Jak smontovat a zprovoznit 3D tiskárnu Prusa i3 Plus

  • Minule jsme ji vybalili z krabice
  • Tentokrát ji smontujeme dohromady
  • Takto se rodí 3D tiskárna Prusa i3 Plus

Tento článek původně vyšel na specializovaném webu o 3D tisku www.3d-tisk.cz. Se svolením ho publikujeme širšímu čtenářskému okruhu na Zive.cz.

Jak vypadá a co umí jedna z nejpopulárnějších 3D tiskáren? Minulý týden jsme vybalili z krabice jednotlivé součástky modelu Prusa i3 Plus a dnes vše složíme dohromady. Tím se tato tiskárně liší od mnoha ostatních – než začnete cokoliv tavit, musíte ji postavit jako stavebnici Merkuru, což začátečníkovi zároveň pomůže pochopit, jak jednotlivé části opravdu fungují.

A jelikož video vydá za tisíc slov a obrázků, stejně jako minule i tentokrát se můžete na celé sestavení podívat v krátkém videu.

Dnes se tedy podíváme, co obnáší montáž stavebnice od prvních sestav až po celkovou kompletaci. Naším cílem rozhodně není zachytit všechny kroky montáže a suplovat tak velmi podrobný návod tvůrců tiskárny, který najdete na adrese manual.prusa3d.com i s detailními fotografiemi. Chceme se však podělit o pár zkušeností očima začínajících uživatelů.

Co obnáší montáž reprapové stavebnice

Už před stavbou reprapové stavebnice je dobré si uvědomit, jaký rozdíl přináší oproti hotovým, komerčním tiskárnám z pohledu konstrukce. Co šlo, je vytištěno, co nešlo, je povětšinou z dobře dostupných součástek.

Sestava je celkově hodně otevřená, do všech míst se tak rychle dostanete, například při dodatečných úpravách či vylepšeních. Odvrácenou stranou tohoto přístupu je, že se na vše, včetně elektroniky, bude prášit – a nachytané nečistoty nebude tak pohodlné odstraňovat.

Klepněte pro větší obrázek
Stovky ke stavbě nezbytných součástek jsou pečlivě rozděleny v popsaných sáčcích

Vlastní montáž může být i pro začínající uživatele s trochou zručnosti příjemným relaxem na jeden den či několik večerů – ne nepodobným stavbě většího modelu z nestárnoucího Merkuru. Kromě závitů a matic zde však hrají důležitou roli i početné plastové stahovací pásky.

Mám-li vyseknout poklonu autorům stavebnice, pak za to, že stovky součástek byly přesně tam, kde měly být – v krabičkách či popsaných a očíslovaných sáčcích. Jen jediný šroubek byl omylem kratší, naštěstí zcela standardního rozměru, tedy snadno nahraditelný.

Klepněte pro větší obrázek
Montáž chvílemi připomíná starou známou stavebnici Merkur

Ani s nářadím si nemusíte dělat starosti, je součástí stavebnice. Doporučuji ale pohodlnější šroubovák na imbusové spoje a modelářský nůž na začištění hran tištěných dílů. Ale nebojte, valnou většinu dílů použijete tak, jak dorazily. Většina vytištěných součástek je z ABS.

Po zkušenostech s celokovovými stavebnicemi jsme uvažovali, jak si povedou z pohledu dlouhodobé spolehlivosti, avšak zkušenosti majitelů originálních stavebnic i3 jsou zde pozitivní. Je možné vytisknout si (nebo nechat si vytisknout) díly i v jiné barvě, pokud by vám snad atraktivní černo-oranžová kombinace neseděla.

Klepněte pro větší obrázek
Většina dílů je vytištěna z ABS

Samotný manuál je přehledný a dobře členěný po jednotlivých dílčích sestavách. Vyznají se v něm i prvomontážníci. Pokud se přesto někde zaseknete nad ne zcela jasným detailem, doporučuji projít několik kroků dopředu, záhada se většinou objasní. Při montáži si vystačíte se dvěma rukama.

Operací náročnějších na větší zručnost či sílu je minimum. Celkově jde také o čistou práci, se kterou se nemusíte bát po večerech okupovat třeba jídelní stůl. Trocha oleje navíc k očištění je pouze na lineárních ložiscích.

Sestavy os Y, X a Z

Při stavbě osy Y, což je vůbec první sestava celé stavebnice, si užijete množství šroubovaných spojů. Zvlášť zpočátku, při utahování některých šroubků na rozhraní kovových a plastových dílů, to chce trochu cviku

 I autorovi videa se podařilo úspěšně přešroubovat jeden ze spojů, naštěstí bez dopadu na funkci nebo pevnost spoje. U první větší sestavy narazí uživatel také na napínání řemene při jeho současném uchycování. Zjednodušené řešení bez dodatečných napínáků funguje dobře, dávejte si ale pozor na pečlivé provedení.

Klepněte pro větší obrázek
Osa Y s vozíkem, na kterém se posléze pohybuje tisková podložka

Osa X, druhá sestava, zajišťuje pohyb tiskové hlavy nad podložkou ve vodorovném směru. Trochu hrubé síly si zde vyžádá vtlačení ložisek do tištěných dílů. Při uchycování koncových mikrospínačů na hlazenou tyč stahovací páskou doporučuji rovnou doplnit i pásku pojistnou.

Klepněte pro větší obrázek
Osa X ponese lehkou tiskovou hlavu

U sestavy osy Z zajišťující pohyb nahoru a dolů pomocí dvojice závitových tyčí po stranách, jsme narazili na zpevněný úchyt motorů, který byl dokonce novější než ten zobrazený v on-line manuálu. Je vidět, že stavebnice je vylepšována takřka nepřetržitě. Montáž však zůstala shodná. Velkou výhodou je otevřenost celé konstrukce.

Když třeba zjistíte, že máte jednu ze stahovacích pásek na lineárním ložisku dříve montované osy Y pootočenou tak, že mírně brání pohybu skrz otvor v rámu, ucvaknete ji a snadno přidáte novou. Kde jsme byli trochu na vážkách nad zjednodušením spoje, je napojení závitových tyčí na osy krokových motorků v ose Z dvojicí zelených bužírek. Uvidíme později, jaký vliv to bude mít na homogenitu tisku.

Klepněte pro větší obrázek
Osa Z zahrnuje hned dvě poháněné závitové tyče po stranách

Extruder, displej a elektronika

Sestava extruderu (tiskové hlavy) přináší jedno velké ulehčení montáže, které jsme zmiňovali už v prvním díle seriálu. Celý hot end od E3D je už zkompletovaný a otestovaný, začátečníci se tak vyhnou řadě potenciálních a těžko odhalitelných chyb. Chybět by vám snad mohla dnes stále oblíbenější sonda, která usnadňuje vyrovnání podložky díky automatické vícebodové kalibraci před každým tiskem. Ale třeba se jí dočkáme v jednom z chystaných vylepšení stavebnice.

Klepněte pro větší obrázek
Sestava extruderu se zabudovaným hot endem od E3D

Praktický je dodávaný LCD displej. Byť díly jeho zakrytování byly trochu pokroucené, jiné zase vyžadovaly začištění hran ostrým nožíkem, s osazením by si měl po chvíli poradit i začátečník. LCD displej mu vzápětí umožní ovládat tiskárnu i bez trvale připojeného počítače či tiskového serveru, což se určitě šikne nejen v začátcích.

Klepněte pro větší obrázek
LCD panel usnadňuje řízení tiskárny bez připojeného počítače a zpřístupňuje tisk z SD karty

Už z podstaty věci je uživatelsky nejsložitější částí stavby osazení a zapojení elektroniky – tedy řídicí desky a kabeláže, spolehlivý zdroj je dodáván hotový a zakrytovaný. Montáž kabelů ve stísněnějších podmínkách může být pro nezkušené stavitele trochu loterií.

Platí zde „dvakrát měř a jednou spouštěj“. Špatné zapojení konektorů může vést k selhání tiskárny či poškození elektroniky, na což upozorňují i autoři návodu. Raději si tak zapojení podle jejich schémat v manuálu dvakrát zkontrolujte, než tiskárnu poprvé spustíte pod napětím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zdroj s vypínačem je už dodáván plně zakrytovaný • Nejsložitější pro začátečníky může být správná montáž kabeláže. Všechny konektory jsou osazeny, pájení není nutné

Příjemné skládání i pro méně zkušené

Celou montáž jsme si velmi užili a nenarazili jsme na nic, co by nám zabránilo postavit kompletní funkční 3D tiskárnu. Výsledný dojem z připravenosti stavebnice na sestavování samotnými uživateli je velmi pozitivní. Je vidět obrovský kus práce nad doprovodnou dokumentací ve více jazycích, promyšlené členění do postupně budovaných funkčních celků i již aplikovaná vylepšení podle zpětné vazby celosvětové komunity uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Přímočarou stavbu celé tiskárny Prusa i3 Plus si můžete v klidu užít za jediný den či třeba po večerech

Na naše zkušenosti, jak si stavebnice povede při tisku, se můžete těšit zase příště. Prozradíme, že oživení proběhlo doslova „na první dobrou“ – a už pilně tiskneme.

Tento článek původně vyšel na specializovaném webu o 3D tisku www.3d-tisk.cz. Se svolením ho publikujeme širšímu čtenářskému okruhu na Zive.cz. 

Diskuze (12) Další článek: TP-Link NC250 je šikovná hlídací kamerka za bezva cenu. Ale to ovládání...

Témata článku: Hardware, 3D tisk, Tiskárny, Stavebnice, 3D, Výsledný dojem, Jednotlivý díl, Tisk, Začínající uživatel, Dodatečná data, Plastový díl, Závit, Sestavování, Odvrácená strana, Pásek, Stavba, Zruč, Díl seriálu, Nejpopulárnější kus, Pro Plus, Podrobný návod, Standardní rozměr, Osa Y, Manual, Hotové video, Tiskárny na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11