Microsoft | Windows 10

Jak už se změnily Windows 10: Od vydání až po současnost

  • I když se to nemusí zdát, Windows 10 urazily pořádný kus cesty
  • Kromě vylepšeného vzhledu se největších změn dočkalo jádro systému a aplikace
  • Velkou změnou bylo i zaříznutí mobilní verze a propojení s Androidem a iOS

Kotrmelce a pád mobilních Windows

Desítky přišly s vizí One Windows – tedy jedny Windows pro všechna zařízení. Microsoft se zbavil názvu Windows Phone a všude měly být pouze Windows 10 a mobilní zařízení nabídla i režim Continuum – po připojení k monitoru se mobilní verze chovala jako téměř plné Desítky.

e0065545-e88d-4e37-b016-0004e54c76d1
Continuum zvládne zobrazit z mobilního telefonu na monitoru počítače systém připomínající klasická Windows.

Pár let uplynulo a nyní je ale jasné, že mobilní Windows se již nikdy neuchytí a sám Microsoft je již ukončil. Neznamená to ale, že by byly počítače zcela odstřiženy od mobilního světa. Už v rámci FCU se představilo několik funkcí, které propojují Windows se smartphony s Androidem a iOS. Zde firma obrátila o 180 stupňů a místo propagování vlastního systému se jala podporoval konkurenci.

Lepší instalace a automatické aktualizace

Velkou novinkou Desítek byly automatické aktualizace systému, které nejdou uživatelsky vypnout. Zpočátku se jednalo o funkci, která u mnohých uživatelů otestovala pevnost jejich nervů, když se počítač sám začal restartovat uprostřed rozdělané práce. I v nejnovějších verzích jsou automatické aktualizace zachovány, je ale možné si nastavit dobu, ve které se Windows samy nerestartují a i mimo ni počkají až na chvíli, kdy s počítačem nic neděláte.

S ohledem na na spory a stížnosti změn doznala i instalace systému, při níž rovnou můžete vybrat, které výchozí aplikace chcete zachovat a jaké funkce systému zapnout. Stále nejde nastavit vše, odpůrce moderních aplikací ale změna určitě potěší.

Pomalu se rozlučme s Ovládacími panely

Už od dob Windows 8 panovala lehce schizofrenní situace, kdy část nastavení byla přesunuta do nového „moderního“ rozhraní, všechen zbytek byl ale stále ve starých ovládacích panelech. Tomu již naštěstí z větší části odzvonilo a v nejnovější verzi, FCU, sice staré panely naleznete, většina odkazů ale vede právě do nového nastavení. Do něj také přibylo také několik nových funkcí jako je hlídání přenesených dat, inteligentní mazání nepotřebných souborů a další.

a93d04e5-54d6-4d19-a682-e4a257ae7157de2b14db-8e34-40f4-a130-d8d33804ce80Snímek obrazovky (106).pngSnímek obrazovky (107).png
Původní Ovládací panely a aktuální v rámci FCU. Na první pohled se nemusejí zdát změny příliš výrazné, většina nastavení ale již byla přesunuta do moderního rozhraní.

Zatím to však neznamená, že by vše šlo nastavit pouze a jen přes moderní rozhraní, běžný uživatel ale se základními úkony nemusí chodit nikam daleko, případně je otevřeno starší dialogové okno. Drtivá většina novinek se ale rovnou ovládá z nového nastavení a je tedy možné, že v relativně brzké době se dočkáme úplného odstranění klasického přehledu v Ovládacích panelech.

Microsoft se dlouho snažil prosadit své moderní aplikace, v následující kapitole se podíváme, jak se mu to podařilo.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,