Jak TweakUI funguje „vnitřně“ a pro koho platí? (díl II.)

Jakým způsobem TweakUI způsobuje změny ve chování Windows a jak tento až nebezpečný nástroj skrýt před příliš nenechavými uživateli?
Jakým způsobem vlastně TweakUI funguje, jakým způsobem dociluje svých účinků? V drtivé míře případů se jedná o zásahy do registru Windows 98 (Windows 98 Registry) – což vlastně znamená, že skoro všechny funkce TweakUI lze provést i „ručně“ editací registru, jen musíte vědět, kam sáhnout a co zadat.

Z toho také vyplývá výsledek funkčnosti TweakUI, tedy zda se nastavení aplikují globálně pro všechny uživatele na daném počítači (i při použití víceuživatelských profilů, tj. zda jsou „pro počítač“) či zda platí pouze pro daného uživatele. Odpověď zní: jak která, podle toho, o jaký zásah do registru jde, tj. pokud jde o zásah např. do sekce HKEY_LOCAL_MACHINE, jde o nastavení pro počítač, tj. pro všechny jeho uživatele, pro všechny uživatelské profily. Jde-li o nastavení do sekce HKEY_CURRENT_USER, nastavují se parametry pouze pro toho uživatele, který je současně přihlášen.

Pokud používá daný počítač více lidí, může administrátor logicky dospět k názoru, že je lepší tuto hračku před některými „koumáky“ raději skrýt. Toto lze provést, nicméně ne přímo s využitím programů, které jsou součástí instalace Windows 98. Postupujte následovně:

  • Musíte spustit program nazvaný Windows 98 Policy Editor; ten naleznete na CD-ROM Windows 98 v adresáři:

    \tools\reskit\netadmin\poledit

  • Spusťte jej a použijte šablonu (Template) Admin.adm.
Otevřete daného uživatele, kterého chcete omezit, a jděte do sekce Systém/Omezení; zaškrtněte „Znepřístupnit nástroje pro úpravu registru“. Tak uživateli zakážete nejen využívat TweakUI, ale i vůbec se vrtat v registru.
Diskuze (1) Další článek: Senzace v počítačové grafice: bude Xerox kupovat Scitex?

Témata článku: Windows, Fung, Tweak, Díl

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů