Jak to jde s redukcí USB na IDE

Milé řešení problémů s přenášením pevných disků či připojováním CD mechanik k notebooku.
Pokud často otvíráte počítač, abyste připojili pevný disk někoho jiného, nebo řešíte způsob rozšiřování notebooku o další zařízení, mohl by vás oslovit tento produkt.

Redukce Kouwell USB to IDE již svým názvem naznačuje, o co půjde především – o redukci mezi USB a IDE rozhraním. Zařízení je zaměřeno na ty uživatele, kteří potřebují připojovat externě zařízení, jež ve své podstatě vůbec externí nejsou – pevné disky, CD-ROM mechaniky a podobně. I provedením tato redukce spíše odpovídá vkusu zkušenějších uživatelů, žádné plastové barevné balení, ale poctivé ocelové pouzdro se základní elektronikou.

Základní krabička je opravdu jen redukcí mezi USB a IDE, na jedné straně najdete konektor pro USB, na druhé tradiční široký konektor pro připojení IDE. V balení dostanete jeden IDE 40žilový kabel, USB kabel a také napájecí zdroj. Ten je určen pouze pro plánované IDE zařízení, a tak má na konci klasický napájecí konektor známý z vnitřku počítače. Samotná redukce se napájí z USB kabelu.

Připojit můžete libovolné IDE zařízení, nejen pevné disky, ale CD mechaniky, vypalovačky, ZIP mechaniky a podobně. Jakékoli IDE zařízení můžete zprovoznit v režimu přes USB. Bez problémů jsem připojil DVD mechaniku a pouštěl plynule filmy.

Všechny kabely, co dostanete. Na  obrázku chybí jen cédéčko a obyčejná síťová šňůra.Modelový případ jedna – připojování disků od kamarádů. Aniž byste otevírali svůj počítač, připojíte USB kabel a nachystáte kabel pro připojení pevného disku. Nainstalujete příslušné ovladače. Až přijde přítel s pevným diskem, nacvaknete jej na IDE kabel a připojíte napájení. Aniž byste restartovali počítač, přiskočí pevný disk do seznamu. Přesunete požadovaná data a disk odpojíte.

Modelový případ dvě – váš přenosný disk. V tomto případě bude nutné s sebou kromě disku vzít i celý adaptér, kterým se hodláte připojit k jinému počítači. Ponesete tak bohužel hodně kabelů a i napájecí zdroj zrovna úspornými rozměry neoplývá. Jistěže můžete napájení vzít přímo z cílového počítače, to jej ale můžete rovnou otevřít a toto přenosné zařízení nepotřebujete. Budete také potřebovat ovladače z cédéčka, ty jistě můžete předem překopírovat na disketu, pokud cílový počítač CD mechaniku nemá. Přesto je to použitelná metoda, jak vyrobit přenosné zařízení z úplně čehokoli. Hodit se to může třeba i administrátorům, kteří si vezmou pevný disk či CD mechaniku s potřebnými daty rovnou k cílové stanici.

Nevýhody tohoto adaptéru jsou jistě na první pohled zřejmé – základním omezením je malá propustnost USB rozhraní, které v ideálním případě protlačí 1,5 MB za sekundu, je to tedy pomalejší než připojení přímo na IDE rozhraní. Další omezujícím faktorem je jiná vlastnost USB rozhraní a tou je vysoká zátěž procesoru. Nejlépe je vidět vliv připojování přes USB na testu rychlosti DVD-ROM mechaniky pomocí programu CDSpeed 99.

Na tomto obrázku je výsledek měření mechaniky tradičně připojené přes IDE rozhraní:

Na dalším snímku je vidět vliv rychlosti i zátěže procesoru u této mechaniky, přenosová rychlost přes USB se ustálila na nejvyšší a poměrně stálé hladině okolo 950 kB/s:

Nezdá se vám to, při plném zatížení je zátěž procesoru 100 procent. To platí u všech intenzivnějších operací s perifériemi, jako je kopírování většího objemu souborů. Počítač se dá i při tomto zatížení normálně používat, není to nějak hrozivé, nicméně to ukazuje, že třeba vypalování CD-R disků přes USB nebude asi to pravé ořechové. Technicky to možné je, mechanika se identifikuje a zprovozní, pouze zátěž procesoru a nízká propustnost vše značně zkomplikují.

K redukci dostanete IDE kabel umožňující připojení dvou zařízení, v praxi je ale možné přes USB obsluhovat jen jedno, obě dvě současně přes USB přístupné nebudou.

Redukce mezi USB a IDE zcela jistě ale své příznivce najde. Není to lék na všechno, ale Kouwell USB to IDE určitě má své pole působnosti. Nepřekoná sice tradiční vlastnosti USB, jako je nižší přenosová rychlost a vyšší zátěž procesoru, ale přesto to využitelné je. Cena také není nějak zvlášť přemrštěná, adaptér stojí 2360 včetně DPH.

Zapůjčila firma 100Mega Brno.

Diskuze (15) Další článek: Computer 6/01

Témata článku: USB, Kabel, USB Disk, Požadovaná rychlost, USB kabely, Nízká propustnost, Malá propustnost, Red, Tradiční režim, USB 3, Napájecí zdroje a adaptéry, Napájecí kabely, Cílové zařízení, Tradiční vlastnosti, Široký konektor, Přenosné zařízení, Vysoká zátěž


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 252

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu