Potřebujete k Wi-Fi připojit další zařízení jako třeba mobil, jenže si nepamatujete heslo? Pokud je váš počítač k této síti už připojený, nemusíte zoufat, protože uložené heslo vám Windows 10 i Windows 11 ochotně prozradí. Jen to není zjevné, protože v oblasti poblíž hodin pouze vidíte název sítě a sílu signálu.
Ale jde to. I bez nástroje třetí strany. Jedenáctky jsou v tomto ohledu vyspělejší, v Desítkách je cesta k heslům komplikovanější.
Návod pro Windows 11
Tady je situace komfortní. První vydání systému snadné odhalení hesel nenabízelo, později ho Microsoft přidal. Pokud používáte Jedenáctky, tak s ohledem na verze a automatické aktualizace již níže popsané funkce jistě máte k dispozici.
Microsoft příkaz integroval do Nastavení. Připojte se k požadované Wi-Fi, otevřete nabídku Start a najděte a spusťte Nastavení. V něm se ponořte do sekce Síť a internet, kde hned v horní části klepněte na tlačítko Wi-Fi.

Klepněte na tlačítko Wi-Fi
Dále klepněte na název sítě, k níž jste připojeni. Tím zobrazíte detaily a nastavení dané Wi-Fi.

Vyvolejte detaily aktuální Wi-Fi
Posuňte se níže a přeskočte všemožné informace a tlačítka. Až téměř na konci sekce si všimněte oddílu Zobrazit klíč zabezpečení Wi-Fi. Na řádku s popiskem se nachází tlačítko Zobrazit.

Klepněte na tlačítko Zobrazit v detailech sítě
Klepněte na tlačítko Zobrazit a jste v cíli. Windows 11 vám heslo vypíší v menším modrém okně Klíč zabezpečení. Samotné heslo k Wi-Fi můžete v dialogu označit a zkopírovat (Ctrl+C, případně zvolte příkaz v kontextové nabídce).

Heslo se vám ukáže. Rozmazali jsme ho samozřejmě my
Hesla k dalším uloženými sítím
Podobně zobrazíte hesla k sítím, k nimž váš počítač momentálně připojený není, ale v minulosti jste se k sítím připojili, a tak si Windows hesla pamatují. Ovšem pokud jste ovšem přístup ke konkrétní Wi-Fi ručně nesmazali.
Opět zamiřte do Nastavení | Síť a internet | Wi-Fi, kde tentokrát ovšem klepněte na Spravovat známé sítě. Otevře se seznam všech uložených Wi-Fi. Takže si v něm najděte tu, jež vás zajímá, a klepnutím přejděte na detaily sítě. Příkaz pro zobrazení hesla najdete stejně jako v případě aktuálně připojené sítě ke konci.

Obdobně vám Windows 11 ukáží hesla ke všem uloženým Wi-Fi
Návod pro Windows 10
Ve Windows 10 se k uloženému heslu k Wi-Fi propracujete také, jen je postup méně pohodlný. Zejména to platí pro případy, kdy k požadované síti nejste zrovna připojeni, viz box níže. Primárně se podíváme na případ, kdy je váš počítač k inkriminované Wi-Fi právě připojený.
Budete se muset propracovat ke starým ovládacím prvkům, které připomínají, že Windows se skládají z mnoha vrstev z mnoha ér. Připojte počítač k Wi-Fi, jejíž heslo chcete odhalit. Pokračujte do moderního Nastavení, které např. najdete psaním v nabídce Start. Na hlavní obrazovce klepněte na Síť a internet.

Začínáme zase v Nastavení
V sekci Síť a internet | Stav najděte oddíl Upřesnit nastavení sítě, kde klepněte na Centrum síťových připojení a sdílení.

Pokračujte do Centra síťových připojení a sdílení
Teď už se ocitnete ve starém uživatelském prostředí, o kterém doufáme, že do něj už nebudeme muset vstoupit. Jenže teď musíte. Klepněte na modrý odkaz na řádku Připojení, na němž v závorce najdete název bezdrátové sítě, k níž je váš počítač právě připojený.

Klepněte na název připojené sítě
Otevře se menší okno Wi-Fi – stav. V něm stiskněte tlačítko Vlastnosti bezdrátového připojení.

Zamiřte do vlastností připojení
Otevře se další okno, taková totiž byla logika prostředí pro správu Windows v minulosti. V tomto okně již vidíte parametry aktuálního připojení. Přepněte se na kartu Zabezpečení, kde se dočkáte slíbeného hesla. Pole Klíč zabezpečení sítě je sice plné hvězdiček, ale přepínačem Zobrazit znaky níže heslo odhalíte.

Vnořte se do posledního okna, kde se už heslo dozvíte
Jen budete muset odhalení potvrdit v dialogu Řízení uživatelských účtů.
Hesla k dalším uloženými sítím
Desítky jsou oproti Jedenáctkám uživatelsky výrazně nekomfortní v situaci, kdy se chcete dozvědět heslo k síti, k níž momentálně připojení nejste. Tam se už nevyhnete Příkazovému řádku. Spusťte ho s právy správce a napište do něj příkaz netsh wlan show profiles
. Vypíše názvy všech uložených Wi-Fi (sekce User Profiles
).
Název požadované Wi-Fi si nejspíš aspoň vágně pamatujete, je ovšem důležité, abyste ho znali přesně. V dalším příkazu ho totiž musíte vepsat mezi uvozovky: netsh wlan show profile name="nazevsite" key=clear
. Místo nazevsite
zadejte název požadované Wi-Fi přesně tak, jak se ukazuje v Příkazovém řádku. Samotné heslo následně najdete na řádku Key Content
v detailech sítě po potvrzení příkazu.

Zeleně jsou vyznačeny příkazy, červeně klíčové informace