Sociální sítě

Jak sociální sítě ovlivňují náš život: Informace jsou v moci algoritmů

Sociální sítě se pro mnohé uživatele staly synonymem pro internet: nechodí na konkrétní weby dle vlastního zájmu, ale pouze na ty, které jim nabídnou algoritmy sociálních sítí. Proč je to nebezpečné? A jak dnes sociální sítě bojují proti šíření fake news?

Dezinformace a manipulace s fakty jsou staré jako lidstvo samo. V historii ale zaznamenáme dva milníky, které informovanost lidstva zásadně ovlivnily: ten první datujeme okolo roku 1440, kdy Gutenberg vynalezl rychlý a efektivní knihtisk pomocí kovových liter. Druhou událostí nebyl ani rozhlas, ani televize, ale až internet, který se na přelomu tisíciletí výrazně rozšířil mezi běžné uživatele.

Proč ne rozhlas a televize? Ani jedno médium nefungovalo primárně globálně, a co je možná ještě důležitější – neumožnilo a stále neumožňuje zapojit do kreativního procesu každého z nás. Ohromná výhoda internetu, kdy si každý může během minuty vytvořit vlastní webovou stránku, napsat článek, sdílet fotografie a své myšlenky, je však současně jeho prokletím. Přínosy internetu jsou všeobecně známé a glorifikované, my se na dalších řádcích podíváme na onu odvrácenou stránku.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: YouTube, Google, Facebook, Země, Internet, WhatsApp, USA, Sociální sítě, Instagram, Twitter, Donald Trump, Rusko, Reklama, Články z Computeru, Psychologie, Dezinformace, Tweet, David, Česká republika, Gutenberg, Kuba, Jarda, Cambridge Analytica, Algoritmus, Marek Zuckerberg


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk