Jak určit teplotu procesoru od AMD

Máte Thunderbird nebo Spitfire a nevíte, jestli je teplota měřená čidlem v socketu reálná? Společnost AMD má pro vás vzorec, podle kterého je možné si skutečnou teplotu čipu dopočítat.
 

Návod se týká procesorů v keramickém pouzdření, tj. všech Athlonů Thunderbird, Athlonů MP s jádrem Palomino na frekvenci 1,0 a 1,2GHz a konečně Duronů. Vzorec se netýká Athlonů XP ani Athlonů MP s model ratingem (1600+, 1800+ atd.). Posledně uvedené procesory mají organické pouzdření a integrované teplotní čidlo.

Vzorec je sice primárně pro "manuálně přilepené" teplotní čidlo ...

Klepněte pro větší obrázek

... ale stejně dobře se dá po určité korekci použít i pro čidlo v socketu. Nutná korekce je důsledkem nepřesného umístění čidla a jeho nedostatečného doléhání.

V zásadě jsou dva typy čidel - perličkové a páskové. Problém prvního z nich je poměrně malá plocha, kterou se dotýká pouzdra procesoru a také často zcela chybné umístění v socketu (čidlo by mělo být uprostřed).

Problém páskového čidla je zase fakt, že se snadno ohýbá, neklade žádný mechanický odpor, a proto se pod procesorem různě kroutí. To vede k nedostatečnému kontaktu s pouzdrem CPU.

V obou případech je dále nutné vzít v úvahu nedokonalý tepelný přechod mezi čidlem a povrchem CPU. Jestliže máte tepelně vodivou pastu (jako že byste měli mít), natřete s ní nejen procesor, ale i čidlo v socketu.

Po zajištění co nejlepších podmínek už stačí použít tento vzorec:

(Tdie - Tamb) = 1.209 * (Tceramic - Tamb) - 1.3778

kde Tdie je teplota čipu, Tamb teplota vzduchu nasávaného chladičem a Tceramic změřená teplota zespod procesoru. Po úpravě získáte vzorec

Tdie = (1.209 * (Tceramic - Tamb) - 1.3778) + Tamb

Dosazením příslušných hodnot snadno vypočtete teplotu čipu (nezapomeňte ovšem na korekce popsané výše!). Jako teplotu vzduchu můžete použít teplotu změřenou druhým čidlem na desce a přičíst k ní pár stupňů Celsia podle toho, kolik je kolem chladiče místa a jak dobře se prostor větrá. Čím víc místa a čím lepší větrání, tím je rozdíl mezi nasávanou teplotou a teplotou změřenou čidlem menší.

Eagle

Diskuze (11) Další článek: Aktualizace virové databáze od Symantecu podražila

Témata článku: Past, Palomino, Nutná úprava, Tep, Jak, Eagle, Zeus, Teplo, Malá plocha, Rating, Proces, Pasta, Mp


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11