Jak skrýt libovolný soubor do obrázku?

Dnes si představíme program Invisible Secrets 2.0, který je vhodný zejména pro domácí použití a malé firmy. Jeho vtip je v tom, že zprávy ukládá do obrázků, které vzbuzují mnohem menší podezření u případných "špiónů", než textové e-maily nebo typické dokumenty posílané jako příloha.
Řada uživatelů posílá mnohdy důvěrná nebo dokonce tajná data v naprosto nezabezpečené podobě skrze Internet, aniž si uvědomují, že například při použití elektronické pošty mohou být tato data odchycena případně i zneužita. Užitečným pomocníkem mohou být různé šifrovací programy, které dnes zajišťují poměrně vysoký stupeň bezpečnosti, jak ovšem ukazuje minulost, každý šifrovaný dokument lze s větší či menší námahou dešifrovat. Dnes si představíme program Invisible Secrets 2.0, který je vhodný zejména pro domácí použití a malé firmy. Jeho vtip je v tom, že zprávy ukládá do obrázků, které vzbuzují mnohem menší podezření u případných "špiónů", než textové e-maily nebo typické dokumenty posílané jako příloha.

Program připomíná svým vzhledem všeobecně známé průvodce, takže jeho ovládání nebude velkým problémem ani pro začátečníky. Na první obrazovce si lze pod tlačítkem Options nastavit některé základní parametry.

Na kartě Algorithms zvolíte používaný šifrovací algoritmus, přičemž v programu je standardně k dispozici 64bitový Blowfish/CBC vyvinutý Bruce Schneierem, který se údajně zatím nepodařilo rozlomit (tento údaj uvádí autor programu v nápovědě s tím, že se jedná o stav k roku 1999). Bez problémů si též můžete přidat další algoritmy a používat ty, kterým nejvíce důvěřujete.

Druhá karta, Carriers, dovoluje přidávat či odstraňovat typy souborů, do kterých je možné exportovat šifrovaná data. Nabízeny jsou formáty JPEG, PNG a BMP. Zajímavá je myšlenka využití formátu JPEG, který znají všechny webové prohlížeče - pokud uložíte data do tohoto typu souboru, můžete je vystavit na svůj web a adresátovi poslat pouze odkaz na příslušnou stránku. Neznalí uživatelé tedy uvidí obyčejný obrázek, příjemce pak bude vědět, že "uvnitř" tohoto obrázku jsou uložena data.

Na kartě FTP Connections si lze nastavit parametry FTP serveru, na který mohou být uloženy výsledné soubory.

Po nastavení všech parametrů a stisku tlačítka Next se přenesete k prvnímu kroku, v němž zvolíte zda chcete šifrovat nebo dešifrovat data.

V druhém kroku pak vyberete obrázek, který budete chtít použít k uložení dat. Jak bylo uvedeno výše, lze použít formáty JPEG, BMP a PNG.

Třetí krok spočívá v přidání souborů, jež budete chtít zašifrovat. Kromě přidání a smazání souborů ze seznamu lze nastavit i jejich komprimaci před zašifrováním, případně smazání původních souborů po dokončení procesu.

V další fázi zadáte heslo a vyberete šifrovací algoritmus. Pro hesla platí dvě základní pravidla: neměla by být kratší než šest znaků (do této délky je lze "rozlousknout" metodou brute force na výkonném počítači v relativně krátkém čase počítajícím se na hodiny) a neměla by být používána slova, která mají nějakou souvislost s vaší osobou, aby se heslo nedalo "uhodnout" (mnoho lidí s oblibou používá své rodné číslo, datum narození manželky nebo dítěte, telefonní číslo atp.).

Posledním krokem je výběr jména a cílového umístění souboru. Po zašifrování si pak můžete vybrat odeslání obrázku elektronickou poštou nebo jeho upload přes FTP.

Pokud naopak obdržíte šifrovaný dokument, stačí zadat jeho umístění, heslo a použitý algoritmus. Následně se zobrazí všechny soubory, které jsou v obrázku obsaženy. Pak jen zvolíte cílovou složku a během chvilky máte všechny soubory v naprosto nezměněném stavu na svém disku.

Možná vás také bude zajímat, jak výsledný obrázek vypadá. Na pohled (například v prohlížeči nebo v nějakém grafickém programu) není znatelný vůbec žádný rozdíl mezi originálem bez dat a jeho variantou obsahující skryté soubory. Rozdíl je pak především ve velikosti - zkoušeli jsme do 56,5 KB velkého obrázku ve formátu JPEG ukrýt 5232,0 KB velký soubor MP3. Výsledkem byl obrázek o velikosti 5255,2 KB, tedy o něco menší než součet velikostí obou původních souborů. Velmi záleží na tom, jaké soubory šifrujete a zda máte zapnutou kompresi - při pokusu o zašifrování 1350,1 KB velkého souboru BMP do stejného obrázku jako v předcházejícím případě byl výsledný soubor velký jen 81,6 KB!

Pokud tedy máte zájem na tom, aby vaše soubory neputovaly Internetem v otevřené podobě, může být Invisible Secrets 2.0 velice užitečným nástrojem. Jistě vás též potěší informace, že program je zcela zdarma a v případě, že by vám vadila proužková reklama, můžete si jej za 20 USD zaregistrovat.

Jestliže si program nainstalujete a nebude se vám líbit, můžete se spolehnout na jeho zcela bezchybnou odinstalaci, která nezapomene na žádný soubor ani záznam v registrech.

Freeware, Download, velikost: 1,21 MB

Diskuze (1) Další článek: Microsoft uvede Visual Basic for the Web

Témata článku: Prohlížeče, Soubor, Download, Původní číslo, Vhodná reklama, Velký pomocník, Jak, Elektronický formát, Obyčejný obrázek, Obrázek, Vysoký stupeň, Velký soubor, Stupeň bezpečnostiRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux