Jak skončí spor Napsteru s hudebníky?

Přes rostoucí tlak hudebních interpretů a nahrávacích společností protestujících proti porušování autorských práv výměnou souborů mp3 prostřednictvím programu Napster nemíní společnost, jež tento program přivedla na svět, ustoupit.
Přes rostoucí tlak hudebních interpretů a nahrávacích společností protestujících proti porušování autorských práv výměnou souborů mp3 prostřednictvím programu Napster nemíní společnost, jež tento program přivedla na svět, ustoupit.

Po skupině Metallica se počátkem minulého týdne připojil i americký rapper Dr. Dre, který dal Napsteru ultimátum, v němž požaduje odstranění všech svých nahrávek. Zástupci Napsteru ale sdělili, že splnění požadavku není možné a že jediné, co mohou v celé věci udělat je blokování jednotlivců, kteří budou nabízet nelegální skladby.

"Napster bude blokovat přístup lidem, jež budou majiteli autorských práv označeni jako narušitelé copyrightu", prohlásil zástupce Napsteru Lawrence Pulgrum. "Poslali jsme toto sdělení Dr. Dre. Teď je na něm, co udělá".

Odpověď se ale u hudebníků nesetkala s kladným přijetím a Howard King, který zastupuje Dr. Dre i Metallicu, jí dokonce označil jako komickou.

Program Napster umožňuje jednotlivcům otevřít svou sbírku souborů mp3 ostatním uživatelům na Internetu a stahovat písničky přímo z počítačů ostatních členů této komunity. V posledních měsících tato služba zaznamenala ohromný vzestup zájmu a díky tomu je prakticky v každém okamžiku připojeno několik tisíc uživatelů nabízejících statisíce písniček o průměrném objemu kolem 2,5 TB.

Právě to je trnem v oku nahrávacím společnostem a některým hudebním interpretům, kteří Napster označují jako pirátský nástroj. Americká asociace nahrávacích společností (RIAA) se koncem loňského roku začala soudně domáhat zastavení Napsteru a v blízké době se patrně dočká vynesení rozsudku.

Hard-rocková skupina Metallica zažalovala Napster a tři univerzity, čímž, jak je vidět, rozpoutala vlnu žalob, ke které se jako druhý připojil právě Dr. Dre. Situace v tuto chvíli nevypadá růžově, neboť Howard King prohlásil, že má kontakty i s dalšími umělci a že by byl velmi překvapený, kdyby se od nich v následujících týdnech nevyrojily další žaloby.

Jak se může situace vyvíjet? V podstatě existuje jen několik možných řešení:

  1. Hudebníci i nahrávací společnosti prohrají své žaloby, neboť soud zkonstatuje, že společnost Napster nemůže žádným způsobem kontrolovat, zda uživatelé jejího programu mají či nemají autorská práva k nahrávkám, jež nabízejí. Takový rozsudek by pochopitelně otevřel dveře dalším firmám, které o podobném produktu zatím teprve uvažují a trh s nelegálními nahrávkami by se vymknul jakékoli kontrole.
  2. Napster bude muset začít kontrolovat nahrávky šířené pomocí svého programu. Jako nejpravděpodobnější způsob se jeví on-line monitorování aktuální databáze nabízených nahrávek. Pokud by se pak v databázi objevila nahrávka, jejíž název a jméno interpreta by se shodovalo s názvem nějaké písničky chráněné copyrightem, byla by taková nahrávka z databáze smazána, takže by jí ostatní členové komunity nemohli najít ani stáhnout, eventuálně by mohlo dojít k zablokování uživatele (o tom v bodě 3). V tomto případě by velmi pravděpodobně došlo k poklesu zájmu o Napster a přesunu na software typu Gnutella, který nepotřebuje žádnou centrální databázi, díky čemuž není vůbec možné monitorovat nabízené soubory ani jejich pohyb.
  3. Došlo by k odpojování uživatelů, kteří by nabízeli nelegální nahrávky. V tomto případě je otázkou, jak by bylo zajištěno, aby se uživatel nemohl znovu připojit. Pokud by se blokovalo podle uživatelského jména, není příliš velký problém si toto jméno změnit. Jiným způsobem je blokování podle IP adresy, což by ovšem postihlo pouze ty uživatele, jež mají pevnou IP adresu, nikoli "modemáře", jimž je při každém připojení přidělena jiná adresa. Další variantou by byla nová verze programu Napster, který by mohl být z centra zablokován a ani po přeinstalaci by neumožnil připojení (patrně by ale netrvalo dlouhou dobu, než by se objevil crack, který by dovolil toto omezení obejít).
  4. Nejhorší variantou by bylo vypnutí serverů, na kterých jsou uloženy databáze právě připojených uživatelů a jimi nabízených skladeb. V tomto případě by se komunita Napsteru rozpadla a uživatelé by hledali jiný program, přes který by bylo možné provádět výměnu nahrávek. Je velmi pravděpodobné, že by se uchýlili ke Gnutelle, jež prakticky neumožňuje žádnou kontrolu nad tím jaké soubory jsou jejím prostřednictvím šířeny.
Zda nakonec celá pře Napsteru s hudebníky skončí tak, jak jsme naznačili ve výše uvedených bodech, nebo třeba úplně jinak, zůstává zatím ve hvězdách. Je jisté, že tento program napomáhá nelegální činnosti - je ale pouze nástrojem podobně jako střelná zbraň, za jejíž výrobu a distribuci taktéž nelze nikoho žalovat. V okamžiku, kdy je s touto zbraní spáchán trestný čin, stane před soudem střelec, ovšem nikoli výrobce nebo prodavač této zbraně a logicky by tedy neměl být souzen Napster, ale přímo jeho uživatelé.
Diskuze (14) Další článek: Vzorečky v 3D Studiu

Témata článku: Software, Copyright, Možná varianta, Jak, SKO, King, Napster, Hudebník, Střelná zbraň, Nelegální soubor, Střelec, Nelegální varianta, Hud, Crack, Howard, Metallica, Spor, Nabízený soubor, Rapper, Podobná hvězda, Písnička


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5