Windows 10 | Klávesnice | Tipy

Jak ve Windows 10 deaktivovat klávesu Num Lock, aby vás už netrápila?

Klávesa Num Lock je reliktem, který na velkých klávesnicích zůstává z dob prvních generací IBM PC z počátku 80. let. Firma k nim dodávala klávesnice s 84 znaky, oproti těm dnešním ale nenabízely samostatné šipky ani blok s tlačítky Insert, Delete, Home, End, PgUp a PgDn.

Jejich funkci suplovala tlačítka v numerické části a Num Lock sloužil právě jako přepínač, jestli se například stiskem sedmičky zapsal symbol 7, nebo jste se pomocí funkce Home vrátili na začátek dokumentu.

Máte-li dnes velkou klávesnici s numerickým blokem, Num Lock je tam spíš na překážku a často jej nejspíš – stejně jako já – stisknete omylem a pak se divíte, co se to s tím Excelem zase stalo. Řešení? Funkci Num Locku můžete zrušit. Vede k tomu několik způsobů, jedním z nich je například aplikace PowerToys, kterou vyvíjí sám Microsoft. Stačí ji stáhnout a nainstalovat z GitHubu (aktuálně je tam verze 0.73.2).

  1. Spusťte PowerToys, z levého menu vyberte položku Správce klávesnice a nástroj v hlavním okně zapněte.
  2. Klikněte na Přemapovat klávesu.
  3. Tlačítkem + přidejte nové přemapování a v dialogovém okně pak z levého rozbalovacího menu vyberte Num Lock a z pravého Disable. Hotovo. (Stejně můžete zrušit třeba i Caps Lock.)

Máte ale i jiné možnosti. Num Lock může fungovat a zastoupit jakoukoliv jinou klávesu od Esc přes é až po Enter. Když ale ve sloupci Mapped To kliknete na Type, můžete zadat libovolnou zkratku, například Ctrl+C, Alt+F4 atd., a Num Lock se podle toho bude chovat. Tím ale možná naděláte více škody než užitku.

Navíc tato funkčnost zrovna na Num Locku není spolehlivá a někdy zapomene, že má vykonat klávesovou zkratku, ale zachová se jako původní Num Lock s tím, že opětovným stisknutím už jej znovu nezapnete, ale budete muset v nastavení PowerToys přemapování smazat. Takže se raději netrapte a pomocí Disable klávesu vypněte.

Num Lock by po spuštění počítače měl být aktivní

Num Lock vás může trápit i jiným způsobem. Aby hned po spuštění fungovala numerická část klávesnice v režimu „psaní čísel“, musí být NumLock aktivní. Tato funkce bývá standardně nastavena v BIOSu počítače, ale Windows někdy sveřepě prosazují svou a NumLock nechají vypnutý.

Pokud vás to trápí nebo chcete před deaktivací funkce Num Lock mít jistotu, že budete moci snadno psát čísla, ještě byste měli zkontrolovat nastavení v registru Windows. Stiskněte Win+R, napište Regedit, potvrďte Enterem a schvalte úpravy.

V editoru pak ve stromové struktuře běžte přes nabídky Počítač | HKEY_CURRENT_USER | Control Panel | Keyboard. V hlavním okně by u položky InitialKeyboardIndicators měla být nastavená hodnota 2. Pokud je tam 0 (Num Lock zůstane po startu vypnutý), na položku klikněte, volbu přepište a restartujte počítač.

Podívejte se na Týden Živě hodnotící prvních pět let Windows 10:

Diskuze (34) Další článek: Deco X90 je nejrychlejší Wi-Fi mesh router od TP-Linku. Ohromující je i cena

Témata článku: Software, Windows, Microsoft, Windows 10, Klávesnice, GitHub, Tipy, IBM, Návody, Regedit, Excel, PowerToys, Home, Lock, CTRL + C, Enter, Caps lock, Delete, ESC, Počítač, Funkce, Alt, Tlačítko, Klávesa, DisableVálečná strategie Company of Heroes 3 odhalena, české titulky nechybí

Válečná strategie Company of Heroes 3 odhalena, české titulky nechybí

Odpočet skončil a my jsme se podle očekávání dočkali odhalení třetího dílu legendární série Company of Heroes.

Michal Maliarov
GalerieVideo
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Google končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayMobilní aplikaceAndroid
Nvidia předvedla vypiplaný DOOM Eternal na kartě GeForce RTX 3080 Ti

Nvidia předvedla vypiplaný DOOM Eternal na kartě GeForce RTX 3080 Ti

Nejvýkonnější grafické karty od Nvidie jsou na cestě a rozhodně není lepší hry na jejich prezentaci, než je krvavý DOOM Eternal.

Michal Maliarov
Doom EternalVideo