Jak vážná je závislost na Síti?

Podle nedávné zveřejněné americké studie má Internet vliv na děti, který převyšuje závislost na...
Podle nedávné zveřejněné americké studie má Internet vliv na děti, který převyšuje závislost na televizi a blíží se drogám. Na rozdíl od televize přináší Internet interaktivitu, a aplikace jako chatování či hry dokáží vytvořit stejně závislé osoby jako jsou gambleři. Studie uvádí některé odstrašující příklady, které pochopitelně vyvolaly velkou odezvu, ale díky ojedinělosti ještě nejsou (naštěstí) signifikantní.

Dvanáctiletý chlapec například zastřelil svou matku, když zrušila jeho internetové připojení – je ovšem otázkou, zda by neučinil totéž, kdyby mu například sebrala Lego. Čtrnáctiletý kluk se pokusil žalovat firmu America Online (jeho internetový provider), protože mu v sexuálně orientovaném chat roomu dělal nemravné návrhy dospělý muž. Zde je pochopitelně zase otázkou, co zmíněný pre-pubescent očekával, když se připojil do sexuálního chatu. Zmíněná studie, ze které její autorka z Pittsburghské univerzity vyvozuje, že Internet dělá z dětí autisty a ničí rodinný život, se však setkala spíše s nesouhlasem.

Opačný názor naopak argumentuje, že Internet je mnohem lepší náhražkou televize než cokoli jiného: děti se mohou dění aktivně účastnit¸ nikoli jen pasívně sledovat, co jim jiní (a dospělí) přichystají. Mohou si velmi přesně najít okruh činnosti a známých, která je zajímá a mohou samozřejmě snadno volit i náročná či intelektuální témata – což jim televize prakticky neumožní.

Domnívám se, že druhý názor daleko přesněji vystihuje realitu. Narušené rodinné vztahy jsou spíše příčinou než důsledkem toho, že se dítě uzavře do sebe – nebo do prostředí Internetu, to už je jedno. A fenomén, že děti dnes vlastně řídí Internet nesrovnatelně více než jakoukoli část jiné lidské činnosti (viz počty mladistvých hackerů, špičkových programátorských talentů, hudebníků…) a naleznou zde neuvěřitelně bohaté uplatnění, ke kterému nepotřebují ani řidičský průkaz, ani vysvědčení o absolvování základní školy.

Váš názor Další článek: ACT! od Symantecu v programu Microsoftu

Témata článku: Internet, Síť, Televize s internetem, Velký kluk, Lega, Závislost, Kluk, Televize a internet, Autista, Opačná realita, Americká škola, Talent, Televize online, Online Chat, Room, Online televize


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 65

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 27

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč