Jak to bude s Jpegem

Minulý pátek jsme přinesli první informaci o tom, že texaská společnost Forgent Networks uplatňuje nároky na standard Jpeg. Podíváme se, co se od té doby stalo.

Společnost Forgent Networks vydala tiskovou zprávu, v níž prohlašuje, že vlastní určité patenty, které jsou využívány u JPEG komprese. Patent se podle bližších informací vztahuje na přenos Jpegu, vyjma družicového vysílaní. Forgent ve své zprávě a vyjádřeních do této kategorie zařazuje všechny webové a jiné prohlížeče, PDA, digitální fotoaparáty a kamery, telefony, různé snímací zařízení jako skenery i další zařízení a software, který je nějakým způsobem schopen formát Jpeg přenášet. Od všech těchto výrobců požaduje zaplacení licenčního poplatku. Připomínám, že společnost Forgent získala zmiňovaný patent v roce 1997 zároveň s koupí společnosti Compression Labs, tedy v době, kdy se formát Jpeg používal již velmi dlouhou dobu.

Forgent podle svých slov získal zákazníka, který licenci zaplatil. Jméno zákazníka odmítá uvést, ale podle vyjádření zaplatil za licenci 15 miliónů dolarů. Spekulovalo se o tom, že by to mohla být společnost Sony, ale tyto informace se nepotvrdily.

Formát Jpeg je sice standardizován mezinárodní normalizační institucí ISO, ale samotná instituce nemůže formát jako takový patentovat. Její úloha je spíše organizační, protože například ve formátu JPEG a v jeho ISO standardu je použito i mnoho jiných patentů, než je ten, na který uplatňuje nárok společnost Forgent. Ostatní společnosti se ovšem dohodnou na standardu a gentlemansky se zaváží dodržovat RAND (Reasonable and Non-Discriminatory) pravidla, která říkají, že společnosti, jejichž technologie nebo patenty jsou adoptovány do standardu, dovolují využívat tyto technologie za rozumných a nediskriminačních podmínek. Forgent toto ustanovení jasně porušuje, protože 15 miliónů už nejsou rozumné podmínky. ISO standard má i tu výhodu, že jinak by se různí výrobci drželi v šachu svými patenty, protože i další společnosti, například Philips nebo Lucent, by mohly uplatňovat nároky na nějaké části duševního vlastnictví, které se dají aplikovat na formát JPEG a JBIG (JE 11544 standardy). Do doby než se spor vyřeší odstraní instituce ISO popis Jpeg standardu ze svých stránek. O standard JPEG (a jiné) se stará „Joint Photographic Experts Group„ výbor. Jejich webové stránky se používají pro distribuci dokumentů a diskuse s mezinárodními JPEG skupinami, které reprezentují široké celosvětové spektrum společností a akademických institucí. Tyto informace jsou následně zahrnuty do standardů pro kompresi obrazových dat standardem JPEG. V současné době můžete na stránkách najít informaci o brzkém spuštění stránky, která by pomohla napadnout licenční nároky společnosti Forgent.

Ono se zase tak moc neděje, protože patentové nároky Forgentu končí v roce 2004. Do té doby by se určitě drahé soudní spory nerozhodly a Forgent se podle mě ani do žádných soudních sporů nežene. Spíše to vypadá, že si takto snaží přivydělat a čeká, kdo zaplatí.

Zdroje neuvedené v článku: The Register (US), ISO – Jpeg, diskuse, více o Jpegu

Diskuze (23) Další článek: Opravená kumulativní záplata pro Windows Media Player

Témata článku: Software, Prohlížeče, JPEG, Jak, Rand, Standard, Bude, Patentový spor


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 76

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Marek Lutonský
Rodokmen
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska | 20

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware