Jak věci pracují: ADSL a xDSL

Všichni chtějí ADSL, ale jen málokdo ví, o co skutečně v něm běží a jaká jsou omezení této technologie. Následující článek je právě určen čtenářům, kteří se s technologiemi xDSL setakávají poprvé.
Jak věci pracují: ADSL a xDSL
Kdo již někdy měl možnost pracovat s Internetem připojeným „napevno“, určitě potvrdí, že připojovat se klasickým modemem není to pravé ořechové. Vytáčený Internet (dial-up) se svým charakterem nedá považovat za plnohodnotné připojení, neboť nesplňuje základní požadavky na kvalitu služby. Naštěstí existuje alternativa v podobě technologií xDSL, a právě následující článek je určen těm čtenářům, kteří se s xDSL setkávají poprvé.

Již počátkem 90. let se začínalo přemýšlet, jak urychlit přenosy po běžném a nejvíce rozšířeném metalickém vedení. Objevilo se několik způsobů přenosu s rychlostmi vyššími, než poskytuje běžný modem. Mezi ty hlavní patří ISDN, kabelové modemy, xDSL a připomeňme také DPL (Digital Power Line – přenos přes rozvody elektrické energie). Ze všech těchto technologií má v současnosti největší potenciál právě xDSL.

Zkratka DSL (Digital Subscriber Line – digitální účastnická linka) v sobě ukrývá technologii schopnou dosahovat na obyčejném měděném telefonním vedení vysokých rychlostí a to až 52 Mb/s. Uvážíme-li, že se tato vedení dosud využívala převážně k běžnému telefonování, není to špatné. Písmeno x před DSL udává, o kterou z technologií digitálního přenosu se jedná. Asi se ptáte, jak je možné těchto závratných rychlostí dosáhnout, když na stejném vedení ze svého klasického modemu zdaleka nevymáčknu ani těch teoretických 56 kb/s. Odpověď je třeba hledat ve frekvenčním pásmu a ve způsobu jeho využití.

U klasického telefonního analogového přenosu dat, který je realizován prostřednictvím modemu, je k dispozici přenosové pásmo 4 kHz. U DSL modemu je pro účely přenosu dat vyhrazeno pásmo vyšších frekvencí. Konkrétní hodnoty používaných DSL technologií naleznete v tabulce.

Technologie xDSL Typ provozu Max. přenosová rychlost (upstream/ downstream) Max. dosah
[m]
Frekvenční
pásmo [kHz]
IDSL Symetrický, duplexní 144 kb/s 5500 0 – 50
HDSL Symetrický, duplexní 1,544 nebo 2,048 Mb/s 4000, 5500 40 – 292
SDSL, HDSL2 Symetrický, duplexní 2,048 Mb/s 3000 - 5500 0 – 384
ADSL Asymetrický 16 - 800 kb/s
/
1,5 - 8,448 Mb/s
2000 – 5000 Upstream: 25 - 138
Downstream: 138 – 1,104
ADSL G.Lite Asymetrický 640 kb/s
/
1,5 Mb/s
5500 Upstream: 25 - 138
Downstream: 138 – 552
VDSL Asymetrický 1,5 - 2,3 Mb/s
/
13 - 52 Mb/s
300 - 1350 Upstream: 300 - 900
Downstream: 1200 - 30000
VDSL Symetrický, duplexní 34 / 34 Mb/s 300 - 1500

U DSL připojení závisí jeho kvalita, a tedy i rychlost přenosu dat jednak na vzdálenosti přípojky od telefonní ústředny, a samozřejmě také na kvalitě měděného kabelu. Se vzrůstající vzdáleností a horší kvalitou vedení rychlost klesá. Je tedy nutné proměření linky, až tehdy se zákazník dozví, jak to s jeho připojením vypadá.

Jak ukazuje tabulka, technologie xDSL představuje celou řadu různých typů DSL, které se liší svými vlastnostmi a každá se hodí pro jiný typ nasazení. Je potřeba rozlišovat, zda se jedná o symetrický, nebo asymetrický přenos. V případě symetrického přenosu je rychlost k uživateli (Downstream – stahování dat ze sítě Internetu) shodná s rychlostí od uživatele (Upstream – odesílání dat do sítě Internetu).

Spasí ADSL domácnosti?

Pro potřeby domácností, případně malých domácích kanceláří se z nabídky xDSL technologií nejvíce hodí ADSL, nebo jeho odlehčená varianta nazývaná ADSL G.Lite. Přínosy ADSL jsou mnohé, ukažme si ty hlavní:

  • není blokována linka pro hlasové služby
  • rychlost dostatečná i pro multimediální aplikace
  • z principu se jedná o časově neomezené připojení

Na následujícím obrázku je zjednodušené schéma realizace ADSL G.Lite. Tento typ připojení je určen pro méně náročné uživatele a díky jednoduššímu a levnějšímu provedení má šanci na větší rozšíření.

Klepněte pro větší obrázek

A takto může vypadat filtr, přes který se připojí telefonní přístroj či fax.

Klepněte pro větší obrázek

V případě klasického ADSL se musí použít tzv. splitter (oddělovač ADSL dat od telefonního hovoru) na obou koncích vedení - u uživatele a na vstupu do ústředny.

Jakkoli se může zdát ADSL „zázračnou“ technologií, bude dobré si připomenout i její stinné stránky. Samozřejmá je potřeba vybavit ústředny patřičnou technikou. Velice zjednodušeně se jedná o již zmíněné splittery, ADSL modemy a o tzv. digitální účastnický multiplexer DSLAM (zajišťuje připojení většího počtu uživatelů na vysokokapacitní datové spoje). Také je potřeba vzít v potaz další limitující faktor, kterým bezesporu je vzdálenost přípojky od nejbližší telefonní ústředny. Tato vzdálenost se nazývá místní smyčka (Local Loop). Protože po celé její délce může docházet díky šumu a rušení k útlumu přenášeného signálu a vzdálenost na kterou je možné signál přenášet se tak snižuje. U ADSL s rychlostí do 2 Mb/s se udává maximální délka místní smyčky kolem 5 km. Pro domácího uživatele z toho plyne jediné, přednost budou mít velká města a jak ukazuje zkušenost ze světa, celkové pokrytí může trvat několik let.

Ve článku Jak se žije s ADSL jsem se zaměřil na praktické zkušenosti s používáním tohoto typu připojení. Pro uživatele je důležitá nejen garance přenosových rychlostí, ale i tzv. latence (zpoždění), které přestože je u ADSL modemů nižší než u klasických modemů pro dial-up, nedosahuje podle zkušeností z testovacího provozu Českého Telecomu hodnot kabelových modemů.

I přes tyto negativa mají xDSL technologie včetně ADSL velkou budoucnost a i u nás to po spuštění a cenovém zpřístupnění bude stát za to.

Autor Pavel Sviták je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem Občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (61) Další článek: První velký test GeForce FX na Tom’s Hardware

Témata článku: Internet, Dostatečná energie, Subscriber, XDSL, Modemy, DSL, Věc, Odlehčená varianta, Maximální zjednodušení, Klasický internet, Splitter, Digitální přenos, ADSL, Přenos, Dobrá latence, Vzdálenost, Vdsl, Přenosové pásmo


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

** Kdysi nezničitelný pirátský web se potýká s problémy ** Z mnoha míst je už měsíce nedostupný ** Další krize dorazila v neděli

Jakub Čížek | 65