M2 (4+4 jádra CPU, 10 jader GPU) |
Apple M3 (4+4 jádra CPU, 10 jader GPU) |
RAM |
16/24 GB |
8/16/24 GB |
8/16/24 GB |
SSD |
256/512 GB, 1/2 TB |
256/512 GB, 1/2 TB |
256/512 GB, 1/2 TB |
konektivita |
2× Thunderbolt 4 / USB4, MagSafe, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
2× Thunderbolt 4 / USB4, MagSafe, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
2× Thunderbolt 4 / USB4, MagSafe, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
multimédia |
1080p webkamera, 4× reproduktor, 3× mikrofon s lepší izolací hlasu, 3,5mm jack |
1080p webkamera, 6× reproduktor, 3× mikrofon s lepší izolací hlasu, 3,5mm jack |
1080p webkamera, 6× reproduktor, 3× mikrofon s lepší izolací hlasu, 3,5mm jack |
obraz |
interní + 1 monitor, nebo 2 monitory se zavřeným víkem |
interní + 1 monitor |
interní + 1 monitor, nebo 2 monitory se zavřeným víkem |
akumulátor |
52,6 Wh, až 70W nabíjení, výdrž až 15 hodin surfování nebo až 18 hodin videa |
72,4 Wh, až 70W nabíjení, výdrž až 15 hodin surfování nebo až 18 hodin videa |
72,4 Wh, až 70W nabíjení, výdrž až 15 hodin surfování nebo až 18 hodin videa |
rozměry |
304,1 × 215 × 11,3 mm |
340,4 × 237,6 × 11,5 mm |
340,4 × 237,6 × 11,5 mm |
hmotnost |
1,24 kg |
1,51 kg |
1,51 kg |
cena |
oč 31 990 Kč (16 GB) |
Apple už neprodává |
od 37 990 Kč (16 GB) |
Na vrcholu potravního řetězce jsou pak MacBooky Pro 14 a 16. Liší se velikostí displeje a výdrží, větší model nenabídne navíc ani numerickou klávesnici. Oproti Airům budou mít vyšší výkon, více paměti, větší SSD, připojíte k nim až čtyři monitory. A hlavně mají lepší interní displej. Ten bude jednak zářivější (ohromný jas 1000 nitů, v HDR až 1600 nitů) a jednak plynulejší (120 Hz). Potěší také 14Mpx Center Stage kamera nebo možnost připlatit si za matnou nanotexturu, která sníží odlesky displeje.
|
MacBook Pro 14 (2024) |
MacBook Pro 14 (2024) |
MacBook Pro 16 (2024) |
displej |
14,2", 3024 × 1964 px, 1000 nitů, 120 Hz, volitelně sklo s nanotexturou |
14,2", 3024 × 1964 px, 1000 nitů, 120 Hz, volitelně sklo s nanotexturou |
16,2", 3456 × 2234 px, 1000 nitů, 120 Hz, volitelně sklo s nanotexturou |
SoC |
Apple M4 (4+6 jader CPU, 10 jader GPU) |
Apple M4 Pro (10+4 jádra CPU, 20 jader GPU)
Apple M4 Max (10+4 jádra CPU, 32 jader GPU)
Apple M4 Max (12+4 jádra CPU, 40 jader GPU) |
Apple M4 Pro (10+4 jádra CPU, 20 jader GPU)
Apple M4 Max (12+4 jádra CPU, 40 jader GPU) |
RAM |
16/24/32 GB |
24/36/48/64/128 GB |
36/48/64/128 GB |
SSD |
512 GB až 2 TB |
512 GB až 8 TB |
512 GB až 8 TB |
konektivita |
3× Thunderbolt 4, HDMI 2.1, MagSafe, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, čtečka SD karet |
3× Thunderbolt 5, HDMI 2.1, MagSafe, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, čtečka SD karet |
3× Thunderbolt 5, HDMI 2.1, MagSafe, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, čtečka SD karet |
multimédia |
12Mpx Center Stage kamera s podporou funkce Pohled na stůl (video v 1080p), 6× reproduktor, 3× mikrofon, 3,5mm jack |
12Mpx Center Stage kamera s podporou funkce Pohled na stůl (video v 1080p), 6× reproduktor, 3× mikrofon, 3,5mm jack |
12Mpx Center Stage kamera s podporou funkce Pohled na stůl (video v 1080p), 6× reproduktor, 3× mikrofon, 3,5mm jack |
obraz |
interní + 2 monitory |
M4 Pro: interní + 2 monitory
M4 Max: interní + 3 monitory |
M4 Pro: interní + 2 monitory
M4 Max: interní + 3 monitory |
akumulátor |
72,4 Wh, až 96W nabíjení, výdrž až 16 hodin surfování nebo až 24 hodin videa |
72,4 Wh, až 96W nabíjení, výdrž s M4 Pro až 14 hodin surfování nebo až 22 hodin videa, výdrž s M4 Max až 13 hodin surfování nebo až 18 hodin videa |
100 Wh, až 140W nabíjení, výdrž s M4 Pro až 17 hodin surfování nebo až 24 hodin videa, výdrž s M4 Max až 14 hodin surfování nebo až 21 hodin videa |
rozměry |
312,6 × 221,2 × 15,5 mm |
312,6 × 221,2 × 15,5 mm |
355,7 × 248,1 × 16,8 mm |
hmotnost |
1,55 kg |
1,60 kg (M4 Pro)
1,62 kg (M4 Max) |
2,14 kg (M4 Pro)
2,16 kg (M4 Max) |
cena |
od 49 990 Kč |
od 59 990 Kč |
od 74 990 Kč |
České e-shopy vyprodávají MacBook Pro 14 čipy rodiny M3. U nich sledujte slevy, protože mohou být zajímavou alternativou k nejnovějším MBP, pokud vám nejde o co nejlepší výbavu, ale co nejvyšší výkon. Odhlédneme-li od slabšího NPU pro AI operace, MacBook Pro s čipem M3 Pro bude rychlejší než M4 a M3 Max zase pokoří M4 Pro.
M3, nebo raději M2 Pro? Jak se liší výkon čipů?
Pokračování 6 / 12
Jak se liší Apple Mx
Novější nemusí být automaticky lepší. Ne, pokud jde o výkon. Při koupi Macu může být lepší volbou o třídu vyšší zařízení předchozí generace, které bude stát stejně či méně než o třídu nižší novější model. Jinými slovy například Mac s čipem M2 Pro nabídne více výkonu než M3.
Výkony jednotlivých modelů jsme detailně shrnuli v tomto článku, takže zde jen telegraficky. Toto jsou základní specifikace aktuálních „Apple Siliconů“.
SoC |
Výroba |
Tranzistory |
Jádra CPU |
Jádra GPU |
Neural Engine |
RAM |
M1
|
N5 |
16 mld. |
4+4 C |
7 C
8 C |
16 C, 11 TOPS |
8/16 GB, 66,7 GB/s |
M2 |
N5P |
20 mld. |
4+4 C |
8 C
10 C |
16 C, 15,8 TOPS |
8/16/24 GB, 100 GB/s |
M3 |
N3 |
25 mld. |
4+4 C |
8 C
10 C |
16 C, 18 TOPS |
8/16/24 GB, 100 GB/s |
M4 |
N3E |
28 mld. |
3+6 C
4+4 C
4+6 C |
8 C
10 C |
16 C, 38 TOPS |
8/16/24/32 GB, 120 GB/s |
M1 Pro
|
N5 |
33,7 mld. |
6+2 C
8+2 C |
14 C
16 C |
16 C, 11 TOPS |
16/32 GB, 200 GB/s |
M2 Pro |
N5P |
40 mld. |
6+4 C
8+4 C |
16 C
19 C |
16 C, 15,8 TOPS |
16/32 GB, 200 GB/s |
M3 Pro |
N3 |
37 mld. |
5+6 C
6+6 C |
14 C
18 C |
16 C, 18 TOPS |
18/36 GB, 150 GB/s |
M4 Pro |
N3E |
? |
8+4 C
10+4 C |
16 C
20 C |
16 C, 38 TOPS |
24/48/64 GB, 273 GB/s |
M1 Max
|
N5 |
57 mld. |
8+2 C |
24 C
32 C |
16 C, 11 TOPS |
32/64 GB, 400 GB/s |
M2 Max |
N5P |
67 mld. |
8+4 C |
30 C
38 C |
16 C, 15,8 TOPS |
32/64/96 GB, 400 GB/s |
M3 Max |
N3 |
92 mld. |
10+4 C
12+4 C |
30 C
40 C |
16 C, 18 TOPS |
36/96 GB, 300 GB/s
48/64/128 GB, 400 GB/s |
M4 Max |
N3E |
? |
10+4 C
12+4 C |
32 C
40 C |
16 C, 38 TOPS |
36/48/64 GB, 410 GB/s
128 GB, 546 GB/s |
M1 Ultra
|
N5 |
114 mld. |
16+4 C |
48 C
64 C |
32 C, 22 TOPS |
64/128 GB, 800 GB/s |
M2 Ultra
|
N5P |
134 mld. |
16+8 C |
60 C
76 C |
32 C, 31,6 TOPS |
64/128/192 GB, 800 GB/s |
Pokud srovnáme relativní výkon vůči prvnímu Apple M1, dopadne to následovně.
SoC (max. konf.) |
CPU |
GPU |
NPU |
RAM |
M1 |
100 % |
100 % |
100 % |
100 % |
M2 |
118 % |
135 % |
140 % |
150 % |
M3 |
135 % |
165 % |
160 % |
150 % |
M4 |
180 % |
220 % |
340 % |
180 % |
M1 Pro |
170 % |
200 % |
100 % |
300 % |
M2 Pro |
204 % |
260 % |
140 % |
300 % |
M3 Pro |
204 % |
280 % |
160 % |
223 % |
M4 Pro |
323 % |
380 % |
340 % |
400 % |
M1 Max |
170 % |
400 % |
100 % |
600 % |
M2 Max |
204 % |
520 % |
140 % |
600 % |
M3 Max |
306 % |
600 % |
160 % |
600 % |
M4 Max |
374 % |
760 % |
340 % |
820 % |
M1 Ultra |
340 % |
800 % |
200 % |
1200 % |
M2 Ultra |
408 % |
1040 % |
280 % |
1200 % |
Výkon CPU a GPU se v praxi může lišit, protože u některých čipů má Apple stejně pojmenované modely s odlišným počtem jader. V tabulce počítáme s plnou konfigurací.
Střihači videa by pak měli dát pozor na podporu formátů a vybavenost specializovanými akcelerátory. Základní čipy Mx (ne Pro/Max/Ultra) jsou ošizené, což ale pro domácí účely nemusí být velký problém.
SoC |
Formáty |
Dekodér videa |
Enkodér videa |
Dekodér/enkodér ProRes |
M1
|
H.264, HEVC |
1× |
1× |
- |
M2 |
H.264, HEVC |
1× |
1× |
1× |
M3 |
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW, AV1 (jen dekodér) |
1× |
1× |
1× |
M4 |
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW, AV1 (jen dekodér) |
1× |
1× |
1× |
M1 Pro
|
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW |
1× |
1× |
1× |
M2 Pro |
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW |
1× |
1× |
1× |
M3 Pro |
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW, AV1 (jen dekodér) |
1× |
1× |
1× |
M4 Pro |
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW, AV1 (jen dekodér) |
1× |
1× |
1× |
M1 Max
|
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW |
1× |
2× |
2× |
M2 Max |
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW |
1× |
2× |
2× |
M3 Max |
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW, AV1 (jen dekodér) |
1× |
2× |
2× |
M4 Max |
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW, AV1 (jen dekodér) |
1× |
2× |
2× |
M1 Ultra
|
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW |
2× |
4× |
4× |
M2 Ultra
|
H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW |
2× |
4× |
4× |
Nebo nestačil by místo počítače tablet iPad?
Pokračování 7 / 12
Proč MacBook, když máte iPad
Apple se nás už čtrnáct let snaží přesvědčit, že tablety jsou budoucnost počítačů. Sám šéf firmy Tim Cook již několikrát řekl, že většinu své práce „odbaví“ právě z iPadu. Jeho vzor můžete následovat také, ale musíte vzít v úvahu specifika a omezení této platformy.
iPady byly od začátku jen přerostlé mobily a až v průběhu času z nich Apple začal dělat opravdové počítače k práci. Přidal multitasking, takže můžete mít na jedné obrazovce i dvě okna. Zlepšil podporu klávesnic a začal si rozumět se stylusy. K iPadům už lze připojovat i externí disky nebo foťáky.
iPadOS 16.1 přinesl do tabletů vylepšený multitasking s více různě velkými a překrývajícími se okny na jedné ploše
Aplikace jsou ale pořád připravené zejména na ovládaní prstem, takže všechny prvky jsou velké, tudíž se jich na obrazovku tolik nevejde. Displej velkého iPadu Pro pořád působí stísněněji než srovnatelně velký panel v MacBooku. Až od iPadOS 16.1 jde upravovat velikost oken a bude možné je volně skládat přes sebe jako na počítači.
Pro macOS je k dispozici mnohonásobně více aplikací, protože systém není závislý jen na softwaru z App Storu, ale lze využívat další zdroje. Ty nejsou nijak cenzurované a mohou upravovat i ty části systému, které Apple v základu nevyřešil ke spokojenosti uživatelů. Snad každý komplexní program, který existuje ve verzi pro Mac i iPad, tu druhou variantu nějakým způsobem omezí.
V čem je naopak síla iPadů? Protože MacBooky nejsou dotykové, tak samozřejmě v této oblasti. Pro tablety Applu existuje hodně velmi dobrých nástrojů pro grafiky a digitální malíře. Ve spolupráci se stylusy Pencil vás bude limitovat jen vlastní fantazie.
Nejoblíbenější iPady
Další oblíbené iPady
Kritizovaná stísněnost může být paradoxně i výhoda u uživatelů, kteří se nechají snadno rozptýlit. Pro iPady existují velmi dobré textové editory jako iA Writer, které vás nebudou ničím rušit, a vy můžete jen datlovat písmenka. Pokud tedy máte vhodnou klávesnici.
A to je další věc. iPady jsou standardně bez klávesnice, takže jsou mnohem lehčí a lépe přenositelné, pokud víte, že nebudete po cestě psát (nebo si vystačíte se softwarovou).
Jestliže už jablečný tablet máte, může se hodit právě pro doplnění Macu. iPad totiž může fungovat jako druhý monitor, grafický tablet, případně s ním můžete fotit dokumenty a s nimi pak okamžitě pracovat na desktopu.
Pokud umíte anglicky, youtuber Christoper Lawley točí o tom, jak pracuje výhradně na iPadu. Přináší hodně tipů, návodů a doporučení.
Má smysl koupit starší Mac?
Pokračování 8 / 12
Má smysl koupit starší Mac
V obchodech často ve výprodejích narazíte na starší Macy běžící ještě na čipech od Intelu. Těm bychom se už spíš vyhnuli, protože nemají budoucnost. Ještě donedávna Apple vydával nové verze macOS i pro sedm let staré počítače, ale loňská verze Sonoma již podporu citelně zařízla.
Pro systém Sequota budete potřebovat:
- MacBook Air 2020 a novější
- MacBook Pro 2018 a novější
- iMac 2019 a novější
- iMac Pro 2017
- Mac mini 2018 a novější
- Mac Studio 2022 a novější
- Mac Pro 2019 a novější
Starší počítače obvykle nemají dostupné ani všechny funkce z nových systémů. Komunita okolo projektu OpenCore ale dokáže zázraky a počítače lze upravit tak, aby na ně dorazil i oficiálně nedostupný upgrade.
Macy staršího data vydání bychom ale stejně nedoporučili, protože zase o tolik levnější nejsou a jejich intelovské procesory budou zpravidla pomalejší a žravější, což u MacBooků bude znamenat mizernou výdrž. Notebooky Applu před těmi s čipy M1 a novějšími navíc mohly obsahovat mizerné klávesnice s motýlími spínači, které byly nespolehlivé a poruchové.
Nové verze macOS jsou pro Macy dostupné minimálně pět let. Díky komunitě ale upgrade dostanete i na starší počítače
To už může být zajímavější koupit si u ověřeného prodejce bazarový kus. Na něm ušetříte mnoho tisíc, takže případné problémy nebudou tolik mrzet. Ale protože MacBookům budou zastarávat akumulátory a jejich klávesnice také něco zažily, možná zvažte koupi stolního Macu, kde oba problémy odpadnou.
Vhodný pro vstup do jablečné říše bude například Mac mini 2018. Ten má totiž dostatečně dobrý čtyř- nebo šestijádrový procesor a lze u něj upgradovat RAM, když základních 8 GB nebude stačit. SSD je na desce napevno, ale zase můžete použít externí, konektorů má mini dostatek. Ale museli byste jej sehnat opravdu jen za pár tisíc a obejít se bez řady funkcí z posledních generací macOS, které už Apple šije na píru vlastním čipům.
Apple zlevní, až když vydá nástupce. Kdy tedy koupit počítač Mac?
Pokračování 9 / 12
Kdy je vhodný čas na nákup
Macy mají tu nevýhodu, že do vydání nástupce nezlevňují. Apple si bude pořád účtovat stejně, a to někdy i poté, co pokračovatel nakonec dorazí, ale s vyšší cenou. Proto Apple nechá v nabídce také původní model. Až loni se to trochu zlomilo, protože jsou plné sklady Maců, takže e-shopy zlevňují i několik tisíc.
Má to ale i výhodu, Macy si dlouhodobě udržují hodnotu, takže se v budoucnu dají dobře prodat. Bazary jsou plné starých jablečných počítačů, které mají vyšší cenu než jiná PC vydaná ve stejné době a za stejné peníze.
Obecně se nevyplatí čekat na slevy, takže Mac můžete koupit kdykoliv a neohlížet se. Ale občas se nějaká akční nabídka v obchodech objeví. České e-shopy si chtějí konkurovat a pár procent během různých slevománií možná srazí. Pět procent z MacBooku „za třicítku“ pořád dělá rozdíl 1500 Kč, které by šlo utratit i jinak.
Zcela jistě na nějaké slevy narazíte v listopadu během Black Friday. Tradicí pak bývají i slevy v nově otevíraných kamenných prodejnách zaměřených elektroniku či přímo produkty Applu.
S nákupem pak má smysl čekat i tehdy, pokud se už mluví o brzkém příchodu nástupce. To už ale musíte aktivně sledovat zprávy a zajímat se o dění. Apple obvykle uvádí nové Macy ve třech termínech. Na podzim (říjen/listopad), když vychází nová verze macOS. Na jaře (březen až květen) nebo v červnu po konferenci WWDC.
V tyto termíny přišly aktuální Macy:
- Mac mini (říjen 2024)
- Mac Studio (červen 2023)
- Mac Pro (červen 2023)
- iMac 24 (říjen 2024)
- MacBook Air 13 M2 (červen 2022)
- MacBook Air 13 M3 (březen 2024)
- MacBook Air 15 M2 (červen 2023)
- MacBook Air 15 M2 (březen 2024)
- MacBook Pro 14 (říjen 2024)
- MacBook Pro 16 (říjen 2024)
Nástupci mohou přijít rok, rok a půl i dva roky po nich, u Applu neplatí žádné pevné pravidlo.
Apple teprve nedávno přešel na procesory Arm. Jak jsou na tom aplikace s kompatibilitou?
Pokračování 10 / 12
Jak je to s kompatibilitou Mx
Apple je stále ještě ve fázi přechodu z procesorů typu x86 na Arm. Operační systém i vlastní aplikace tomu přizpůsobil ihned, ale jak je na tom software třetích stran? Pokud nemáte fakt specifické požadavky, tak dobře.
Vývojáři zejména placených aplikací vydávají nativní verze připravené i pro čipy Mx. A kde takové zatím chybí, ve většině případů pomůže interní překladová vrstva Rosetta 2. My jsme kompatibilitu testovali krátce po vydání prvních armových Maců a skoro všechno fungovalo. Za téměř čtyři roky se pak situace ještě zlepšila.
V uživateli budované databázi IsAppleSiliconReady je momentálně přes tisíc programů, většina z nich funguje i na armových čipech.
Horší nebo zcela chybějící kompatibilitu musíte obecně čekat u softwaru, který nějak hlouběji pracuje se hardwarem. To se může týkat hudebních nebo video zařízení spoléhající se na zvláštní ovladače, případně i hry. Běžná „kancelářská krysa“ si starosti dělat nemusí.
Již ve druhé kapitole jsme popisovali, že v nových Macích s čipy M1/M2 chybí Boot Camp, takže na ně nelze vedle macOS nainstalovat Windows či jiný operační systém. Alternativou může být virtualizace v Parallels, VMware či bezplatném QEMU.
Jaké příslušenství má cenu k Macu pořídit?
Pokračování 11 / 12
Co se k Macu bude hodit
Protože žádný z nových Maců nemá uživatelsky vyměnitelné úložiště, všem bychom doporučili nákup externího SSD. Každý lepší výrobce bude mít v nabídce model připojitelný do USB-C s rychlostí sekvenčního čtení i zápisu minimálně 1000 MB/s. Tím vyřadíte ze hry všechny převlečené 2,5" interní SSD uložené v rámečku, které budou pomalejší a fyzicky větší.
K Macu pochopitelně můžete připojit i obyčejné flashky nebo externí plotnové disky, ale flashky mají mizernou kapacitu a HDD si šetřete spíš do NASu pro zálohy a úklid velkých dat, jako jsou videa.
Speciálně pro MacBooky pak platí, že náročnější uživatelé ocení dokovací stanici / replikátor portů / USB hub. Nazvěte to jakkoliv, ale prakticky jde o to znásobit možnosti jednoho konektoru na notebooku. Takové zařízení může přes jeden konektor zajistit nabíjení, vyvést obraz přes HDMI či DisplayPort do monitoru, připojit se k síti pomocí Ethernetu, strčíte do něj sluchátka a ještě zůstanou nějaká USB pro další elektronickou bižuterii.
Hlavně u MacBooků Air je téměř povinnou výbavou USB dock rozšiřující počet konektorů a přidávající další funkce
Lépe uděláte se zařízeními s podporou Thunderboltu, který má vyšší propustnost. Ale ty jsou i dvoj- či trojnásobně dražší. Častěji narazíte na levnější využívající USB-C 3.2 Gen1 (5 Gb/s), které možná budou profíky omezovat.
Macy si rozumí s periferiemi všech výrobců, má tedy smysl kupovat ty přímo od Applu? Jak kdy. V Cupertinu samozřejmě pracovali na co nejlepším provázání jablečných produktů, takže některé iVěci mohou mít výhodu.
Klávesnice Magic Keyboard bude mít správné české popisky a verze se čtečkou otisků Touch ID zatím ani nemá žádnou alternativu. Apple Trackpad se rovněž může hodit a ostatní výrobci už velké touchpady pro desktopy ani nedělají. Sluchátka AirPods pak audiofily sice neposadí na zadek, ale Apple zase usnadnil jejich párování a přepínání mezi více zařízeními (byť to někdy zlobí).
Mac si dobře rozumí i s hodinkami Watch, které navíc mohou ponechat počítač odemčený, když jste blízko něj. iPad zase může sloužit jako sekundární monitor či grafický tablet. iPhone funguje jako skener a v macOS Ventura též jako špičková webkamera. Navíc pak lze z Macu telefonovat či psát SMS, aniž byste měli telefon v ruce. A když máte Apple TV, tak zase můžete jednoduše poslat obraz a zvuk z počítače do televizoru.
Nejoblíbenější iPhony
Další oblíbené iPhony
A když potřebujete displej s rozlišením vyšším než 4K, pak dává smysl koupit Studio Display (5K) nebo Pro Display XDR (6K), protože ty moc běžně dostupných alternativ s podobnou výbavou a cenou také nemají.
Na posledním listu najdete, které Macy se vyplatí a kde vyjdou nejlevněji.
Pokračování 12 / 12
Doporučené Macy
Chcete co nejlevnější nový Mac? Kupte Mac mini (M2, 8 GB RAM, 256GB SSD). K němu můžete připojit libovolný monitor, klávesnici a myš. Má minimální spotřebu i hlučnost, ale výkon na rozdávání. Raději ale připlaťte pár tisíc za čerstvou generace M4 s 16 GB RAM.
Chcete stolní Mac se vším všudy, o který se roky nebudete muset starat? Kupte iMac (M4, 16 GB RAM, 256GB SSD). Případně vyhlížejte modely s čipy M3, až se začnou vyprodávat.
Chcete co nejlevnější Mac na cesty? Kupte MacBook Air 2020 (M1, 8 GB RAM, 256GB SSD). Pokud oceníte trochu výkonu navíc, větší a lepší displej, kvalitnější webkameru i reproduktory a navrch jednoduché nabíjení magnetickým konektorem, připlaťte si za MacBook Air 2022 (M2, 16 GB RAM, 256GB SSD). Letošní Airy jsou o několik tisíc dražší, ale novinky nestojí moc za řeč.
Chcete Mac, který vám bude bez problémů dobře sloužit příštích deset let? Kupte Mac Studio (M2 Max, 32 GB RAM, 512GB SSD). Můžete mít i dvakrát rychlejší procesor, čtyřikrát větší RAM a 16násobnou kapacitu SSD, ale to už se jako dlouhodobá investice nevyplatí, protože za pár let bude stejná výbava za nižší cenu.
Chcete Mac pro náročnější střih 4K videí? Kupte MacBook Pro 14 (M4 Pro, 24 GB RAM, 512GB SSD). Za 59 990 Kč to bude neskutečný stroj. Špatný ale nebude ani starší MacBook Pro 14 (M3 Pro, 18 GB RAM, 512GB SSD), jakmile ceny spadnou k 50 tisícům.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně