3D tisk

Jak dobře vybrat 3D tiskárnu. Levné nekupujte. A nečekejte, že se vám při tisku bude hned dařit

  • Na webu narazíte na desítky laciných 3D tiskáren. Vyplatí se?
  • Pozor, 3D tisk je i po letech v prvé řadě řemeslo
  • Co si nastudovat, aby na tiskárnu nepadal prach ve sklepě

První malou stolní 3D tiskárnu s jednoduchým ovládáním jsme si na Živě.cz vyzkoušeli před devíti lety. Stála 30 tisíc korun a vytištěné stojánky na mobil z ABS používají někteří kolegové dodnes. Od té doby se toho nicméně hodně změnilo a 3D tisk je dostupný jako nikdy dříve.

Vybrat správnou 3D tiskárnu ale stále není jednoduché. Poradíme proto, na co myslet při výběru té nejvhodnější levné domácí mašiny do pracovny a dílny.

Světoznámou českou fabriku na tiskárny Prusa Research, anebo tuzemskou novinku v podání PWS400K dnes doplňují asijští a neméně populární dravci: Creality s řadou Ender, Anycubic a zástup dalších klonů, kteří se navzájem kopírují. Hvězdou posledního roku jsou také cenově dostupné CoreXY tiskárny od asijského BambuLabu (o dílčích technologiích dále v článku).

Levné tiskárny se často liší jen v nuancích, všichni totiž vycházejí ze základu, který umožňuje nekonečnou modifikaci a vylepšování původního stroje. Nejlevnější 3D tiskárny seženete na AliExpressu a dalších asijských tržištích za cenu okolo dvou tisíc. Těmto hračkám se ale vyhněte.

O 3D tisku má smysl vážněji uvažovat zhruba od hladiny kolem 5 000 korun, kdy se na strojích objevuje alespoň nějaká základní automatika. Třeba detekce výpadku elektřiny, detekce konce struny a automatická kalibrace základní roviny. U ještě lepších mašin pak nechybí spolehlivá detekce dorazů ve všech osách pohybu. Okolo této hladiny se pohybují mnohé základní modely populární řady Creality Ender.


Nejoblíbenější 3D tiskárny

Záměrně neukazujeme tiskárny s cenou pod pět tisíc korun.

Bambu Lab X1 Carbon Bambu Lab X1 Carbon
nabízí 11 obchodů za ceny od 33 990 Kč
Porovnat ceny
Creality Ender-3 S1 Pro Creality Ender-3 S1 Pro
nabízí 12 obchodů za ceny od 6 999 Kč
Porovnat ceny
Bambu Lab P1S Bambu Lab P1S
nabízí 7 obchodů za ceny od 21 299 Kč
Porovnat ceny
Bambu Lab P1P Bambu Lab P1P
nabízí 8 obchodů za ceny od 17 755 Kč
Porovnat ceny
Creality CR-10 Smart Pro Creality CR-10 Smart Pro
nabízí 7 obchodů za ceny od 7 300 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené 3D tiskárny


Mnoho laciných 3D tiskáren z Asie nicméně i tak trpí tragickou softwarovou výbavou. Začátečníkům proto doporučuji raději rozbít ještě nějaké to prasátko navíc a začít na modelu MINI+ od Prusa Research, který se vejde i do toho nejmenšího pokojíku v paneláku, a přitom stále nabízí všechny pokročilé funkce pro tisk ze všech běžných materiálů. K tomu má živou komunitu uživatelů, se kterými lze řešit problémy a hlavně poměrně bohatou oficiální podporu s videonávody, publikacemi a dalším materiálem.

Original Prusa Mini+ stavebnice Original Prusa Mini+ stavebnice
nabízí 1 obchod za ceny od 10 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Za vyšší cenu pak získáte stavebnici vlajkové lodi v nejnovějším provedení Prusa MK4, tiskárnu se zavřenou konstrukcí Creality CR-5 nebo třeba obří Anycubic Kobra Max s úctyhodným výrobním objemem 45 × 40 × 40 cm.

Teprve někde tady pomalu končí kategorie levných tiskáren. Profesionální stolní mašiny od brněnského Trilabu nebo legendárního Ultimakeru totiž začínají až na ceně okolo 100 tisíc korun. Nabízejí kvalitní a spolehlivý tisk, vzdálenou správu nebo třeba multimateriálovou výrobu.

V tomto článku se ale věnujeme výběru 3D tiskárny vhodné pro běžné uživatele. V další části – klikněte na šipku – si trochu víc povíme o dvou hlavních technologiích tisku.

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Diskuze (44) Další článek: Widgety ve Windows 11 si připnete na plochu. Za vypnutí počítače zaplatíte 57 Kč

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Technologie, 3D tisk, 3D, AliExpress, Jak vybrat, Bastlení, Materiál, Asie, JPEG, RepRap, Tavení, Mini, Anycubic, ASA, Darwin, Ultimakeru, FDM, Slovníček, Tisk, Prus Research, Mendel, ABS, Suši, FFF, CAD