Jak ve Windows otevřít dokument jinou aplikací, než mu bylo přisouzeno

Občas se stane, že se k vašim datům, které chcete otevřít, hlásí drze cizí aplikace a nebo naopak chcete pouze pro tentokrát otevřít soubor něčím jiným než obvykle. Je na to lék.
Občas se stane, že se k vašim datům, které chcete otevřít, hlásí drze cizí aplikace a nebo naopak chcete pouze pro tentokrát otevřít soubor něčím jiným než obvykle. Je na to lék.

V obou případech můžete udělat dvě věci: buďto se vrhnout do nastavení „Typů souborů“ (vsadím se, že do pěti vteřin nevylovíte příslušný dialog s tímto nastavením) a přidělit vašim datům kýženou aplikaci a nebo rezignovat, dotyčnou aplikaci nastartovat a v ní znovu nalistovat a otevřít soubor, který jste ještě před chvilkou měli na myši. Otrava, že? Jde to ovšem i pohodlněji.

V takových případech stačí, když stisknete Shift a pravé tlačítko myši na vybraném souboru a použijete (doposud skrytou) volbu „Otevřít čím“. Pak si nalistujte odpovídající aplikaci a můžete jet – pochopitelně si lze také nastavit, zda to má být jen pro tentokrát a nebo natrvalo.

Výhod takového přístupu je hned několik – jednak vůbec nemusíte opouštět soubor, se kterým máte zájem teď hned pracovat a za druhé je o mnoho snadnější vybírat aplikaci k souboru, než soubor k aplikaci, už třeba jen proto, že seznam typů aplikací je kratší a hlavně přehlednější. Víte, Microsoft totiž zvolil uživatelsky velmi přítulnou techniku třídění „Typů souborů“ – podle jejich popisky a ne podle těch tří znaků přípony... Whuhm, občas může být takové hledání velmi zábavné: zkuste si třeba zahrát hru „Přiděl novou aplikaci k souborům typu SHS“

Váš názor Další článek: Bojkot: Brno – Šilingrovo náměstí 18.11.1998

Témata článku: Microsoft, Windows, Dok, Dokument

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů