Jak vidí budoucnost počítačů šéf Intelu

Šéf Intelu Paul Otellini vystoupil na Consumer Electronics Show v Las Vegas s vizí technologické budoucnosti. Jak budeme žít za pár let a jak se změní počítače?

Šéf Intelu Paul Otellini vystoupil na veletrhu CES v Las Vegas s přednáškou, ve které nastínil technologickou budoucnost, na které se Intel hodlá podílet. Zábavná show doplněná 3D projekcí přinesla praktické ukázky zajímavých vizí, se kterými se možná za pár let setkáme v běžném životě.

Nejprve Paul Otellini připomněl rodinu nových „íčkových“ procesorů Intelu a čtyřicetiletý vývoj, který k nim vedl. Zajímavá jsou čísla – současné procesory jsou 5000× rychlejší a přitom 100 000× levnější než první mikroprocesor Intelu z roku 1970. Mimochodem, nový procesor Intel Core i5 se před pár dny podařilo „overclockerům“ přetaktovat nad 7 GHz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mooreův zákon bude platit i pro televize

Potřeba stále vyššího výpočetního výkonu přitom neoslabuje, běžná multimediální zábava je totiž stále náročnější na zpracování. Dnes už je zcela běžné video v plném rozlišení a nyní přichází 3D. A to znamená zpracování hned dvou datových toků videa v plném rozlišení. Dnes 3D filmy zatím jen přehráváme, ale za pár let trh zaplaví běžné spotřební 3D kamery a bude požadavek na střih FullHD 3D videa na domácím počítači.

Klepněte pro větší obrázek
3D filmů i amatérského 3D obsahu bude rychle přibývat.

Množství zpracovávaných dat poroste a s ním požadavek nejen na výpočetní výkon, ale i rychlost přenosu. Na letošním CESu bylo hodně slyšet o nastupujícím USB 3.0, což je ovšem jen drobný evoluční krůček. Intel minulý rok představil světu technologii Light Peak, která využívá optická vlákna a umožňuje přenos dat mezi dvěma zařízeními rychlostí minimálně 10 Gbps a teoreticky až 100 Gbps. „Očekávejte tuto technologii v počítačích za rok,“ nastínil Paul Otellini.

Klepněte pro větší obrázek 
Intel chce dostat své Core procesory do každého elektronického zařízení

Další z nových technologií Intelu, kterou se Paul Otellini pochlubil, je Intel Wireless Display, tedy bezdrátový přenos obrazu. Je začleněna chipsetech nových procesorů Intel Core i3, i5 a i7 a ke streamingu obrazu využívá Wi-Fi. Rovnou z počítače můžete poslat obraz do jiného počítače, síťového přehrávače nebo do televize. Intel už uzavřel partnerství pro využívání této technologie například s výrobci Sony, Dell, Toshiba nebo Netgear. Objeví se také v nových „chytrých“ televizorech, které jsou jedním z hlavních trendů výstavy CES.

Klepněte pro větší obrázek
Bezdrátový přenos obrazu z počítače do televize

Právě zvyšující se požadavky na výkon a provázání spotřební elektroniky s počítači vedlo Otelliniho k vyřčení myšlenky, že Mooreův zákon popisující vývoj počítačů se přenese i na oblast běžné domácí spotřební elektroniky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka nového typu zařízení - domácího systému. Analyzuje například spotřeby jednotlivých spotřebičů v domě. 

Síla Atomu

Kromě toho, že se budou počítače rozšiřovat do oblasti spotřební elektroniky, bude postupně samozřejmostí jejich vzájemná konektivita. „V budoucnu bude každé elektronické zařízení připojeno k internetu,“ řekl Otellini. O tom už jsme několikrát slyšeli, nicméně nyní už to pomalu začíná s televizemi. Stávajíc se z nich počítače a pro některé nové funkce je internetová konektivita nezbytná.

Velmi důležitým segmentem se stále obrovským růstem do budoucna jsou mobilní zařízení. Zde Intel hodlá dále bodovat se svými procesory Atom, které odstartovaly módu netbooků. Těch už se prodalo přes 40 miliónů. Nová generace procesorů Atom přinese vyšší výkon a o 20% nižší spotřebu, nasazení se přitom rozšíří z netbooků na další platformy. Praktickou ukázkou budiž nový mobilní telefon, či spíše komunikátor, od LG. Poněkud větší telefon s obřím displejem je vybaven procesorem Atom a zvládne například přehrávat FullHD video nebo vést konferenční videohovory s více účastníky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Intel Atom, to nejsou jen netbooky....

Atom je pro Intel evidentně velmi důležitým produktem, proto mu vytvořil svůj, dnes tolik populární App Store. Ano, netbooky a další zařízení s Atomem budou mít svoji online databázi doporučených programů k možné instalaci. Celé se to bude jmenovat AppUp Center a zájemci již mohou ochutnat betaverzi. V základu jde ale jen o to, jak méně zkušeným uživatelům co nejjednodušší cestou ukázat možnosti rozšíření jejich netbooků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Novinka od LG - mobilní telefon s Atomem. Umí například skupinové videohovory

Budoucnost patří 3D, internetu a mobilitě

Nakonec tedy přednáška Paula Otelliniho ničím nepřekvapila. Rozšiřování 3D do televizí a počítačů je pochopitelné, nicméně půjde to pomalu. Zatím chybí dostatečné množství profesionálního obsahu a dostupné kamery pro tvorbu toho amatérského. Nicméně v letošním roce by mělo být uvedeno do kin 50 nových filmů ve 3D zpracování. Se 3D se počítá také v nových hrách, dostupné budou i pro herní konzole.

O všudypřítomném internetovém připojení se již také mluví léta. Situace se postupně vylepšuje po celém světě a Otellini sdělil, že osobně věří v obrození WiMAXu, což je vhodná technologie pro bezdrátové připojení k internetu, ale stále zůstává ve stínu pomalejšího Wi-Fi.

Zajímavé věci byly k vidění také na stánku Intelu: 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Komunikátory postavné na Intelu Atom
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Také různé tablety budou mít srdce od Intelu
Diskuze (30) Další článek: Nová kniha: Adobe After Effects – Výukový průvodce tvorbou videoefektů

Témata článku: Hardware, Budoucnost, Moorův zákon, Jak, Obrovské množství, Sony Vegas, 3d televizory, Televize LG, Domácí střih, Domácí spotřebič, Mooreův, Domácí systém, Nastupující segment, Obří zařízení, Důležitý segment, Vid, Zajímavý pár, Paul, Praktická elektronika 2016, Atom, Internetová konektivita, Praktická elektronika, Televizory LG 2016, Šéf, Peak, Netbooky mini na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk