3D tisk

Jak dobře vybrat domácí 3D tiskárnu. Nejlevnější nekupujte. A nečekejte, že se vám při tisku bude hned dařit

  • Na webu narazíte na desítky laciných 3D tiskáren. Vyplatí se?
  • Pozor, 3D tisk je i po letech v prvé řadě řemeslo
  • Co si nastudovat, aby na tiskárnu nepadal prach ve sklepě

První malou stolní 3D tiskárnu s jednoduchým ovládáním jsme si na Živě.cz vyzkoušeli před deseti lety. Stála třicet tisíc korun a vytištěné stojánky na mobil z ABS používají někteří kolegové dodnes. Od té doby se toho nicméně hodně změnilo a domácí 3D tisk je dostupný jako nikdy dříve.

Světoznámou českou fabriku na tiskárny Prusa Research tak dnes doplňují asijští a neméně populární dravci jako Bambu LabCreality a Anycubic. Pak je tu ještě silná komunita Voron a nepřeberné množství dalších výrobců a desítky všemožných fanouškovských variant, které se navzájem a v duchu open-source kopírují.

Levné tiskárny se často liší jen v nuancích, všichni totiž vycházejí ze základu, který umožňuje prakticky nekonečnou modifikaci a vylepšování původního stroje. Nejlevnější 3D tiskárny seženete na AliExpressu a dalších asijských tržištích za cenu okolo dvou tisíc. Těmto hračkám se ale raději vyhněte.

O 3D tisku pro začátečníky má smysl vážněji uvažovat zhruba od hladiny kolem 5 000 korun, kdy se na strojích objevuje základní automatika a mašina dokáže vyrobit model v alespoň nějaké kvalitě. Obecné pravidlo ale neexistuje. 3D tisk je i v roce 2024 řemeslo, které se musíte v prvé řadě naučit a občas vás potrápí i zařízení za desetitisíce.


Nejoblíbenější 3D tiskárny

Záměrně neukazujeme tiskárny s cenou pod pět tisíc korun.

Creality K1C Creality K1C
nabízí 14 obchodů za ceny od 10 299 Kč
Porovnat ceny
Original Prusa MK4 i4 MK4+ stavebnice Original Prusa MK4 i4 MK4+ stavebnice
nabízí 2 obchody za ceny od 20 990 Kč
Porovnat ceny
Bambu Lab P1S Bambu Lab P1S
nabízí 12 obchodů za ceny od 16 595 Kč
Porovnat ceny
Creality Ender-3 V3 KE Creality Ender-3 V3 KE
nabízí 16 obchodů za ceny od 5 499 Kč
Porovnat ceny
Bambu Lab A1 Combo Bambu Lab A1 Combo
nabízí 7 obchodů za ceny od 14 879 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené 3D tiskárny


Zelenáčům doporučujeme raději rozbít ještě nějaké to prasátko navíc a začít na modelu MINI+ od Prusa Research, který se vejde i do toho nejmenšího pokojíku v paneláku, a přitom stále nabízí všechny pokročilé funkce pro tisk ze všech běžných materiálů.

K tomu má živou komunitu uživatelů, se kterými lze řešit problémy a poměrně bohatou oficiální podporu s videonávody, publikacemi a dalším materiálem v češtině.

Original Prusa Mini+ stavebnice Original Prusa Mini+ stavebnice
nabízí 2 obchody za ceny od 10 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Alternativou a přímou konstrukční konkurencí MINI+ za podobný peníz je čínský Bambu Lab A1 Mini. Výrobce s ním vyrukoval teprve loni na podzim a oproti české předloze jej pořídíte i ve variantě s podporou vícebarevného tisku AMS Lite.

Bambu Lab A1 Mini Bambu Lab A1 Mini
nabízí 8 obchodů za ceny od 6 880 Kč
Srovnat ceny na Živě

Za vyšší cenu pak získáte stavebnici vlajkové lodi v nejnovějším provedení Prusa MK4, opět její asijskou protiváhu Bambu Lab A1 a příbuzné uzavřené konstrukce Bambu Lab P1/X1. Zmínku zaslouží ještě povedená česká tiskárna PWS400K.

Teprve někde tady pomalu končí kategorie levných tiskáren. Profesionální stolní mašiny Prusa XL nebo třeba stroje od legendárního Ultimakeru totiž pořídíte v plné výbavě za částky okolo 100 tisíc korun a více. Nabízejí kvalitní a spolehlivý tisk, vzdálenou správu nebo třeba multimateriálovou výrobu.

V tomto článku se ale věnujeme výběru 3D tiskárny vhodné pro běžné uživatele. V další části – klikněte na šipku – si trochu víc povíme o dvou hlavních technologiích tisku.

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Diskuze (24) Další článek: Microsoft kašle na klima a svůj zelený plán, radši bude vydělávat na AI

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,