Jak volat do světa (skoro) zadarmo

Značné příjmy Telecomu plynou mimo jiné i z mezinárodních hovorů, které jsou i přes znatelné slevy stále poněkud drahé (hlavně v silném provozu). Volání do zahraničí však může být velmi levné.
Petr Sršeň: Tak nám vláda zazdila telekomunikační zákon. Co z toho plyne? Všemi milovaný Telecom zde bude strašit sám a sám ještě dva roky. To už je holt fakt, se kterým nikdo nic nenadělá. Značné příjmy Telecomu plynou mimo jiné i z mezinárodních hovorů, které jsou i přes znatelné slevy stále poněkud drahé (hlavně v silném provozu). Volání do zahraničí však může být velmi levné.

Nabídnu vám několik způsobů, jak téměř na minimum eliminovat poplatky za mezinárodní hovory. Ať již budete volat třeba do jiných evropských zemí nebo do USA, Kanady, Austrálie, na Nový Zéland či do Hongkongu, měli byste se dostat alespoň na úroveň odpovídající místnímu tarifu Internet 2000.

Z počítače na počítač
Již před několika lety byly k dispozici programy umožňující telefonovat po Internetu z počítače na počítač. Princip tohoto volání je velmi jednoduchý. Potřebné jsou samozřejmě dva počítače se zvukovou kartou, sluchátky (reproduktory) a mikrofony. Oba počítače musejí být v tentýž moment připojeny k Internetu (stačí přes vytáčenou linku). Jeden volající zjistí IP adresu svého partnera (třeba přes ICQ), naváže spojení a oba mohou komunikovat. Kvalita je velmi slušná, rovná se přibližně kvalitě GSM. Ovšem pes Baron, který bude sedět u druhého počítače, váš hlas asi nepozná …

Jedním z prvních masově užívaných programů byl německý buddyPhone, nyní ve verzi 2.06. Jedná se o kvalitní software, který je v podstatě zdarma – jen se vám zobrazují reklamní pruhy. Pokud se chcete zbavit reklamy, musíte zaplatit registrační poplatek kolem 20 dolarů. Jeho výhodou je to, že podporuje tři druhy přenosu – pro modemy o rychlosti 14,4 kb/s, 28 kb/s a do třetice ISDN. Třetí možnost je vhodná i pro lokální sítě. buddyPhone lze provozovat v lokálním intranetu a jedinou podmínkou je nainstalovaný protokol TCP/IP. Nevýhodou buddyPhonu je možnost telefonovat pouze metodou computer-to-computer (z počítače na počítač). Z toho vyplývá, že najde využití především v lokálních sítích nebo jako skvělý doplněk ICQ – místo psaní zprávy zkrátka dotyčné osobě, která je on-line a má nainstalovaný buddyPhone, zavolám. Když takto volám přes celou republiku ve slabém provozu, platím pouze asi 15 Kč za hodinu v tarifu Internet2000. Jinak nic. A to se docela vyplatí, ne?

Alternativou je program Speak Freely, který je vyvíjen už řadu let a má několik výhod. Vzniká zcela dobrovolně a pro zábavu – jedná se o public domain, a je tudíž zcela zdarma. Podle mého názoru má lepší komprimační algoritmy a dosahuje znatelně lepší kvality přenosu hlasu. Kam se hrabe GSM! SpeakFreely existuje i pro Linux a Unix, a navíc je tato verze kompatibilní s verzí pro Windows. Můžete tedy telefonovat mezi platformami (tuto možnost mnoho aplikací nenabízí). Pokud jste mírně paranoičtí nebo trpíte stihomamem, jistě využijete šifrování hovoru.

Když to shrnu, buddyPhone je určen pro uživatele s minimálními znalostmi počítačů a sítí, Speak Freely naopak pro zkušenější kolegy. Špatný není ani jeden, a ať již zvolíte kterýkoli, chybu neuděláte.

Volání za oceán
Metoda telefonování computer-to-computer je trochu přežitá. Daleko zajímavější je způsob computer-to-phone (z počítače na klasický telefon). I když to zní možná jako hudba budoucnosti, do některých zemí světa (většinou se jedná o vyspělé země s liberalizovanými telekomunikacemi) můžete volat zdarma z počítače na jakoukoli telefonní stanici, v některých případech i na mobilní telefon (například v USA na mobily sítě GTE), a to ve velmi slušné kvalitě!

Dialpad.com
První vlaštovkou v tomto odvětví byla služba Dialpad.com. Byla spuštěna na podzim minulého roku a vyvolala vlnu dalších podobných aktivit. Umožňuje telefonování do celých Spojených států na kteroukoli telefonní stanici, někdy dokonce i na mobilní telefon.

Jak to funguje? A jak je možné, že je to zdarma? Princip je velmi jednoduchý: Připojíte se k Internetu a zaregistrujete se na webu www.dialpad.com. Když se přihlásíte, otevře se vám v novém okně prohlížeče java-applet připomínající na první pohled displej mobilního telefonu s klávesnicí. Vytočíte číslo, stisknete klávesu dial, ozve se vyzváněcí tón a hovor je přijat či nikoliv (pokud to na druhé straně nikdo nezvedne).

Využívána je tzv. IP telefonie – přenos hovoru přes Internet. Například se připojíte k Internetu v Olomouci, vytočíte telefonní číslo přes službu Dialpad a hovoříte. Hovor „teče“ od vás z domova k vašemu poskytovateli připojení a od něj zpravidla přes další internetové uzly za oceán do Spojených států. Zde existují speciální brány (víceméně v každém státě USA), které hovor převedou z Internetu do normální telefonní sítě. A vzhledem k tomu, že místní telekomunikační poplatky jsou v USA téměř zdarma (respektive za velmi mírný paušál), služba se uživí z reklamy, kterou zobrazuje na svých stránkách v již zmiňovaném java-appletu během hovoru.

Hovor není nijak časově omezen, tlachat můžete až do aleluja (můj osobní rekord činí 3 a půl hodiny, pak se mému partnerovi v USA vybila baterie v bezdrátovém telefonu). Tento tří a půlhodinový hovor mě stál zhruba 50 Kč!

Dialpad považuji za nejlepší. Má velmi výkonné servery, takže je na rozdíl od konkurence téměř vždy dostupný. Kvalita hovoru je slušná (i když se hovor občas přerušuje) a je srovnatelná s IP telefonií, kterou provozují Eurotel (služba Netcall 55) a Paegas (služba Paegas Internet Call).

Největší výhodou Dialpadu je však to, že v tomto případě není nutná žádná instalace jakéhokoli programu – stačí obyčejný internetový prohlížeč s podporou Javy (doporučuje se MSIE 4.0 a vyšší!). Lze jej tedy používat odkudkoli, i z internetové kavárny.

Rád bych upozornil na vkládání telefonního čísla, na které chcete volat. Dialpad a mnoho dalších využívá toto schéma: 1-předvolba-číslo. Například do amerického státu Rhode Island budete volat následovně 14011234567 (to znamená jednička+předčíslí+číslo bez mezer!).

PhoneFree.com
Tato služba nabízí totéž co Dialpad. Jmenuje se PhoneFree a naleznete ji na adrese www.phonefree.com. Na rozdíl od Dialpadu nabízí i komerční (rozumějte za peníze) volání do zbytku světa, hlavně do Evropy. Proč ale platit, když to můžete mít zdarma …

Callrewards
A proč si nezavolat i do Kanady? Umožňuje to mimo jiné služba Callrewards. Opět zdarma. Nevýhodou je nutnost stahování obslužného softwaru. Samozřejmě lze volat také do USA.

DeltaThree
Další službou, která umožňuje volání do Kanady a Spojených států, budiž DeltaThree. Ale pozor, jako bonus dostanete zcela gratis 250 minut volání zdarma do západní Evropy, Austálie a Hongkongu. Pod pojmem západní Evropa se u DeltaThree rozumí Rakousko, Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Irsko, Nizozemí, Norsko, Švédsko, Švýcarsko a Anglie. Po vyčerpání 250 minut budete muset již platit.

DeltaThree nabízí i komerční volání přes Internet snad do všech států světa za docela solidní ceny – od deseti centů po dolar a půl za minutu.

HotTelephone.com
A to nejlepší na konec. Služba se jmenuje HotTelephone.com. Nabízí bezkonkurenční paletu zemí, do kterých lze volat zdarma: Austrálie, Belgie, Kanada, Francie, Německo, Hongkong, Irsko, Holandsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, USA a Nový Zéland. Nejprve se musíte zaregistrovat a stáhnout java-applet na lokální disk. Při telefonování do USA a Kanady je předvolba číslo 1 (nikoli 001, jako když se volá z normálního telefonu); do ostatních států 011 a následně předvolba státu bez nul, meziměstská předvolba a číslo (např. do Velké Británie: 00144-předvolba-číslo, vše bez mezer a pomlček).

Jistou nevýhodou je omezení každého hovoru na pět minut, ale lze samozřejmě zavolat okamžitě znovu.

Zavolám, nezavolám …
Telefonování po Internetu lze celkem efektivně a bez problémů používat, v současné době spíše pro osobní účely. Pro firemní hovory není tento způsob vhodný (nedokonalá kvalita). Ještě jednou opakuji, že platíte pouze za připojení k Internetu. To je obvykle tarif Internet2000, který stojí asi 60 Kč v silném provozu a cca 15 Kč ve slabém provozu (po deváté večer + víkendy + státní svátky) za hodinu. Nemusíte se obávat, že byste platili za něco jiného (neuvedete-li číslo své kreditní karty).

Pokud chcete volat pouze do USA, volte Dialpad. Pro zbytek světa si zkuste všechny služby a používejte tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Faxujeme
Přes Internet lze i zdarma faxovat. Existuje několik služeb – asi nejlepší je HotCorp, pro další sáhněte třeba na adresu www.prospector.cz/Services/Fax.

HotCorp umožňuje zdarma zaslat fax přes webové rozhraní do Austrálie, Belgie, Kanady, Dánska, Finska, Německa, Francie, Hongkongu, Nizozemí, Portorika, Švédska, Rakouska, Švýcarska, Velké Británie a USA.

Nejdříve je třeba se zaregistrovat, poté se dostanete na stránku, kde vyplníte všechny potřebné údaje: faxové číslo, hlavičku faxu. Následně vložíte zprávu. Může to být jen čistý text maximálně dvacet řádků dlouhý. Po odeslání faxu dostanete potvrzovací email.

Co je potřeba k telefonování po Internetu
V prvé řadě je třeba počítač alespoň s mírnými náznaky multimediality. Stačí Pentium 100, 16 MB paměti, plně duplexní zvuková karta. Doporučuji ale Pentium 166, 32 MB paměti, solidní zvukovku, nejlépe SoundBlaster a samozřejmě lepší.

Další věcí je mikrofon a sluchátka. Vyplatí se koupit tzv. head-set, tedy zařízení se sluchátky a mikrofonem, které používají piloti a asistentky mobilního operátora s okřídleným ptákem ve znaku. Head-set lze koupit už za 200 Kč a věřte, že se opravdu vyplatí. V krajní nouzi lze místo sluchátek či head-setu použít i reproduktory, ale je třeba vhodně nastavit basy a výšky, jinak by byl hovor rušen zpětnou vazbou.

Před telefonováním se ujistěte v panelu Ovládání hlasitosti, že nemáte ztlumen mikrofon a že je mikrofon i reproduktor dostatečně nahlas, abyste dobře slyšeli a byli slyšeni. Potom zkontrolujte, zda je správně zapojen mikrofon i sluchátka (zda jsou ve správných zdířkách). Možná to zní úsměvně, ale právě zde začíná mnoho problémů!

Devatero rad
Dobře míněná rada číslo jedna

Některé služby nelze využívat, pokud používáte připojení k Internetu přes firewall. Porty, které jsou využívány k IP telefonii, jsou totiž obvykle zakázány. Buď tedy neuslyšíte nic vy, anebo ten druhý. Pěkný a jednoduchý návod, jak správně nastavit firewall, je ve FAQu služby Dialpad.com.

Dobře míněná rada číslo dvě

Pokud to jde, používejte k telefonování Microsoft Internet Explorer 4.0 a vyšší. Netscape a další alternativní prohlížeče mají obvykle problémy, proto se jich předem vyvarujte použitím MSIE.

Dobře míněná rada číslo tři

U programu SpeakFreely nezapomeňte stisknout levé tlačítko myši, pokud chcete mluvit. Program funguje podobně jako vysílačka. Nestisknete-li tlačítko myši, nikdo vás neuslyší.

Dobře míněná rada číslo čtyři

Při telefonování omezte veškeré další internetové činnosti. Zpomaluje to internetové připojení a hovor se stává velmi nekvalitním.

Dobře míněná rada číslo pět

Zkuste použít program Naviscope, který odfiltruje reklamu. Například HotTelephone dosti intenzivně stahuje reklamy do java-appletu, který slouží ke komunikaci, a tím zpomaluje internetové připojení.

Dobře míněná rada číslo šest

U služby Dialpad se občas stane, že hovor spadne. Nemá cenu na nic čekat, hovor ukončete a zavolejte znovu.

Dobře míněná rada číslo sedm

Telefonujte pokud možno v noci a o víkendech. Zcela jistě dosáhnete lepší kvality hovoru, provoz na Internetu není vysoký. Dalším důvodem je sazba za telefon.

Dobře míněná rada číslo osm

Před tím, než začnete telefonovat, vypněte všechny aplikace využívající zvukovou kartu – typicky WinAmp nebo přehrávač CD!

Dobře míněná rada číslo devět

Je velmi pravděpodobné, že vám telefonování po Inetu nebude fungovat. Potom si znovu pozorně přečtete tento článek, obzvláště sérii dobře míněných rad. Když ani to nepomůže, přečtěte si Často kladené otázky – FAQ u služby, kterou chcete použít.


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (24) Další článek: AOL TV: vážný adept na vítězství v internetové televizi

Témata článku: Internet, Lokální síť, Německá klávesnice, Slušné číslo, Sluchátka k počítači, Vysílačky, Rado, Nejlepší mobilní telefony 2016, Svět, Kanada, Internetový provoz, Zvuková kvalita, Austrálie, Švýcarsko, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Telefonní číslo, Nejlepší síť, Mikrofony, Skvělý doplněk, Osobní asistentka, SKO, Sluchátka s mikrofonem, Hongkong, Nejlepší sluchátka, Mobilní telefony s tlačítky


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky