Jak vážná je závislost na Síti?

Podle nedávné zveřejněné americké studie má Internet vliv na děti, který převyšuje závislost na...
Podle nedávné zveřejněné americké studie má Internet vliv na děti, který převyšuje závislost na televizi a blíží se drogám. Na rozdíl od televize přináší Internet interaktivitu, a aplikace jako chatování či hry dokáží vytvořit stejně závislé osoby jako jsou gambleři. Studie uvádí některé odstrašující příklady, které pochopitelně vyvolaly velkou odezvu, ale díky ojedinělosti ještě nejsou (naštěstí) signifikantní.

Dvanáctiletý chlapec například zastřelil svou matku, když zrušila jeho internetové připojení – je ovšem otázkou, zda by neučinil totéž, kdyby mu například sebrala Lego. Čtrnáctiletý kluk se pokusil žalovat firmu America Online (jeho internetový provider), protože mu v sexuálně orientovaném chat roomu dělal nemravné návrhy dospělý muž. Zde je pochopitelně zase otázkou, co zmíněný pre-pubescent očekával, když se připojil do sexuálního chatu. Zmíněná studie, ze které její autorka z Pittsburghské univerzity vyvozuje, že Internet dělá z dětí autisty a ničí rodinný život, se však setkala spíše s nesouhlasem.

Opačný názor naopak argumentuje, že Internet je mnohem lepší náhražkou televize než cokoli jiného: děti se mohou dění aktivně účastnit¸ nikoli jen pasívně sledovat, co jim jiní (a dospělí) přichystají. Mohou si velmi přesně najít okruh činnosti a známých, která je zajímá a mohou samozřejmě snadno volit i náročná či intelektuální témata – což jim televize prakticky neumožní.

Domnívám se, že druhý názor daleko přesněji vystihuje realitu. Narušené rodinné vztahy jsou spíše příčinou než důsledkem toho, že se dítě uzavře do sebe – nebo do prostředí Internetu, to už je jedno. A fenomén, že děti dnes vlastně řídí Internet nesrovnatelně více než jakoukoli část jiné lidské činnosti (viz počty mladistvých hackerů, špičkových programátorských talentů, hudebníků…) a naleznou zde neuvěřitelně bohaté uplatnění, ke kterému nepotřebují ani řidičský průkaz, ani vysvědčení o absolvování základní školy.

Váš názor Další článek: ACT! od Symantecu v programu Microsoftu

Témata článku: Internet, síť, Kluk, Lega, Televize online, Televize s internetem, Online televize, Online Chat, Velký kluk, Autista, Americká škola, Talent, Opačná realita, Televize a internet, Room, Závislost


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky