Jak testujeme: základní desky

1. listopadu 2007
Jak testujeme: kapesní počítače
Metodika pro testování základních desek.
Jak testujeme: základní desky

Metodika testování základních desek je velmi propracovaná a nevyhýbá se ani takovým testům, jako je kvalita zvukového výstupu, propustnost rozhraní, přetaktování nebo chlazení.

Ještě předtím, než spustíme první test, je zapotřebí provést řadu nezbytných příprav. Každou desku osadíme dvěma paměťovými moduly tak, aby pracovaly v duálním režimu (pokud to paměťový řadič desky umožňuje). Na internetových stránkách výrobce stáhneme nejnovější verzi BIOSu a nahrajeme ji do desky. Tyto verze BIOSů včetně data jejich vydání naleznete v tabulce parametrů.

U BIOSu hodnotíme převážně možnosti přetaktování, tj. rozsahy násobičů, napětí i frekvencí. Čím menší krok a vyšší rozsah té které veličiny, tím více bodů deska obdrží. Zohledňujeme také důležitost jednotlivých položek. Z tohoto důvodu mají frekvence sběrnice, možnosti nastavení pamětí a napětí procesoru či pamětí největší váhu. Nově testujeme také přetaktování z původních 266 MHz systémové sběrnice na 350 a 400 MHz. To probíhá tak, že vše (frekvenci pamětí, násobič Hypetransportu, násobič procesoru) nastavíme na co nejnižší hodnoty tak, aby byla dosažená frekvence FSB co nejvyšší. U desek Intel, kde není možné snížit násobič procesoru, jsme nuceni speciálně pro přetaktování použít procesor Intel Core2 Duo E6300 s nižším násobičem (7× místo 10×).

Klepněte pro větší obrázek

Ze všeho nejdůležitější je dát každé základní desce stejné podmínky při testování. U všech proto napevno nastavíme frekvenci systémové sběrnice (266 MHz u desek Intel, 200 MHz u AMD), frekvenci a časování pamětí na DDR2-800 s časováním 5-5-5-15/2T (pokud to deska umožňuje) a u desek AMD násobič Hypertransportu na 5×. Samozřejmostí je vypnutí režimu RAID a nastavení frekvence PCIe na 100 MHz. V neposlední řadě také vypínáme všechny funkce automatického přetaktování procesoru, pamětí a grafické karty, stejně jako funkce šetřící energii (Intel SpeedStep, AMD Cool’n’Quiet). Správnost nastavení ještě nakonec ověříme ve Windows pomocí utility CPU-Z (www.cpuid.com/cpuz.php).

Po instalaci systému Windows XP a ovladačů přiložených na CD následují první testy v sekci Syntetický výkon za pomoci známého nástroje Everest 2.80 (www.lavalys.com). Ten proměří především propustnost paměti a přístupovou dobu při zápisu na pevný disk. Nemůže chybět také vynikající benchmark PCMark05 (www.futuremark.com), který otestuje rychlost celé sestavy i jednotlivých komponent. Výborným testem paměti operační, procesorové i samotného procesoru s vyloučením vlivu operačního systému je ScienceMark 2.0 (www.sciencemark.org). Do testů zahrnujeme také oblíbený nástroj SiSoft Sandra 2007, konkrétně test procesoru a paměti. Ze syntetických testů je poslední Aquamark 3, ve kterém se zaměřujeme na výkon procesoru.

3DMark 2001SE (www.futuremark.com) v sekci aplikační výkon, nastavený na nízké rozlišení a softwarové vykreslování má za úkol změřit rychlost procesoru. Zda není výkon grafické karty omezen základní deskou prověří 3DMark03, OpenGL hra Doom3 a oblíbená DirectX hra Half-Life 2, se kterou testujeme i se zapnutým vyhlazováním a anizotropním filtrováním. Posledním z grafických testů, SpecViewPerf 7.1 (www.spec.org), je OpenGL benchmark reálných profesionálních 3D aplikací. U starších her Quake 3 (test propustnosti paměti) a UT 2003 či Comanche 4 (test procesoru) v BIOSu vypínáme zvukový kodek, aby nezkresloval výsledky.

Vysoké teploty a hlučnost přidělávají starosti

Pro testy související s pevným diskem a s propustností rozhraní USB 2.0 používáme známý program HD tach 3.0 (www.simplisoftware.com). Také na kompresi videa pomocí oblíbeného nástroje Xmpeg (www.xmpeg.net) a kodekem XviD nezapomínáme, stejně jako na renderování 3D scény v benchmarku Cinebench 2003 (www.cinebench.com) jak s jedním, tak s oběma jádry. Simulace komprimace souborů v programu WinRAR 3.61 po stisku kláves Alt + B otestuje celkovou rychlost systému opět s jedním i se dvěma jádry procesoru. Posledním náročným testem na procesorový výkon je počítání Ludolfova čísla π na čtyři miliony desetinných míst pomocí aplikace SuperPI mod 1.5.

Základní deska je kvůli rychlé čipové sadě a energeticky náročném procesoru také výrazným zdrojem tepla nebo hluku. Zjišťujeme proto i hlučnost použitých větráčků i teploty nejvíce se zahřívajících částí desky – napájecích tranzistorů mosfet poblíž procesoru a chladičů severního a jižního můstku. Měření provádíme infračerveným teploměrem po patnáctiminutové zátěži a bereme přitom maximální teplotu na nejteplejším místě chladiče.

Věrný zvuk a žádný šum

Kvalitu zvukového výstupu měříme programem RightMark Audio Analyzer 5.5 (audio.rightmark.org) s využitím zvukových vstupů externí zvukové karty Sound Blaster Live!. Aby nebyly výsledky ničím ovlivňovány, vypínáme před měřením všechny zvukové výstupy kromě wave a celkového výstupu. Poté subjektivně poslechem na kvalitních sluchátkách hodnotíme množství šumu a ruchů ve zvuku např. při pohybu okna nebo při práci disku. Nechybí ani měření zátěže systému při přehrávání zvuku, což nám umožňuje Sound test z 3DMarku03. V závislosti na poměru mezi snímky za sekundu bez zvuku a se zvukem jednotlivým kodekům přiřazujeme adekvátní počet bodů.

Výbava desky je nezbytná pro dobrou rozšiřitelnost, proto také i ta má podíl na celkovém hodnocení. V příslušenství by neměla chybět alespoň minimální kabeláž (kabel k optické mechanice, SATA kabel a redukce Molex na SATA napájení), instalační CD a disketa s ovladači diskového pole RAID. Ostatní doplňky jsou také vítány a řádně bodovány.

Testovací sestava pro platformu AMD

procesor: Athlon 64 X2 5000+, 2,6 GHz, Windsor * pevný disk: Seagate 160 GB, 7 200 ot./min, SATA * paměti: 2× 512 MB DDR2-800 Corsair, 5-5-5-15/2T * grafická karta: Gigabyte GeForce 6600 GT, 128 MB

Testovací sestava pro platformu Intel

procesor: Intel Core 2 Duo E6700 2,66 GHz, 4 MB, Conroe * pevný disk: Seagate 160 GB, 7 200 ot./min, SATA * paměti: 2× 512 MB DDR2-800 Corsair, 5-5-5-15/2T * grafická karta: Gigabyte GeForce 6600 GT, 128 MB

Použité měřící přístroje a pomůcky

Infračervený bezdotykový teploměr s laserovým zaměřovačem: VoltCraft IR-362 * externí pevný disk s USB 2.0 a FireWire rozhraním WD NetCenter * externí zvuková karta Sound Blaster Live! do portu USB 2.0 * sluchátka Sennheiser MX400

Váš názor Další článek: Jak testujeme: kapesní počítače

Témata článku: Half Life, Oblíbený procesor, Optický audio kabel redukce, Měřicí přístroj, Sennheiser, Ovladač grafické karty AMD, Náročné použití, Zvukové karty, Základ, Základní frekvence, Ludolf, Náročný test, Test paměti, Optický audio kabel, Windsor, Základní nástroj, Intel SpeedStep, Doom, Softwarové vykreslování, Základní nastavení, HyperTransport, Half Life 2, Grafický výstup, Everest, Jednotlivá místa


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu