Tipy

Jak udělat otisk obrazovky (print screen) na notebooku

Jak udělat otisk obrazovky (print screen) na notebooku

Klávesnice na noteboocích musí většinou šetřit prostorem. Některé speciální funkce, pro které mají plnohodnotné klávesnice vyhrazené klávesy, proto výrobci rádi slučují a musíte je potom vyvolat speciálním hmatem.

Jednou z těchto funkcí je i Print Screen pro vložení otisku obrazovky do schránky. Z ní potom můžete obrázek klávesovou zkratkou Ctrl + V vložit třeba do Malování, Wordu nebo jiných programů, které umí s obrázky pracovat.

U každého notebooku je postup trochu jiný, ale v zásadě stejný. Napřed najděte klávesu s popiskem Print Screen, PrtScreen nebo podobné zkráceniny. Pokud bude nápis jinou barvou než obvykle, zkuste najít stejně barevnou funkční klávesu. Pravděpodobně na ní bude nápis Fn nebo nějaký symbol.

Otisk se uloží do schránky, když stisknete tuto funkční klávesu, podržíte a následně klepnete na klávesu Print Screen.

Jestli klávesu Print Screen vůbec nevidíte, může být „přelepená“ jinými popisky. Print Screen je i po zkrácení stále docela dlouhý název. Možná se na klávesu vůbec nevešel a výrobce si myslel, že tuto funkci nebudete potřebovat. Ale přitom tam je, jen schovaná. Zkoušejte.

Od Windows 8 přibyly nové možnosti, kdy lze screenshot rovnou uložit (Win + PrintScreen) nebo vytvořit snímek aktuálního okna (Alt + PrintScreen). U notebooků musíte vždy přidat ještě příslušnou funkční klávesu.

Zkuste pokročilé nástroje

Základní nástroj Print Screen ve Windows je velmi jednoduchý. Vyzkoušejte proto i tyto pokročilé nástroje. Dovolí udělat otisk jen jednoho okna, vybraného obdélníku a další kouzla.

Tyto programy pak zaznamenají dění na obrazovce rovnou do videa:

Váš názor Další článek: Prozkoumejte vzdálené exoplanety prostřednictvím virtuálního simulátoru NASA

Témata článku: Windows, Klávesnice, Tipy, Obrazovka, Klávesová zkratka, Speciální funkce, Základní nástroj, Pokročilý nástroj, Plnohodnotná klávesnice, Nástroj, SCR, Funkční klávesa, Malování, Otis, Ctrl, Print Screen, Word, CTRL + V, Otisk, Jak, Klávesa, Notebook, Notebooky na Mall.czJaponská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware