Perseverance

Jak vlastně NASA komunikuje s Marsem? Je to takový kosmický satelitní internet

  • Perseverance ihned po startu odeslala snímek
  • Do dnešního dne pořídila 6 000 dalších
  • Jak vlastně probíhá komunikace s Marsem a jak je to rychlé?

18. února večer přistála v kráteru Jezero šestikolka Perseverance a během několika minut odeslala první fotografie marsovského povrchu. V následujících dnech jsme se pak dočkali nejen panoramatických snímků ve vysokém rozlišení, ale i videosekvencí ze samotného přistání.

Toto všechno bylo možné jen díky dvěma komunikačním systémům MRN a DSN. Zatímco Mars Relay Network dnes tvoří pět telekomunikačních družic na oběžných drahách Marsu, Deep Space Network je systém obřích přijímacích a vysílacích pozemních stanic v kalifornském Goldstonu, španělském Madridu a australské Canbeře. Výběr míst není náhodný, dělí je totiž zhruba 120° zeměpisné šířky a dohromady tak umožňují spojení s jakoukoliv vzdálenou sondou na obloze.

Podívejte se, jak funguje síť Deep Space Network:

Díky tomuto komplexnímu systému, který je jakousi zmenšeninou pozemských telekomunikačních družic, mohla Perseverance odeslat k dnešnímu dni už více než 6 000 fotografií. Něco takového bylo u prvních letů k Marsu prakticky nemyslitelné.

V dnešním článku si proto ukážeme, jak to vlastně celé funguje a jakým způsobem rover komunikuje se Zemí.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (1) Další článek: Hořící České Švýcarsko monitoruje trojice amerických družic. Rozpoznají požár i válku na Ukrajině

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,