Jak stahovat z Rapidshare filmy a hudbu

Stahování hudby a filmů je u nás legální. Využijte toho a vyzkoušejte největší zásobárnu filmů a hudby na internetu – Rapidshare. Poradíme, jak ji ovládnout.

Minulý týden jsem psal článek o nové podobě autorských poplatků (najdete zde). Jejich cena se od ledna snížila, ale jejich smysl zůstal nezměněný – slouží jako kompenzace ztrát z výdělků autorů způsobených rozmnožováním autorsky chráněných děl. A taková autorská díla můžeme zcela legálně rozmnožovat třeba tím, že je stáhneme z internetu a uložíme do počítače. Riziko postihu čeká pouze na ty, kteří budou autorsky chráněná díla sdílet, což platí v případě využití Torrentu a P2P sítí. Jenže můžete se obrátit třeba na Rapidshare, kde pouze stahujete, a špinavou práci ve formě sdílení provede někdo jiný.

Autorsky chráněné dílo můžete z internetu stáhnout, přehrát a uchovat na paměťovém médiu. Potud je takové počínání v souladu se zákonem. Nelegální je vytváření další kopie takto získaného díla (pokud si je chcete např. vypálit na DVD, musíte jej smazat z pevného disku), veřejná produkce, prodej nebo poskytnutí dalším osobám. Ale pozor, takto lze u nás nakládat jen s hudbou a filmy, u softwaru a her je nelegální už jen stažení.

Přestože je stahování filmů a hudby legální, neznamená to, že je to etické. S tím už se ale musíte vypořádat sami. Mnohdy ale stačí sečíst, kolik jste zaplatili na autorských poplatcích při nákupu tiskáren, paměťových karet, CD, DVD, falsh pamětí a pevných disků za uplynulý rok. Možná máte bohatě „předplaceno“, aniž byste si to uvědomili.

Jak hledat na Rapidshare

Rapidshare je klasické webové úložiště, kterých dnes existuje nespočet. Před sedmi lety však taková služba byla novinkou a způsobila menší revoluci. Původní princip této služby je prostý – někdo balík dat nahraje, druhý si je na daném odkazu stáhne. Posílat se tak dají velké objemy dat, se kterými by si e-mail neporadil. Ale zanedlouho se celý systém poněkud zvrhl. Většina lidí si samozřejmě posílala filmy, hudbu, apod. a tyto soubory na severu zůstávaly. A tak se v diskuzních fórech začaly hojně vyměňovat odkazy na soubory uložené na Rapidshare. Nyní již existují celé katalogy, specializovaná diskuzní fóra a vyhledávací služby, které shromažďují odkazy na soubory sdílené na Rapidsharu. Snadno tak najdete nasdílený film, či hudební album, ačkoli samotný Rapidshare vyhledáváním mezi soubory nedisponuje. Kapacita serverů služby Rapidshare už se počítá na petabajty a z filmů a hudby zde leží snad vše, jen je potřeba znát příslušné webové odkazy.

Klepněte pro větší obrázek
Na Rapidshare.com nic nehledejte, jednoduchá stránka nabízí pouze pole pro nahrání souboru

Základní cestou k odkazům na Rapidshare je Google. Do vyhledávače stačí zadat název hledaného filmu nebo hudebního alba a přidat slůvko rapidshare. Najdete zpravidla mnoho odkazů do diskuzních fór, ale dohledat se platného odkazu je někdy velmi zdlouhavé. Soubory na Rapidshare totiž nejsou uloženy navěky a většina odkazů tak po čase přestane platit.

Klepněte pro větší obrázek
Google najde mnoho odkazů, ale prohledávat výsledky je dost zdlouhavé

Větší jistotou je návštěva přímo specializovaných diskuzních fór nebo webových stránek. Za všechny jmenujme například warforum.cz nebo warcenter.cz, ze zahraničních rapidfind.org nebo třeba rapidsharefilms.com.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odkazy na Rapidshare, něco takového hledáte

Snadné řešení nabízí specializované vyhledávače, které udržují databázi odkazů na Rapidshare. Mezi nejznámější patří rapidlibrary.com, rapidshare-search-engine.com nebo loadingvault.com.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávače odkazů na Rapidshare

Stránek s odkazy je velké množství, ale jak už to tak v „šedé zóně“ internetu bývá, často narazíte na stránky s vyskakujícími okny a podezřelými aktivními prvky. Pozor na ně.

Jak předplatit Rapidshare

Rapidshare můžete využívat zdarma, ale tato možnost má dost silná omezení. Pro stahování to znamená omezenou rychlost v závislosti na vytížení, nemožnost stahovat více souborů zároveň a využití programů pro hromadné stahování. Pro opakované stahování je navíc nutné vyčkat časový limit. Většina větších souborů je na Rapidshare rozdělena na více menších kousků a proto je využití stahování zdarma jen krajním řešením pro uživatele s dostatkem času.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při požadavku na stažení souboru si můžete vybrat • porovnání bezplatného a prémiového účtu

Pokud si chcete užít plného komfortu s Rapidshare, budete muset něco investovat. Nabízí se pět typů prémiového předplatného podle času. Jako obvykle platí, že čím delší čas předplacení, tím vyšší, ale výhodnější cena.

PředplatnéRapidshare.com
3 dny4,50 Eur 124 Kč
1 měsíc6,99 Eur 193 Kč
3 měsíce16,99 Eur 469 Kč
6 měsíců29,99 Eur 828 Kč
1 rok54,99 Eur 1 518 Kč
Pozn: ceny v korunách jsou přepočteny podle aktuálního kurzu (26.1.2009)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Platba prostřednictvím PayPal je bleskurychlá – přihlásit, potvrdit a už máte účet

Se všemi prémiovými účty získáte možnost paralelního stahování souborů maximální rychlostí s omezením na stažení maximálně 80 GB měsíčně, resp. 2,66 GB denně. Pokud nevyčerpáte denní limit, je převáděn do dalších dnů. Tento systém je ochranou proti zneužívání krátkodobých předplatných. Pokud by vám limit nestačil, je možné jej navýšit zvláštním poplatkem nebo prostřednictvím prémiových bodů, které získáváte za předplácení účtu.

Klepněte pro větší obrázek
Správa prémiového účtu

Základním typem placení je prostřednictvím služby PayPal. V takovém případě se stačí přihlásit se svými přihlašovacími údaji na PayPal a potvrdit platbu. Jak zřídit účet PayPal se dočtete v tomto starším článku.

Pokud si nechcete zřizovat účet na PayPal, existují i jiné možnosti platby, a to přes tzv. resellery. U nás fungují tři.

Reselleři vám předplatí prémiový účet na Rapidshare a peníze od vás vyúčtují jiným způsobem, např. bankovním převodem, složenkou, hotově na pobočce banky, nebo také přes terminály Sazky. Zaplatíte ale o něco více, než kdybyste využili přímou platbu přes PayPal. Kromě zřízení nových účtů zajišťují i předplácení stávajících účtů, v nabídce jim ale chybí krátké třídenní předplatné.

PředplatnéPředplacenky.czPay4U.czShareShop.cz
1 měsíc233 Kč225 Kč229 Kč
3 měsíce555 Kč535 Kč539 Kč
6 měsíců899 Kč935 Kč889 Kč
1 rok1 699 Kč1 735 Kč1 689 Kč

ProdlouženíPředplacenky.czPay4U.czShareShop.cz
1 měsíc233 Kč215 Kč229 Kč
3 měsíce555 Kč525 Kč539 Kč
6 měsíců899 Kč925 Kč889 Kč
1 rok1 699 Kč1 725 Kč1 689 Kč

Po zaplacení dostanete od resellera přístupové údaje k prémiovému účtu. Všichni tři používají účty u Raiffeisen bank (dříve eBanka) a pokud máte účet u stejné instituce, bude platba téměř okamžitá a svůj prémiový účet budete mít zřízený velmi rychle. Jinak je nutné počkat, až budou peníze připsány na účet resellera, případně zaslat doklad (PDF, screenshot) o provedení platby.

Jak stahovat z Rapidshare

Ve většině případů budete stahovat větší soubor rozkouskovaný na několik dílčích archivů. Pokud s tímto nemáte zkušenosti tak vězte, že pokud máte pohromadě všechny dílčí soubory, archivační program z nich při rozbalení poskládá jeden velký celistvý soubor (třeba film v AVI) nebo skupinu souborů (třeba album v MP3).

Ke stahování je proto lepší použít některý ze stahovacích manažerů. Doporučit můžeme ten oficiální – Rapidshare Manager. Není sice dostupný v češtině, ale jeho ovládání je naprosto jednoduché. Celý seznam odkazů na webové stránce označíte jako text a vložíte do Manageru. Ten si automaticky vytřídí odkazy na všechny parciální soubory a otestuje, zda jsou odkazy platné. Pokud ano, můžete začít stahovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rapidshare Manager – vložit seznam odkazů a už se stahují

Při stahování je možné vymezit maximální rychlost stahování, maximální počet souběžně stahovaných souborů, lze pozastavovat stahování apod. Stejně tak můžete využít Manageru i pro upload.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení

Rapidshare Manager samozřejmě není jediný takový program. Vyzkoušet můžete třeba také FreeRapid Downloader nebo RapGet. Alternativy vám nabídnou české prostředí a podporu dalších, méně rozšířených služeb pro sdílení a stahování souborů.

Nahrávání na Rapidshare

Samozřejmě můžete Rapidshare využít i k opačnému postupu, tedy k nahrání souboru na web. Ještě jednou ale upozorním, že takto můžete sdílet například balík fotek z dovolené nebo domácí video, ale poskytování autorsky chráněného díla je nelegální.

S bezplatným účtem máte možnost uploadovat maximálně 200MB soubor, který bude automaticky smazán po 90 dnech od jeho posledního stažení. S jakýmkoli prémiovým účtem máte možnost nahrát až 2GB soubor a celkem můžete nahrát 500 GB. Soubory přitom nebudou automaticky smazány, dokud budete mít prémiový účet předplacen.

Prémiový účet na Rapidshare zdarma? I toho je možné dosáhnout díky systému věrnostních bodů. Ty dostanete při založení a při každém prodloužení účtu a také za každé stažení souboru, který jste na Rapidshare nahráli. Získané body můžete využít na prodloužení předplatného prémiového účtu.

Služeb podobných Rapidshare existuje mnoho, ale Rapidshare nabízí bezesporu největší zásobu obsahu. Česká tvorba může někdy chybět, v takovém případě zkuste např. uloz.to. Funguje na stejném principu, ale nabízí i funkci pro vyhledávání, což je velká výhoda. Také zde je bezplatný účet s omezeními nebo placený prémiový, který lze platit převodem z účtu nebo i SMS zprávou.

Diskuze (118) Další článek: Mac OS X opět ohrožen

Témata článku: Web, Internet, Video Downloader, Rapidshare, PayPal, Nelegální soubor, Hromadné stahování, Maximální vytížení, Jednoduchá stránka, Přímé nahrání, Účet, Stahování, Prémiové předplatné, Šedá zóna, Downloader, Vyskakující okno, Bezplatná možnost, Chráněné dílo, Fil


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

** Pornografie údajně představuje třetinu internetové obsahu a je technologický tahounem ** Do erotického obsahu postupně zasahuje i virtuální realita ** Kromě vizuálního vjemu se pracuje také na virtuálním uspokojení toho hmatového

Jan Dudek | 32

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů