Jak to vlastně bylo (a bude) s Xchatem?

Na otázky Živě ohledně úniků dat, nové podoby XChatu a cenzury odpovídá Olda Bajer z NetCentra.
Živě: Ve vysvětlující zprávě hovoříte o tom, že dohoda s „X-teamem“ byla uzavřena už v únoru letošního roku. Lze blíže říci, co bylo její podstatou, v čem a proč nedošlo k jejímu naplnění, jak uvádíte ve zprávě?

Oldřich Bajer - NetCentrumOlda Bajer: Ano - již v únoru jsme se dohodli na spolupráci, která měla vést ke společnému provozování serveru xchat.cz. Chtěli jsme dát XChatu silné zázemí pro rozvoj. Kluci také v rámci této smlouvy dostali dohodnutou finanční částku. Několik měsíců jsme se snažili smlouvu naplnit. V srpnu, když se spustil Xtalk jsme si však společně a definitivně řekli, že na některé věci máme jiné názory a nemá cenu tu spolupráci křečovitě přidržovat při životě.

Živě: Počítali jste v těchto i pozdějších dohodách od začátku s tím, že po koupi Xchatu bude „starý Xchat“ fungovat na jiné doméně s tím, že bude chtít získat své původní uživatele na svou stranu? Došlo zde k nějakému porušení dohod? Vzhledem k tomu, že „sdružení Xland“ není právnická osoba a že autorská práva může vlastnit jenom osoba: čí byla konkrétně autorská práva na Xchat, došlo zde k nějakým rozporům s ostatními provozovateli XLandu?

Olda Bajer: Jak jsem odpověděl v předcházející otázce - dohoda byla o společném provozování xchatu. Tzn. že by obě strany měly mít zájem na provozování klasického XChatu.cz. Autorská práva se převádějí na NetCentrum. Nemohu hovořit za Xland, žádný problém jsem tam nezaznamenal. Autorská práva byla na fyzickou osobu, nikoli na sdružení.

Živě: Hodně se diskutuje o prodeji dat. Lze upřesnit, jaká přesně data (jaké položky) u uživatele byla NetCentru předána? Běžně lidé vyplňují jenom nick a heslo, ale někteří jistě doplňují i další údaje (jméno, adresa, datum narození, e-mail), byla předána i tato data?

Olda Bajer: Byla předána data, která jsou nutná pro provoz XChatu. Chtěl bych uživatele ještě jednou ubezpečit, že zde nebyla žádná osobní data. Kromě přezdívek a hesel se jedná o data veřejně přístupná přes službu "kdo je kdo".

Živě: Řada uživatelů vám vytýká, že na Xchatu cenzurujete (tj. nepropouštíte do místností) jakékoli zmínky o konkurenčních produktech (Xko, X-talk, dokonce Xland). Je to pravda, můžeš to komentovat?

Olda Bajer: Tady nejde o cenzuru konkurenčních produktů. Chat funguje jako místo pro pokec skupiny lidí. Hodně často se tato skupina lidí mezi sebou zná. Na každém dobře fungujícím chatu máte vytvořenou hierarchii lidí, kteří se starají o klid a hladký běh. A jsme u té podstaty. Na takto organizovaných chatech se občas najdou "prudiči" - ruší klid v místnostech a dělají zbytečný rozruch. Některé chaty to řeší zrušením přezdívky a "odpíchnutím" dotyčné IP adresy. Je to drsné řešení, protože takto někdy odpíchnete i další uživatele z jedné sítě. Přistoupili jsme tedy k mnohem férovější variantě a začali filtrovat slova, která byla nejčastěji zdrojem rušení. Když se podíváte na jiné chaty, zjistíte, že je to běžná praxe - často se filtrují např. vulgární výrazy. Toto filtrování chceme využívat minimálně, proto ihned, jak opadne tato vlna, bude to bez problémů. Ale nyní je pro uživatele XChatu velmi nepříjemné, když mají každý druhý řádek Xko...

Živě: Pokud se nemýlím, došlo k úniku dat, zřejmě převodní databáze – byla skoro celý víkend volně přístupná na jednom z vašich strojů (http://www.tomek.cz). Přikládám její začátek, data jsou změněna. Lze to komentovat, čí je to „zásluha“? Je toto důvod, proč byla na obou serverech od soboty docela naléhavá výzva ke změnám hesel? (Domnívám se, že to je nepříjemné – možná i většina lidí používá „sdílené heslo“ pro více svých aktivit, pro vstup do e-mailové schránky, na svém webhostingu atd., možná i při nákupech, a nutnost změny či dokonce únik hesla je dost problém, souhlasíš?)

# MySQL dump 8.8
#
# Host: localhost    Database: xland
#--------------------------------------------------------
# Server version 3.23.22-beta

#
# Table structure for table 'centrum_4'
#
#
# heslo=NULL ... dany uzivatel jiz neexistuje
# vek = divne cislo ... uzivatel neexistuje nebo nemame udaje o veku
#

CREATE TABLE centrum_4 (
  user varchar(20),
  heslo varchar(40),
  pohlavi enum('muz','zena'),
  vek int(11)
);

#
# Dumping data for table 'centrum_4'
#

INSERT INTO centrum_4 VALUES ('-Mixak-','43ef45092d775487','muz',21);
INSERT INTO centrum_4 VALUES ('-Putik','5bbf56b124ce1d14','muz',20);

Olda Bajer: Ano, došlo k úniku převodní databáze - nechceme nic zastírat. V pátek jsme zjistili únik dat a ihned začali řešit možný problém vůči uživatelům. Uživatelé byli okamžitě informováni o možném problému - na hlavní stránce ještě před logováním je tedy doporučení na změnu hesla, zároveň byla posílena telefonická help line. To nejdůležitější je, co bylo obsahem databáze, a zde musím opět zopakovat - nebyla tam žádná osobní data - tzn. ani jméno, příjmení, adresa... Hesla jsou zakryptována - to je také důležité zdůraznit.

Je to nepříjemný problém, který vznikl při převodu dat od bývalého provozovatele na náš ftp server. Únik nastal ještě před tím, než jsme na data stihli uplatnit bezpečnostní opatření, která platí pro všechny servery NetCentra. A ty jsou velmi přísná - např. okruh lidí, mající přístup k datům je velmi malý.

Živě: Myslím, že velmi důležité – i když jde o tom nyní pouze spekulovat – je, jak se zachovají uživatelé; pokud by skutečně hromadně přešli na Xko, asi by to z vaší strany nebyla dobrá koupě, byť jakkoli levná. Podle dostupných statistik se mně zdá, že se poměry spíše naklánějí ve prospěch Xka: v pátek to bylo tak 2-3:1 ve prospěch Xchatu, dnes setrvale převládá Xko. Neobáváš se, že úspěch (staršího) Xchatu byl dán spíše jeho lidmi (Bizi, Francírek atd.) než doménou či softwarem, a že většina uživatelů – nikoli jenom to „tvrdé jádro“ – přejde k nim?

Olda Bajer: XChat má obrovské jméno. Je to stále základ pro chatování v českém Internetu. Po několika dnech se situace začíná stabilizovat. Uživatelé XChatu zjišťují, že nový XChat je rychlý, má několik nových funkcí. Naši programátoři na zlepšování neustále pracují - každým dnem je software zlepšován. Např. tento týden bude k dispozici zcela nový Xchat Klient sloužící pro komfortnější užívání XChatu, také se bude zlepšovat grafika celého serveru. Zkrátka uživatelé již nyní vidí, že nejsme žádní usurpátoři, ale chceme XChatu dát dobré zázemí pro jeho rozvoj. A to je nejdůležitější - XChat se bude rychle rozvíjet. Je také důležité říci, že celý software pro XChat byl vytvořen za necelé 3 týdny, neboť dlouhou dobu jsme chtěli rozvíjet XChat společně s jeho zakladateli. Za velmi krátkou dobu, jsme se museli vypořádat se vzniklou situací, změnit naše plány a naprogramovat software, se kterým jsme neměli před tím zkušenosti. Nyní jsme již připravili také několik srazů uživatelů XChatu. Již po prvních setkáních z nich máme dobrý pocit - uživatelé XChatu vidí, že XChat bude i nadále především jejich XChat.

Živě: Software Xchatu byl, pokud se nemýlím, napsán vámi znovu (prosím, oprav mě, pokud se mýlím). V začátku ale trpěl hodně chybami i přetížeností serveru, i nyní je vidět jeho nehotovost (u některých funkcí je „under reconstruction“ atd.). Zatím byly všechny vaše služby uváděny do života po perfektním odladění a myslím, že vám to přineslo velice dobrý kredit. Bylo toto nutné u Xchatu, proč k tomu došlo? Byli jste pod časovým tlakem?

Olda Bajer: Ano - software je opravdu zcela nový. Z tohoto úhlu pohledu je software vlastně zázrakem - co se programátorům povedlo za necelé 3 týdny. Je totiž potřeba vidět celý xchat - hierarchii uživatelů, zvláštní příkazové funkce, ignorace apod. Zde ani nehovořím o nových - velmi pozitivně přijímaných funkcích - jako např. šeptání ve zvláštním okně. Na začátku se na nás sesypal problém s hardwarem - poškodila se RAMka a server několikrát v úvodu padl. Samozřejmě na software stále pracujeme, potvrdit dobré jméno Centra je zde pro nás vlastně otázkou prestiže. Věřím, že se během několika málo dní uživatelé přesvědčí. Již nyní však oceňují např. rychlost. Přiznávám, že tento projekt od začátku provázela trochu smůla, z našeho pohledu vývojáři odvedli dobrou práci. Za 3 týdny firma vyvinula SW, jež byl před tím vyvíjen 3,5 roku ve dvou lidech, zároveň u toho jsme se vůbec učili, jak komunita lidí na XChatu pracuje, co to musí umět atd. Bylo velmi těžké udělat základní jádro SW, neboť jsme se učili v průběhu, co všechno chceme. Ano, pokud bychom měli na vývoj více času, spustili bychom špičkový projekt, jenže jsme nyní byli časově velmi omezeni. Ale bohužel to z určitých důvodů nešlo jinak. Vsázíme na dlouhodobý rozvoj. Teď stabilizujeme a vylepšujeme.

Co závěrem? XChat je nyní již poměrně stabilizován, po počátečních výtkách "skalních" se situace vysvětlila a odhalilo se, že senzace za tím opravdu není.

Diskuze (52) Další článek: Seznam a Atlas se hádají, kdo z nich je větší

Témata článku: Software, Nick, Celý software, Únik, Nejdůležitější otázka, Celá místnost, Dobré zázemí, Nová přezdívka, Určitý důvod, Šeptání, Under, Dobrý den, Tvrdé jádro, Nový únik


Určitě si přečtěte

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí