Jak testujeme: sety myší a klávesnic

1. listopadu 2007
Jak testujeme: Wi-Fi prvky
Metodika pro testování klávesnic, myší a setů.
Jak testujeme: sety myší a klávesnic

Všechny sady, které mají odvahu zúčastnit se testu časopisu Computer, jsme podrobili mnoha zkouškám. Celkový bodový součet a samozřejmě výsledné umístění je dáno dosaženým výsledkem pěti nezávislých hodnotících kategorií.

Co je doma, to se počítá

Nejprve hodnotíme vybavení klávesnic i myší. Velký důraz byl přitom kladen na počet přídavných tlačítek a možnost jejich programování. Pro dnešní myši tři tlačítka (včetně kolečka) nepředstavují standard, ale naprosté minimum. U klávesnic jsou přídavná tlačítka také velmi žádoucí, některé klávesnice jich měly až téměř nadbytek, jiné spíše symbolické množství. V zásadě ale nechyběly nikde. Tlačítek může být sice mnoho, ale musí být také dobře přístupná a ovladatelná.

Klepněte pro větší obrázek

Jelikož téměř všechny myši i klávesnice byly bezdrátové, hodnotili jsme také přítomnost nabíječky na baterie. Zde jsme trochu znevýhodnili myši, které jsou známé svojí obrovskou výdrží a nabíječky tak nepotřebují. Řeč je zejména o myších Microsoft. Testovat samotnou výdrž však nebylo technicky ani časově možné a zmiňujeme tedy hodnotu udávanou výrobcem (pokud ji uvádí).

Velmi důležitou vlastností multimediálních klávesnic je možnost ovládání externích přehrávačů speciálními tlačítky. Všechny klávesnice jsme testovali na přehrávačích Winamp, PowerDVD, RealPlayer, Windows Media Player, a méně standardním, avšak dobrým programem MV2 Player.

Není nad pohodlí

Největší váhu měla kategorie Ergonomie, kde jsme například u myší hodnotili, zda jsou tlačítka vhodně umístěna, nutnou sílu pro jejich stisk a hlučnost. Velmi často používaný ovládací prvek myši je samozřejmě i kolečko, a tak nebylo naší kritice v oblasti provedení, síly stisku či tuhosti pohybu ušetřeno ani to. Neméně podstatný je tvar a celkové provedení myši, které jsme hodnotili též. Dobrá myš musí být zkrátka příjemná na omak a musí dobře padnout do ruky.

Obdobné parametry jsme sledovali rovněž u klávesnic. Tlačítka musí mít optimální zdvih a jejich stisk nesmí činit žádné potíže – nesmí být příliš tuhá ani příliš poddajná. Jednotlivé klávesy by též měly mít do určité míry standardizované rozměry i rozmístění. Žádné klávesnici nechyběla možnost přizvednutí, ať už běžnými výklopnými nožičkami nebo polohovatelným podstavcem jako u modelu Benq x730 Wireless Desktop Companion Pro. Klávesnice by neměla být příliš vyvýšena nad desku stolu, aby nedocházelo k vyvracení zápěstí. K některým jsou za tímto účelem dodávány speciální předložky.

Zvuk cvakajících kláves jistě není příjemný samotnému pisateli ani všem okolo, proto jsme subjektivně hodnotili i hlučnost při běžném psaní.

Souboj z očí do očí

Těžké chvíle pro všechny myši nastaly při testovaní kvality jejich snímače. Každý model byl podroben náročné zkoušce na běžném povrchu, který představovala textilní podložka (v tomto případě tmavě modré barvy) a běžný dřevěný povrch stolu. Zde při běžném pohybu obstály všechny myši bez větších problémů, což je také minimální předpoklad pro jejich praktickou použitelnost. Rozdíly ovšem byly při zvyšování rychlosti pohybu až téměř do extrému, kde obstály už jen ty nejlepší. Tím trápení myší neskončilo a přišel na řadu test schopnosti pohybu na extrémních površích, kde se některé myši nebyly schopny vůbec zorientovat. Obtížné podmínky byly nasimulovány lesklou barevnou obálkou časopisu Computer a lesklým povrchem podložky pokryté alobalem.

Bezdrátový přenos většiny sad byl v pásmu 27 MHz s dosahem dva metry. Lišily se pouze počty kanálů nebo ID kódů. K testu se nám však dostavily i sady pracující na frekvenci 2,4 GHz, které se mohou pochlubit až desetimetrovým dosahem. Tradiční místo v tabulce zaujímá i obtížnost instalace, kde některé modely překvapily a k celkové funkčnosti nainstalovaných ovladačů nevyžadovaly restart. Hodnotili jsme i způsob připojení. Nejlepší a nejpoužitelnější možností je připojení přes USB s možností redukce na konektory PS/2.

Poslední hodnocenou kategorií byl použitý software, kde jsme kladli důraz zejména na možnosti programování přídavných tlačítek, jednoduchost či nabídku jiných specialit, které software umožňuje.

Některé parametry zejména z kategorie Ergonomie vycházejí ze subjektivního hodnocení, avšak při zachování důrazu na co největší pohodlí při psaní a používání myši.

Váš názor Další článek: Jak testujeme: Wi-Fi prvky

Témata článku: Software, Programování, Klávesnice, Bezdrátové nabíjení, Myši, Celkové provedení, Nabíječka, Bezdrátová nabíječka, Použitý software, Bezdrátová klávesnice s myší, Největší potíž, Extrémní rozdíl, Set, Běžná klávesa, Příjemný stisk, Speciální model, Dosah, Náročné používání, Dobrý test, Textilní podložka


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky