3D tisk

Jak dobře vybrat 3D tiskárnu. Levné nekupujte. A nečekejte, že se vám při tisku bude hned dařit

  • Na webu narazíte na desítky laciných 3D tiskáren. Vyplatí se?
  • Pozor, 3D tisk je i po letech v prvé řadě řemeslo
  • Co si nastudovat, aby na tiskárnu nepadal prach ve sklepě
Jak dobře vybrat 3D tiskárnu. Levné nekupujte. A nečekejte, že se vám při tisku bude hned dařit

První malou stolní 3D tiskárnu s jednoduchým ovládáním jsme si na Živě.cz vyzkoušeli před osmi lety. Stála 30 tisíc korun a vytištěné stojánky na mobil z ABS používají někteří kolegové dodnes. Od té doby se toho ale hodně změnilo a 3D tisk je dostupný jako nikdy dříve.

Vybrat správnou 3D tiskárnu ale stále není jednoduché. Poradíme proto, na co myslet při výběru té nejvhodnější levné domácí tiskárny do pracovny a dílny.

Světoznámou českou fabriku na tiskárny Prusa Research dnes doplňují asijští a neméně populární dravci: Creality s řadou Ender, Anycubic a zástup dalších klonů, kteří se navzájem kopírují. Často se liší jen v nuancích, všichni totiž vycházejí ze základu, který umožňuje nekonečnou modifikaci a vylepšování původního stroje.

Nejlevnější 3D tiskárny seženete na AliExpressu a dalších asijských tržištích za cenu okolo dvou tisíc. Těmto hračkám se ale vyhněte.

O 3D tisku má smysl vážněji uvažovat zhruba od hladiny kolem 5 000 korun, kdy se na strojích objevuje alespoň nějaká základní automatika. Třeba detekce výpadku elektřiny, detekce konce struny a automatická kalibrace základní roviny. U ještě lepších mašin pak nechybí spolehlivá detekce dorazů ve všech osách pohybu.


Nejoblíbenější 3D tiskárny

Záměrně neukazujeme tiskárny s cenou pod pět tisíc korun.

Creality Ender-3 S1 Pro Creality Ender-3 S1 Pro
nabízí 4 obchody za ceny od 11 999 Kč
Porovnat ceny
Creality Ender-3 V2 Creality Ender-3 V2
nabízí 12 obchodů za ceny od 6 119 Kč
Porovnat ceny
Creality Ender-3 S1 Creality Ender-3 S1
nabízí 14 obchodů za ceny od 9 299 Kč
Porovnat ceny
Creality Ender 5 Plus Creality Ender 5 Plus
nabízí 8 obchodů za ceny od 11 390 Kč
Porovnat ceny
Creality CR-6 SE Creality CR-6 SE
nabízí 12 obchodů za ceny od 7 189 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené 3D tiskárny


Mnoho laciných 3D tiskáren z Asie nicméně i tak trpí tragickou softwarovou výbavou. Začátečníkům proto doporučuji raději rozbít ještě nějaké to prasátko navíc a začít na modelu MINI+ od Prusa Research, který se vejde i do toho nejmenšího pokojíku v paneláku, a přitom stále nabízí všechny pokročilé funkce pro tisk ze všech běžných materiálů. K tomu má živou komunitu uživatelů, se kterými lze řešit problémy.

Original Prusa Mini+ stavebnice Original Prusa Mini+ stavebnice
nabízí 4 obchody za ceny od 10 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Za vyšší cenu pak získáte stavebnici vlajkové lodi Prusa MK3S+, tiskárnu se zavřenou konstrukcí Creality CR-5 nebo třeba obří Anycubic Kobra Max s úctyhodným výrobním objemem 45 × 40 × 40 cm.

Original Prusa i3 MK3S+ Original Prusa i3 MK3S+
nabízí 2 obchody za ceny od 27 900 Kč
Srovnat ceny na Živě
Creality CR-5 Pro Creality CR-5 Pro
nabízí 9 obchodů za ceny od 22 590 Kč
Srovnat ceny na Živě

Teprve někde tady pomalu končí kategorie levných tiskáren. Profesionální stolní mašiny od brněnského Trilabu nebo legendárního Ultimakeru totiž začínají až na ceně okolo 100 tisíc korun. Nabízejí kvalitní a spolehlivý tisk, vzdálenou správu nebo třeba multimateriálovou výrobu.

V tomto článku se ale věnujeme výběru 3D tiskárny vhodné pro běžné uživatele. V další části – klikněte na šipku – si trochu víc povíme o dvou hlavních technologiích tisku.

Diskuze (45) Další článek: Černé díry známe už roky. Takže proč jsme tu nejbližší v centru Mléčné dráhy „vyfotili“ až teď?

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Technologie, 3D tisk, 3D, AliExpress, Bastlení, Asie, Materiál, Jak vybrat, JPEG, ABS, ASA, Struna, Ultimakeru, Prus Research, Tiskárna, Mini, Mendel, Anycubic, Autodesk Tinkercad, Darwin, Creality, PVB, Ultimaker Cura, CNC, TiskSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej, kloub a mnohem sympatičtější cenu

Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej, kloub a mnohem sympatičtější cenu

** Flipům od Samsungu roste dravější konkurence ** Motorola udělala ve svém Razru 2022 několik důležitých změn ** Je elegantnější a přitom výkonná

Jan Láska
Ohebný displejVéčko
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware