Jak si zaregistrovat program, který používáte

Jestliže se vám určitý shareware zalíbí a budete jej chtít používat i nadále, a to legálně, budete muset poslat autorovi registrační poplatek.
Jestliže se vám určitý shareware zalíbí a budete jej chtít používat i nadále, a to legálně, budete muset poslat autorovi registrační poplatek. U domácího softwaru s tím obvykle nebývá problém. Peníze můžete poslat peněžní poukázkou nebo jiným způsobem, podle pokynů u programu. U sharewaru pocházejícího ze zahraničí se však často mohou vyskytnout komplikace. Autoři především ze západních zemí dávají přednost, nebo přímo vyžadují, bezhotovostní převod.
  • Pokud máte platební kartu, na které jsou peníze, nebývají s registrací problémy. Pouze si musíte dávat pozor na zabezpečení, pokud někomu posíláte její číslo. Skoro každý program respektive jeho autor má svou domácí internetovou stránku. Na těchto stránkách hledejte odkaz nazvaný Order (česky Objednat) , nebo podobný. V ideálním případě půjde program zaregistrovat on-line pomocí vyplnění a odeslání webového formuláře.
  • Ne všichni z nás si však mohou dovolit kartu, jakou je například VISA nebo MasterCard – její používání je relativně finančně náročné. Pokud tedy kartu nemáte, můžete využít různých možností platby:
    • Existuje firma JIMAZ , která vám program zaregistruje na objednávku. Jako režijní poplatek si účtuje 7,5 % z ceny programu a poštovného, nejméně však 250 Kč bez DPH. U nejprodávanějších programů (ARJ, WinZip, RAR) se tento poplatek neplatí. Program se jim podaří zaregistrovat průměrně během tří až pěti týdnů.
    • U druhé možnosti, pokud znáte adresáta a velikost finanční částky, můžete využít služeb vaší banky. Požádejte ji o vystavení tzv. šeku IMO (International Money Order), který můžete použít k mezinárodnímu přenosu peněz. Díky tomu, že šek IMO je adresován jedné konkrétní osobě, nehrozí nebezpečí, že při poslání poštou „zmizí“, což je pravděpodobné u peněz v obálce. Nyní jej můžete s klidným svědomím poslat, raději doporučeně, poštou. Částky za poslání se však velmi různí.
    • Posílat peníze v obálce nedoporučuji, je poměrně velká šance, že se během dlouhé cesty „ztratí“. Je to opravdu velmi nouzové řešení.
  • Pokud jste živnostník, určitě vás bude zajímat doklad. Jestliže si program registrujete u české firmy, která tyto služby profesionálně poskytuje, doklad by nemělo být obtížné si vyžádat (většinou jej dostanete s programem). Při registraci přímo u autora to však stoprocentní není – někdy je to otázka několika mailů, někdy autoři doklady vůbec nevydávají.
Při registraci se může objevit řada rozmanitých problémů, jak uvádí Radek Vondráček z firmy JIMAZ: „…někdy autor odmítne kartu (důvodu může být celá řada a vždy trvá, než se podaří různé počítačové systémy přesvědčit, že je karta platná, neukradená a že jsou na ní peníze), jindy si peníze strhne a software nepošle, nebo pošle, ale software se ztratí, pak třeba software uvízne na celnici, nebo u něj není faktura, kterou je potřeba shánět po všech čertech... ".

Konkrétní řešení záleží vždy na vaší situaci. Pokud se nechcete registrací zabývat, můžete ji přenechat profesionálům. Ušetříte si sice starosti, ale cena se zvýší o několik set korun, většinou v závislosti na ceně programu. Můžete případně experimentovat s variantou s šekem IMO, ale doporučuji nejdříve zjistit, na kolik vás vyjde poštovné a ostatní poplatky. Při registraci on-line přes platební kartu si zjistěte, zda se tajné údaje přenáší skutečně zabezpečeným přenosem.

Zdroj: Computer

Diskuze (3) Další článek: Mental Ray a Max - dokonalá súhra

Témata článku: Software, Order, RAR, Mastercard, Náročný profesionál, Winzip, Záře, Jak, Zabezpečený přenos, Zář, Obálky, Bezhotovostní převod


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně