Otestovat tak složité zařízení, jakým jsou přístupové body bezdrátových sítí, není vůbec jednoduché. Při tvorbě metodiky testu jsme uvažovali, zda testovat zařízení spíše v ideálním laboratorním prostředí, nebo v prostředí běžných kanceláří velmi blízkých běžnému nasazení. Po dlouhých debatách zvítězila druhá možnost, především z důvodu větší vypovídací hodnoty, který test v reálném prostředí poskytne.

Testovací stanoviště
Velmi důležitou součástí testu je měření signálu bezdrátové sítě na různých stanovištích. Tato stanoviště byla zvolena s ohledem na potřeby při nasazení přístupového bodu v běžném domácím nebo kancelářském prostředí. Každý z přístupových bodů je zapojen samostatně ve středu testovací místnosti. První měřící stanoviště je umístěno v této místnosti a je vzdáleno tři metry od testovaného přístupového bodu. Druhé stanoviště je umístěno v sousední místnosti vzdálené šest metrů od testovaného zařízení, přičemž jedinou překážkou je sádrokartonová příčka. Třetí stanoviště je od přístupového bodu vzdáleno třicet metrů a překážkou jsou další tři sádrokartonové příčky, tedy dvě kanceláře obsazené celkem šesti lidmi.
Je kvalitní signál?
Na každém z testovacích stanovišť na redakčním notebooku s referenční bezdrátovou kartou s čipsetem Broadcom měřímě aplikací Net Stumbler úroveň signálu testovaného zařízení po dobu deseti minut. Z důvodu větší objektivity po každém testu zařízení restartujeme a měření opakujeme celkem třikrát. Výsledky všech měření jsou zaznamenávány do souborů a poté analyzovány tak, aby výstupem byla průměrná hodnota signálu v dB SNR za celou dobu měření.
Přenášíme data
Přestože stav signálu bezdrátových přístupových bodů mnohé napoví, pokračujeme jsme v testech dále. Na pořadí jsou testy rychlosti. K testovanému zařízení je krouceným síťovým kabelem připojen FTP server, z nějž stahujeme 100MB soubor. Skriptem vytvořeným speciálně pro účely testování měříme čas stažení souboru, který je použit k výpočtu skutečné přenosové rychlosti. V rámci objektivity všechny testy opakujeme celkem třikrát, stejně jako při měření kvality signálu.
