Ať už chcete videa z YouTube stahovat kvůli archivaci, sledování offline na cestách, nebo z jiného důvodu, existuje řada způsobů, jak toho dosáhnout.
Vybíráme jak z placených, tak bezplatných aplikací. Překvapilo mě obří množství nástrojů, které se na stahování videí specializují. Druhý pohled odhalil, že jen hrstka z nich se opravdu povedla, nejsou prošpikovány reklamou nebo vyloženě otravným nucením předplatného, fungují spolehlivě. Do výběru jsem zvolil dvě bezplatné aplikace a jednu placenou, s níž máme dlouholeté zkušenosti.
Jejich funkce se výrazně neliší, u placeného nástroje ale dostanete vyladěné rozhraní s pravidelnými aktualizacemi, plnou lokalizaci do češtiny a nenarazíte na reklamu.
V případě bezplatných aplikací jde v drtivé míře o grafická rozhraní pro nástroje yt-dlp a youtube-dl, tedy dvojici mocných aplikací pro příkazovou řádku, které nabízí při stahování z YouTube opravdu vše. Pokud se navíc propojí s dalším open source nástrojem ffmpeg pro práci s videem, výsledkem jsou bezobslužné aplikace, které videa zachytí hned po jejich publikování, stáhnou, převedou do požadovaného formátu, vyextrahují titulky a naservírují i s miniaturou pro oblíbený desktopový či mobilní přehrávač.
Alternativní YouTube
Pokud je motivací pro stahování videí z YouTube nevyhovující rozhraní, případně jeho agresivní doporučující algoritmus či nespokojenost s nadbytkem reklam, pak lze zvolit ještě další variantu: Invidious. Jde o tzv. alternativní front-end pro YouTube, který přehrává videa z YouTube, nicméně ve vlastním vzhledu a s širšími možnostmi nastavení.
Obdobně jako u dalších open source webových služeb je k dispozici několik instancí, které lze používat – patří mezi ně i ta česká na adrese yt.drgnz.club. Funguje zde běžné vyhledávání, sledování kanálů a přečíst jdou i komentáře z běžného YouTube.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně