Ahoj, měl bych dotaz ohledně SSD disků. Tady jsem se dočetl ( https://vas-pomocnik.cz/test-ssd-disku/ ), že bych neměl sáhnout po 128 GB SSD discích, protože v dnešní době je to málo. Ale ikdyž je 500 GB tak nějak základ, má můj kamarád 128 GB + 1 TB HDD a říká, že s tím nemá problém. Stáhnuté věci, filmy, hry nebo hudbu si ukládá na HDD a na SSD má jen systém, na což mu 128 GB úplně stačí. Hej - co si o tom myslíte? Rád bych ušetřil, jak to jen jde, ale jestli myslíte, že je zbytečné vyhazovat peníze za 128 GB disk peníze (jako jo, v dnešní době je to celkem málo), tak raději zainvestuji do většího SSDéčka, ať mi aspoň něco vydrží.
Fuuu, to su mi cisla... SATA II, SATA III....Ako to vidim ja, tak na SSD je z 90% podstatny radovo nizsi seek time" a tych zvysnych 10% je mozno ta vyssia prenosova rychlost, teda aspon na domace pouzitie... Keby mi niekto ponukal 20TB klasicky disk s rychlostou 2GB/s za cenu klasickeho 256GB SSD, tak jednoznacne beriem SSD.Rozmyslam, kedy som naposledy prenasal v kuse viac ako 5GB, aby ma ten polovicny/tretinovy cas trapil, najma ak prihliadneme na to, ze to kam/odkial zapisujeme zvacsa nie je rovnako rychle...
autor zapomněl na tak podstatný fakt, jako na výběr samotného ssd, protože existují disky, které mají jen bídných 200MB/s zápis a jiný 450 MB/s a oba mají SATA 3
Ten článek psal úplný nekňuba. Vtipný je už ten nadpis. Můžete mi někdo říct, kde jsou v tom článku ty tipy na údržbu? Já teda žádné nenašel. Pak ta rada s Raid0 je úplně mimo. A korunu tomu nasadil popis SLC a MLC... Nevěřím že autor jen asi 4 roky zaspal, on prostě o SSD nic neví. Milý autore SLC disky skončily tak na 32GB,dnes se již prakticky nedají sehnat a vše nad 60GB je již MLC... Že takové TLC ti uniklo zcela, to je jen třešnička na dortu tohoto otřesného a zavádějícího článku.
Nic proti SSD do starych NB, ale neni to tak jednoduche, jak to vypada. Nejen ze spousta ne prilis starych NB ma jen SATA2, ci dokonce SATA1, ale i MSATA sloty s rychlosti mnohem nizsi nez umi SSD. Dalsi pruser jsou ovladace, zvlaste pak pro W10 nejsou funkcni ovladace starsich chipsetu. Potom bez podpory AHCI a dalsich ficur je cele snazeni na h*vno..
dene nasazuju několik ssd už tak 3, 4 roky a jeste ani jedno neodeslo, ssd je nejvetsi vynalez v pc za poslednich 50 let obrovsky to zvedlo výkon a spolehlivost, konecne neco..a není pravda že třeba na sata1 se ssd nevyplatí , nejde totiž ani tolik o rychlost cteni/zapisu ale o pristupovou dobu , v dnesní době tisíců souborů se ty časy naskládají , jestli má disk 10ms nebo 0,001 ms je velky rozdil i na sata 1 zustava pristupovy cas tak maly
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 2. 2016 08:07
Dobra klika, v mem okoli za posledni 3 roky to odnesly dve SSD. Jeden 80GB intel naprosto bez problemu rok a pul, jeden vecer reinstalace systemu, rano SSD mrtve. Eshop hodne nerad vracel penize. Jeden Kingston HyperX po pul roce provozu "prepnul" rychlost na "jako disketa" a opet vraceni penez. Na to, ze tech SSD okolo me neni tolik...
to je teda zvlaštní, napadá mě jen že by nebyly dost chlazené - je dobré je mít přišrubované na nějaký plech v case aspon a ne na nevodivé podložce, nebo musel dostat mega ránu se sítě že to prorazilo i zdroj - případně od statické elektřiny na konektor při manipulaci
>> Starší SATA II má totiž propustnost jen 3 Gb/s tedy teoretická rychlost přenosu může být maximálně 375 MB/sTo není pravda, u SATA se byte kóduje do 10bitů, takže je to jenom 300MB/s (kromě vlastních dat se přenáší i něco navíc, ty rychlosti v bitech se udávají i s tou vycpávkou kolem).
Halt pan Kupka si bude muset nastudovat co to je kodovani 8b/10b. A kdyz uz v tom bude, tak si treba nastuduje i 128b/130b - co kdyby nekdy psal i o PCIe nebo SATA express.
Chtěl bych se zeptat, zda má někdo praxi s cachováním pomocí malých SSD. Existuje SW RapidDrive a ExpressCache, které toto umožňují. Využívají malý SSD disk k tomu, že se do něj automaticky nahrají nejčastěji používané části užívaného OS a SW a prý to významně zrychlí nabíhání PC po zapnutí a při běžné práci. Na stejném principu fungují i hybridní disky, ale z mojí praxe se moc velký nárůst rychlosti nekoná. A zase se mi zdá, že u Windows se mnoho (zejména staršího) softwaru stále snaží nainstalovat na C:, (i když je to v systému nastaveno jinak) a tak se menší SSD stejně brzy zaplní. Je toto cachování řešení ? Vím, že RapidDrive potřebuje podporu v BIOSu (UEFI), ale ExpressCach jde na všechny systémy.Prosím o reakce jen těch, kteří to zkoušeli či používají, teoretiků tady již hovořilo dost....
nema to smysl, bez do cisteho ssd, v dnesni dobe 250 gb za 2500 ..u ssd cache mas ostre data stejne na normalnim disku který jednou odejde a prijdes o vsechno a jak rikas narust te rychlosti neni vzhledem k velikosti cache moc velky
Mám SSD disk Kingston 128GB, na disku mám jen pár malých programů jako je přehrávač a jiné nezbytnosti. Volných mám ale jen 60GB. Kde je ten zbytek? Složka Windows ukazuje nějakých 20GB. TRIM mám zapnutý. Někam se mi podělo 30GB.
Pokud to neni chyba disku, tak bych se asi kouknul na diskove oddily, jestli jste tam nahodou /nebo nekdo jiny, pokud byl z druhe ruky) nevytvoril partition. 60 GB je trosku moc :)
Tak jako mám ho 3 roky, možná tam budou už prostě sračky. Dřív jsem na to instaloval i hry. I tak se mi to zdá strašně moc. Stejně v poslední možný den, tj. myslím 28. červenec nainstaluju win 10, takže začnu zase s čistým diskem. To mě jen tak napadlo, když sem viděl článek na živě. Popravdě řečeno ten článěk - mě jako laikovi - nic nevysvětlil. Hodně bídný článek.
No jasne, to se muze stat. Asi nejlip bych doporucil WinDirSat kde se ukazou nejvetsi slozky i soubory, pak je clovek hend moudrejsi. Zkontrolovat oddily - to se muze stat i v lepsich rodinach, staci se pri instalaci blbe prekliknout a najednou ma clovek pulku disku alokovanou. To pak muze vyresit bud samotny wokna spojenim partitions, ale spis bych na to spolehnul na nejaky externi program. Taky, jestli jste delal upgrade nebo reinstall, tak je mozne, ze mate na Cecku zalohu starych windows, coz dokaze taky velkou cast ukrojit.Jinak cekani na W10 az do posleldni chvilky schvaluju :)
No jo, ty "desítky" jsou takový aušus, že platit za něj rozhodně nehodlám. A jelikož bych se tomu do budoucna nevyhnul tak zadarmo ta cena odpovídá kvalitě toho produktu 😀
😃 nestačím se divit. Tady se dávají už i mínusy těm, kdo se v diskuzi na něco zeptají. Ať žije ta pravá česká nátura 😀
No nevím podle toho co zjistil Scott Hanselman dotazem u týmu který dělá příslušnou část Windows, je to prý s tou defragmentací u SSD trochu jinak:http://www.hanselman.com/blog/TheRealAndCompleteSt... ...
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 1. 2016 19:37
Skvělé téma, rychlé SSD udává rychlost celého počítače. Používám ty nejrychlejší SSD a pro náročné uživatele a nové desky s podporou NVMe můžu doporučit třeba Samsung NVMe SM951 = M.2, 16nm, čtení až 2150MB/s, zápis až 1260MB/s.
Mam Vertex 3 už snad 5 let a furt jede naprosto parádně, žádná údržba, defragmentace zakázaná. Akorát před pár lety jsem aktualizoval firmware, to mi hodně problémů vyřešilo. Takže SSD už dávno nejsou nespolehlivý, ale asi jsem měl prostě štěstí.
Neměl, kdovíkam ty disky instalují. Když jsem kupoval Intely (520) tak jsem nevyhodil ani jeden a dodnes pracují. Každému se to zasekává, drhne a nevím co ještě a jiní problémy prostě nemají, pomíjím jasně označený FW problém, který výrobce řeší novou revizí.
Článok zabudol povedať že RAID0 je mierne nebezpečný a existujú aj TLC SSD + vyvíjajú sa aj QLC.Osobne by som volil buť Intel alebo Samsung.
Jenže právě Samsung do všeho cpe TLC.
Keby kupujem Samsung tak takmer urcite PRO radu ktorá má MLC
Běžný uživatel si SSD vybírá tak, že se koukne na kapacitu a vybere ten nejlevnější s požadovanou kapacitou. Ostatní parametry, nebo dokonce výrobce jsou mu ukradený.
Já bych do budoucna kupoval asi jen Samsung nebo Crucial.
heh, jdu si pro popcorn, tahle diskuze bude brutální.. B-]
v tom článku už chybí akorát výběr podle barvy 😀
"Klasické plotnové disky už postupně v noteboocích vymírají a nahrazují je rychlé, tiché a spolehlivé SSD" a já bych jen ještě dodal "které jsou klidně i 4x dražší a mají čtvrtinovou životnost", aby ten výčet hovořící apriori pro SSD byl úplný ...
Maj životnost která furt převyšuje životnost samotnýho notebooku, takže je to uplně jedno. 😀 A u pomalejch šneků jako jsou notebooku je investice do SSD fakt rozumná, ať radši výrobce ušetří na grafice nebo CPU, ale hlavně ať je tam SSD.
Plotnový disk má tu životnost i když se používá. V tom je ten rozdíl.
Jenže do ntb mi přijde ssd jako podstatná věc. Teda když počítáme stím že se s ntb dělá to co bylo zamíšleno a to přenáši. Protože byť hdd mívaj senzor padu tak na male otřesy to není.
Radši budu mít v notebooku 128GB SSD než 500GB 5400ot HDD.
"SSD disky do diskového pole RAID0. Rychlost se tak prakticky zdvojnásobí." rychlost coho sa zdvojnasobi? citania alebo zapisu? sotva. RAID na SSD bol na forach popisany a testovany hodne krat a nenasiel som ani jeden zaznam o tom aby RAID na SSD aspon relativne zlepsil performance ale vy tu do plena splechnete blud o tom ze to "prakticky zdvojnásobí" rychlost! a ked dam 3 SSDcka do RAID tak to bude mat 3 krat vacsiu rychlost?
Samozřejmě, že to bude mít třikrát vyšší rychlost - to je důvod, proč se RAID0 používá. Představte si, že Váš SSD má rychlost zápisu třeba 300MB/s a datové slovo o šířce 8bitů. Dáte-li tři vedle sebe a píšete na ně najednou (RAID0) zapisujete sice původním tempem, ale slovo o šířce 3x8bitů, tedy třínásobné tempo, kapišto Ynteligent ?
http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-raid-benchmar... ... len ze ralne testy to nijako nedokazuju
Ano, nějaký random test má určitě velkou váhu. B-]
A dival ses vubec na ty grafy, nebo jen hodil do googlu pro preklad to shrnuti a mas moudry zaver... Mimochodem, "RAID 0", v podstate pouziva vnitrne kazdy SSD. Proc asi byvaji dvojnasobne kapacity rychlejsi, nez ty mensi. Zkus se zamyslet. Ja SSD v ruznych polich testoval, at 0, 1, 5, 6 i 10 a 50 a rozdily tam samozrejme jsou podstatne. Otazka je, ze musis vedet proc tam pole delas a k cemu ho chces pouzit. Do "bezneho" PC dat dva kvuli rychlosti volovina je. Samozrejme, pokud dva stejne uz mas, proc ne. Ale urcite bych je kvuli tomu nekupoval. A Naprosto zasadni tam je pouzity radic. Ale ten bohuzel sam stoji vic, nez spickovej terovej SSD, takze to opravdu neni pro kazdeho...
Jojo, Honzax níže má pravdu - řadič je kritickou komponentou, já při odpovědi viděl v hlavě serverové řadiče, tak jak je používáme a tam opravdu platí, že tempo roste s počtem disků násobně. Na TH to ovšem zapojili do normálních SATA 6Gbit portů a díky softwareovému RAIDu v OS nic zajímavého nenaměřili, což je ovšem logické - OS na to nemá možnosti. Ovšem pokud někdo považuje tempo nových SSD (500MB/s reálně ) v osobním PC za málo, tak holt musí investovat do SSD v PCIex slotu, serverový řadič je dražší. ( I když posadit si domů dospělé HW pole z SSD také asi není od věci - z pohledu tempa ale tak to asi nebylo míněno, hi )
No delat test RAIDu z SSD bez RAID radice, to chce veru fistrona. Zjevne uz TH neni co byval. Ostatne mu to tam v komentarich pisou. I s obycejnym LSI 92xx radicem za par tisic je vykon uplne nekde jinde. Navic dela pole z desktopovych disku neni uplne to prave orechove. Do pole bych daval neco ve stylu Intel DC3700, akorat uz to pak cenove neni pro ceskeho joudu.
Tak mně se osvědčil Intel a nyní balík:Samsung 850 EVO 500GBhttps://www.alza.cz/samsung-850-evo-500gb-d22... ... http://www.samsung.com/global/business/semicondu... ... velikost asi pro hráče (nyní dobrá cena, od 120 - 1.000 GB), kdo chce obětovat ~ 2 GB RAM, tak s dostupným RAPID módem (podle desky, typu RAM) může dosahovat krátkodobě špičkových rychlostí, z netu:http://abload.de/img/mxpir8emjr0r.png... Já těmto ovladačům moc nevěřím (vše nad OS), ale kdo chce a má OS zálohovaný jistě využije.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 1. 2016 12:36
Fakt si bohatý
Děsím se dne, kdy se zde objeví něco, co nemáš doma, nebo jsi to minimálně nevyzkoušel blábole.
Nemohl by prosim clanky psat nekdo, kdo se alespon orientuje v tematu? Tento zcela nekonkretni clanek obsahujici tezce zavadejici informace je skutecne hrozny...
Názor byl 4× upraven, naposled 31. 1. 2016 12:36
tento článek je skutečně napsaný snad středoškolákem, vždyť tam skoro nic neníjá mu trochu pomůžu: stačí koupit jakýkoliv ssd od Samsungu a nemusíte nic řešit, dnes asi nemají konkurenci dle cena/výkon/kvalita, konec článku:)
Názor byl 3× upraven, naposled 31. 1. 2016 12:56
az na jednu chybu.. namiesto Samsung si chcel napisat Intel..
Zabugovaný Intel si koupí jen sebevrah. Ty jeho SSD mají problém vůbec fungovat v běžných počítačích! V mnoha případech je nutno z PC odinstalovat Intel RST, jinak po rebootu BIOS neuvidí disk.Stačí si projít nadávky lidí na webu intelu a bohorovný přístup inteláckého supportu k aktualizacím.Samsung taky není úplně bez chyb, ale alespoň mu korektně funguje implementace AHCI.
Jen jsem snad jeste nevidel zadnej SLC samsung.
podvodníka a zloděje Intel tedy podporovat nebududotuje procesory do mobilů, aby ovládl trh a následně zdražiltakovýho hnusa nikdy podporovat nebudunehledě na miliardové podvody proti AMD, za což byl několikrát potrestán
Já zas věřím značce crucial....Jinak tento článek je opravdu na úrovni středoškoláka a možná i na sš by to nebylo přijato - alespoň postup jak co nastavit- jak zjistit funkční trim, případně jak ho nastavit, jak vypnout defragmentaci a pod... Ano, google lidé znají, ale....
Na druhej strane jeden z mala ktorý chápe že 6 Gb =! 600 MB
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.