Sociální sítě | Twitter | Hate speech

Jak utlumit nenávist na sociálních sítích? Klíčem jsou upozornění a zdvořilost, ukázal výzkum

Foto: Pixabay
Jak utlumit nenávist na sociálních sítích? Klíčem jsou upozornění a zdvořilost, ukázal výzkum
 | Foto: Pixabay

Pečlivě sestavená série personalizovaných upozornění má potenciál výrazně snížit projevy nenávisti na Twitteru. Vyplynulo to z čerstvě zveřejněné studie, za kterou stojí výzkumníci z Centra pro sociální média a politiku Newyorské univerzity. Když jsou upozornění zdvořilá a obsahují ta správná slova, pak skutečně dokážou utlumit násilnou rétoriku v příspěvcích, tvrdí autoři.

„I když je dopad upozornění dočasný, výzkum ukazuje potenciální cestu vpřed pro platformy, které se snaží omezit využívání nenávistného jazyka ze strany uživatelů,“ komentuje studii její vedoucí výzkumník Mikdat Yildirim. V analýzách bude podle něj třeba ještě dále pokračovat, ale jistou naději, že nenávistné projevy lze utlumit i bez represe, zjištění poskytly, domnívá se. 

Autoři studie vytvořili na Twitteru několik účtů s názvy jako „varování před nenávistí“ a s těmi pak kontaktovali jedince, kterým hrozila blokace, protože se na síti pravidelně vyjadřovali násilně a útočně. Všichni tito uživatelé minimálně jednou během týdne použili alespoň jedno slovo, které se považuje za nenávistné a zároveň sledovali někoho, kdo už byl za tyto projevy zablokován. 

Každému člověku výzkumníci napsali jinou zprávu, pokaždé byla ale o tom samém – snažili se ho slušně přesvědčit, aby se takto negativně nevyjadřoval. Někdy bylo přítomné i varování, že pokud bude stejnou mluvou pokračovat, činnost jeho účtu bude pozastavena. 

„Uživatel (@něco), kterého sleduješ byl zablokován a mám podezření, že to bylo kvůli nenávistné řeči. Pokud budeš ve stejných projevech pokračovat, můžeš přijít o své příspěvky, přátele a sledující a nedostaneš svůj účet zpět,“ zní příklad odeslaného upozornění. 

Oslovení lidé opravdu po obdržení zprávy své projevy uklidnili, dokonce čím zdvořilejší vzkaz byl, tím větší efekt měl. A to přesto, že slova přicházela od neznámého účtu, který nebyl oficiálně zaštítěný Twitterem. Autoři studie se proto domnívají, že kdyby podobná varování odesílala sama síť, nebo nějaká známá nezisková organizace, měla by ještě větší zásah. Opatření navíc podle výzkumníků může fungovat na všech sociálních sítích, které problémy s nenávistí řeší, Twitter byl použit jen jako testovací subjekt.

„To hlavní, co jsme si z tohoto experimentu odnesli, je, že klíčovým mechanismem může být skutečnost, že dáváme lidem vědět, že existuje nějaký účet či entita, která jejich chování sleduje a monitoruje,“ vysvětluje Yildirim. „Uvědomění, že jejich nenávistné projevy vidí i někdo jiný, je zřejmě ten hlavní faktor, proč je nakonec utlumili,“ doplňuje. 

Diskuze (24) Další článek: Kuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

Témata článku: Sociální sítě, Výzkum, Twitter, Hate speech, Účet, Upozornění, Reduce, Projev, Nenávist, Newyorská univerzita, Výzkumník, Zdvořilost, KlíčNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix