Jak testujeme: kapesní počítače

1. listopadu 2007
Na téma: spravujeme fotografie
Metodika pro testování kapesních počítačů.
Jak testujeme: kapesní počítače

Grafické karty či pevné disky musí být především rychlé. U kapesních počítačů ale nelze výkonu přisuzovat tak velký význam, větší prioritu má výdrž jejich akumulátorů a výbava. V Computeru testujeme kapesní počítače platforem Windows Mobile a Palm OS. Obliba kapesních počítačů však postupně klesá a proto se těmto zařízením v Computeru věnujeme jen velmi okrajově.

Windows a ještě k tomu mobilní

Kapesní počítače platformy Windows Mobile prověřujeme velmi komplexním programem SPB Benchmark. Ten zahrnuje hlavní výkonností test systému, test výdrže v několika režimech, test rychlosti práce s paměťovou kartou a v neposlední řadě i test rychlosti komunikace mezi zařízením a počítačem. Každý test, vyjma výdrže akumulátoru, se skládá z několika podtestů, které jsou navíc automaticky proměřovány několikrát pro zajištění co nejpřesnějších výsledků. Každý test je tedy velmi komplexní a prověřuje všechny myslitelné situace. Výsledkem je indexové číslo, které ale nemá samo o sobě žádnou informační hodnotu. Tu získává teprve při porovnání s výsledky ostatních kapesních počítačů.

Výsledkem každého testu je soubor, který obsahuje hodnoty ze všech měření. Pomocí aplikace na počítači dojde k jeho stažení z kapesního počítače, automatickému otevření webové stránky a zobrazení výsledku testů v tabulkovém i grafovém přehledu na stránkách tvůrce benchmarku. Pro získání výsledků je tedy nutný přístup k internetu.

Klepněte pro větší obrázek

SPB Benchmark vyhodnocuje výkon na základě zhruba dvacítky testů, zahrnujících například rychlost práce se soubory, dobu nutnou k otevření složité internetové stránky, rychlost vykreslování obrázků, rychlost komprese a dekomprese souborů, či rychlost procesoru v klasických výpočtech bez desetinné i s desetinou čárkou. Výsledky jsou opět zprůměrňovány a na základě pevně daných vah je vypočten indexový výsledek. Výsledek testu je rozdělen na výkon procesoru, výkon platformy, výkon souborového systému a výkon grafiky.

Rychlost, paměť, výdrž

Další test zjišťuje rychlost komunikace mezi PDA a počítačem. Při testu je dvanáctkrát přenesen megabajtový soubor oběma směry a opět je stanoven index porovnatelný mezi kapesními počítači.

Rychlost komunikace mezi kapesním počítačem a paměťovou kartou je důležitým parametrem. V současné době je totiž většina aplikací instalována přímo na paměťovou kartu. Při spouštění aplikace je třeba přesouvat data z karty do paměti kapesního počítače a zde se může rychlost komunikace nejvíce projevit. Pro testování jsme použili paměťovou kartu PQI 512 MB s udávanou rychlostí 60×. SPB Benchmark provádí trojici testů. Soubor o velikosti 1 MB zapíše, přečte a kopíruje dvěma směry mezi kartou a pamětí RAM. Stejný postup je proveden i se stovkou malých souborů o velikosti 10 KB. Třetím testem se stává nalistování dvou tisíc souborů. Výsledkem je opět indexová hodnota.

Při testech výdrže je použito několika předdefinovaných zátěží. Při všech testech, vyjma testu při přehrávání hudby, je podsvícení zapnuto po celou dobu na maximální intenzitu. Vypínáme také automaticky aktivovaný infračervený port, který má na výdrž PDA významný vliv.

  • standardní použití: při testu je v pravidelných intervalech otevírána elektronická kniha, dochází tedy k vytížení procesoru. Bluetooth i Wi-Fi jsou vypnuté. Na výsledku těchto testů se nejvíce podepisuje rychlost procesoru, kde platí jednoduché pravidlo: rychlejší procesor znamená nižší výdrž. Výrobci se pak nižší výdrž snaží kompenzovat akumulátory s vyšší kapacitou.
  • test Bluetooth nebo Wi-Fi: při tomto testu je aktivována technologie Bluetooth (Wi-Fi) ale nedochází k vytěžování procesoru.
  • test přehrávání videa: při testu je v nekonečné smyčce promítáno testovací videosekvence. Přehrávání probíhá jen na části obrazovky, není použito celoobrazovkového režimu. Zvukovou reprodukci zajišťuje vestavěný reproduktor.
  • test přehrávání MP3: při tomto testu je zcela vypnut displej a v nekonečné smyčce je přehráván jeden hudební soubor. Připojena jsou polootevřená sluchátka.
  • test GPS: SPB Benchmark nemá přednastaven profil pro testování kapesních počítačů s integrovaným GPS přijímačem, vytvořili jsme tedy vlastní metodiku měření: do paměti kapesního počítače byl nainstalován program Ozi Explorer CE a odpovídající bitmapová mapa. Kapesní počítač byl umístěn k oknu se stoosmdesátistupňovým výhledem na oblohu, kdy měl možnost přijímat data ze čtyř až šesti satelitů. Na začátku měřené doby jsme kapesnímu počítači dopřáli plnou oblohu pro stažení korekčních a polohových informací (Almanach a Ephemeris).

Kapesní počítače platformy Palm OS

Pro výkonnostní testy jsme zvolili dvojici nejpoužívanějších programů: Speedy 6.1 a pBench 1.0. Oba testují výkonnost procesoru, paměti a grafického systému. Test pBench zobrazuje výsledky jako procentuální výkonnost ve srovnání s kapesním počítačem Palm m505, který představuje 100 %. Testován je výkon procesoru, práce s heap (halda) pamětí, rychlost přístupu k datům a konečně test grafiky. Program Speedy zobrazuje své výsledky procentuální či absolutní hodnotou, tu pak srovnává s referenčními hodnotami dalších přístrojů. Pro naše účely jsou ale vhodnější časová trvání určitých akcí, konkrétně rychlost výpočtu procesoru, rychlost přístupu k paměti a konečně rychlost grafiky.

Klepněte pro větší obrázek

V testech výdrže simulujeme stejné podmínky jako v případě kapesních počítačů Windows Mobile.

Váš názor Další článek: Na téma: spravujeme fotografie

Témata článku: Windows, Wi-fi a Bluetooth, Elektronická sluchátka, Významný vliv, Zvukový profil, Bluetooth i wi-fi, Složité pravidlo, Maximální vytížení, Zvukový projev, Benchmark, Udávaná doba, Stejný tvůrce, Malý satelit, Test paměti, Infračervený port, Jednoduché pravidlo, Integrovaný gps, Wi-fi karta, Kapesní počítač, Standardní použití, Grafo, Test, Rychlost, Bluetooth nebo Wi-fi, Sluchátka bluetooth


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 2

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11