Jak si ztišit grafiku s chladičem Zalman ZM80D-HP

Přestože se hodně společností vyrábějících grafické karty snaží v tomto ohledu zlepšit, stále zůstává hluk velkým neduhem zvláště některých výkonnějších modelů. Jistě nejsme jediní, kdo od grafiky žádá mimo výkonu také ticho, tak si s námi zkuste jedno z možných řešení.

Do boje proti hluku, často ne nepodobnému menšímu vysavači, který některé neblaze proslulé grafiky dokáží vyluzovat, vytáhlo hned několik výrobců. Mimo Arctic Coolingu, jenž nabízí poměrně tiché a výkonné chlazení (ale stále s aktivním větrákem), pak například Thermaltake nebo proslulý korejský Zalman, po jehož řešení jsme sáhli tentokrát i my. Konkrétně jsme zvolili Zalman ZM80D-HP, který pomocí dvou trubiček s teplovodivou kapalinou (tzv. heatpipe) dokáže pasivně uchladit i docela rychlé grafické karty. Navíc se honosí rozsáhlou kompatibilitou se všemi typy grafických karet, jež mají alespoň dvě díry na uchycení chladiče kolem jádra. Pokud chcete využít i chladiče pamětí, musí být typu BGA.

Klepněte pro větší obrázekPro další případné snížení teploty lze dokoupit tichý chladič Zalman ZM-OP1, jehož montáž jsme také vyzkoušeli. Jako oběť našich pokusů jsme vybrali grafiku Albatron GeForce FX5700 Ultra DDR3 (Computer 10/04) vybavenou teplotními čidly, jejíž hlučnost nás rozhodně nenadchla. Vše potřebné máme tedy připraveno. Snad jen pro demontáž původního chladiče grafické karty budete potřebovat křížový šroubovák nebo třeba jen pinzetu, kterou stisknete a vytáhnete plastové čepy.

Pro kutily i pro hračičky

Klepněte pro větší obrázekPo odstranění původního chlazení naneste na jádro grafické karty tenkou vrstvu teplovodivé pasty a pečlivě rozetřete třeba žiletkou (ne prsty) po styčné ploše. Když rozbalíte sadu součástek chladiče ZM80D-HP, mělo by vám na stole ležet skutečně vše, co budete potřebovat, včetně malého křížkového šroubováku a podrobného manuálu, jehož jedinou slabinou je použití schémat místo fotografií a pouze korejský a anglický jazyk. Ale v kombinaci s naším průvodcem by instalace neměla být rozhodně těžší než třeba práce se stavebnicí Merkur.

Krůčky k tichu

Klepněte pro větší obrázekI přesto, že vás návod nabádá k jinému prvnímu kroku, začněte malým modrým pasívem označeným jako Front. Jemné šedé pasívy přilepíte na paměti až později, v této chvíli by jen překážely. Chladič Front je v balení ve dvou verzích: pokud máte kartu GeForce4 Ti, použijte tu protáhlejší, v případě ostatních karet tu kratší. Nám se osvědčila podlouhlejší verze také u karty GeForce FX, která má vlastně stejně dlouhé PCB jako GeForce4 Ti (4400, 4600). 

Klepněte pro větší obrázekLehce povolte vnitřní šroubky, které drží svorky, a potom umístěte jejich konce s většími šrouby do dvou děr, ve kterých bylo uchycení původního chladiče vaší grafické karty. Z opačné strany zajistěte šrouby malými gumičkami a čepy s možností dalšího našroubování, které jsou v sáčcích. Z této strany karty potom právě na tyto čepy namontujte další pasív označený jako Back. Předtím nezapomeňte nalepit na spodní stranu tohoto pasívu samolepku z balení. Musíte samozřejmě vybrat tu, která odpovídá pasívu Front. Umístěný pasív pak zajistěte pomocí dvou malých matic a zkontrolujte, zda jsou obě části (Front i Back) posazené rovnoběžně se stranami karty a přesně naproti sobě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nyní na obě části naneste v místě styku s teplovodivými trubičkami (kulaté drážky) a vnějším pasívem teplovodivou pastu obsaženou v balení. Pak můžete přikročit k nalepení malých hliníkových pasívů určených pro paměťové moduly. Ty vyšší umístěte na přední stranu karty (kde se nachází kondenzátory a grafický čip), nižší pak na moduly z opačné strany karty.

Klepněte pro větší obrázekJestliže tam vaše grafická karta moduly osazeny nemá, pak tak činit nemusíte. Má-li naopak modulů více než osm, budete muset nějaké pasívy dokoupit. Prodávají se i samostatně. Pokud si myslíte, že nejsou třeba, můžete jejich instalaci vynechat. Přichycení těchto pasívů je jednoduché – stačí odlepit fólii ze spodní strany a pevně a přesně je přilepit na paměťové moduly. Buďte pečliví a snažte se je nalepit dobře už napoprvé, ať nemusíte sáhnout po sekundovém lepidle. Nyní byste se měli nacházet zhruba ve fázi, kterou ilustruje tento obrázek.

Přidáme zlaté trubičky ...

Nachystejte si obě teplovodivé trubičky a umístěte je do drážek na předním pasívu. Menší z nich pak také do drážky na pasívu na zadní straně karty. U kratších karet by konce trubiček měly přesahovat grafický čip zhruba o 5 cm, u těch delších, jako třeba GeForce4 Ti nebo FX, jen o 3 cm.

Klepněte pro větší obrázekNyní si vezměte velký pasív s nápisem Zalman v kolečku a obě drážky pro trubičky opatřete opět vrstvou pasty. Chladič uchyťte dvěma 8mm šrouby, které ale zatím zcela nedotahujte. Stejně tak použijte pastu na protilehlé drážky na druhém velkém pasívu a ten nasaďte tak, aby dotlačil menší trubičku do drážky na malém pasívu. Zároveň umístěte do drážky na jeho vnější straně větší z trubiček. Přimontujte opět pomocí 8mm šroubů. Toto místo zakryjte dlouhým modrým krytem.

Klepněte pro větší obrázek

Ten přišroubujte a nezapomeňte pevně dotáhnout rovněž šrouby z přední strany. V manuálu si podle bodů 6.20 a 6.22 na straně 13 a 14 zkontrolujte správnost montáže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nyní si připravte oba spojovníky s logem Zalman. Budete potřebovat 10mm šroubky, podložky a matky. Šrouby na spojovnících úplně nedotahujte a právě uvolněné hlavičky nasuňte do drážek v krajích obou chladičů. Dotáhněte pomocí matek.

Související odkazy

Slovník
benchmark
čip
kompatibilita

Databáze znalostí
Jak dát zpět pasivní
chladič?

Katalog produktů
Grafické karty

... ještě větrník a jedeme

Než se vrhneme na zkoumání účinnosti nového chlazení, tak si stručně shrneme náhradní připojení přídavného chladiče ZM-OP1. Na chladiči nejprve uvolněte dlouhé šrouby a nahraďte je ještě delšími (26 mm) z balení pasivního chladiče ZM80D. Pomocí stejných matek a s využitím dvou podložek je přimontujte a chladič nasaďte podobným způsobem jako spojovníky s logem Zalman. Jeden z nich budete muset před montáží chladiče vysunout a opět upevnit. Výsledek by měl vypadat přibližně takto:

Klepněte pro větší obrázek

Ono to opravdu chladí!

Při zkoumání účinnosti jsme použili už zabudovaná teplotní čidla v grafické kartě, z nichž jedno měří teplotu GPU a druhé teplotu okolí (mělo by být blízko pamětí karty). Grafiku jsme zatěžovali pomocí benchmarku Codecreatures, který ač starší, dokázal čip z vyzkoušených benchmarků a her během krátké doby zahřát nejlépe. Nejprve jsme změřili teplotu karty s původním chladičem, následně jsme provedli měření s nově namontovaným pasivním chlazením Zalman.

Klepněte pro větší obrázekPoslední dvě měření už proběhla s přídavným větrákem. U něj si můžete pomocí rozděleného konektoru zvolit tichý (1 400 ot./min, bílý konektor), nebo normální režim (2 800 ot./min, černý konektor). V tichém režimu byl chladič i z deseticentimetrové vzdálenosti sotva slyšitelný a výrobcem uváděných 20 dB nebude daleko od pravdy. V normálním režimu pak chladič hučel poměrně dost a už by se jako součást tichého počítače nehodil.

Výsledky pasivního chladiče jsou až překvapivě dobré. Samozřejmě že výkonnější GPU než NV36 z FX5700 by si možná vyžádalo stálé použití přídavného větráku, nicméně z tabulky je jasně vidět, že i při nulové hladině hluku, dokáže ZM80D-HP chladit o 11 °C lépe než dvouvětráčkový původní chladič. Výsledky s přídavným chladičem jsou už velice slibné a naznačují, že také v tichém režimu bude toto řešení použitelné i pro výkonnější grafiky. Vždyť třeba Sapphire se nebojí stejný chladič použít standardně u Radeonů série 9800, jejichž čipy vydávají velké množství tepla.

Efektivita a hluk chladičů na GeForce FX5700 Ultra DDR3 při zátěži
Chlazení Teplota GPU [°C] Teplota okolí [°C] Odhadovaný hluk
původní chladič Albatron Wise Fan II 71 50 průměrně hlučný
Zalman ZM80D-HP 60 50 žádný
Zalman ZM80D-HP + ZM-OP1 (tichý režim) 47 40 sotva slyšitelný
Zalman ZM80D-HP + ZM-OP1 (normální režim) 45 38 mírně hlučný

Chlazení Zalman ZM80D-HP a větrák Zalman ZM-OP1 zapůjčila společnost TN Trade (495 800 720, www.tntrade.cz).

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 17/04.

Diskuze (35) Další článek: Registrace čtenářů

Témata článku: Chlad, Přední část, Malý kondenzátor, Tichý režim, Front, Velká fronta, Spodní strana, Grafika, Malé balení, Chladič, Stejný chladič, Přední strana, Jak, Anglický jazyk, Případné snížení, Pasta, Grafik, Vnější vrstva, Pasivní chlazení, Zalman, Montáž, Graf, Nové chlazení, Past


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně