Jak si z Windows 98 udělat Windows Me?

Nejnovější operační systém od Microsoftu, pyšnící se nikoli číselným, ale poprvé slovním označením Millennium Edition, je nástupcem oblíbených Windows 98. Přináší celou řadu novinek a vylepšení, ovšem řada uživatelů se oprávněně zabývá otázkou, zda má pro ně nějaký smysl provádět upgrade.
Nejnovější operační systém od Microsoftu, pyšnící se nikoli číselným, ale poprvé slovním označením Millennium Edition, je nástupcem oblíbených Windows 98. Přináší celou řadu novinek a vylepšení, ovšem řada uživatelů se oprávněně zabývá otázkou, zda má pro ně nějaký smysl provádět upgrade. V případě nových počítačů je situace jednoznačná: máte-li na výběr, není důvod kupovat stroj s některou ze starších verzí Windows 98 nebo dokonce Windows 95. Co ale dělat v případě, kdy již počítač máte a stávající systém chodí tak, jak má (nebo alespoň přibližně jak by měl) a vy navíc nechcete investovat peníze do nákupu nového hardware, kterému se ve většině případů při přechodu na Windows Me nevyhnete?

Windows Me slibují lepší práci se zvukem a grafikou, kvalitnější systémové nástroje než Windows 98, ovšem existuje způsob, jak některá podstatná rozšíření získat a přitom zůstat u současného systému. Místo instalace upgrade tak budete muset investovat do stažení několika programů, což může v celkovém součtu přijít o něco levněji. Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili přehled několika aplikací a utilit, jež vám zpřístupní většinu rozšíření, jimiž se mohou pyšnit právě Windows Millennium Edition.

Vylepšení práce s Internetem

Windows Me slibují celou řadu rozšíření v oblasti internetových aplikací, ovšem ve skutečnosti není novinek až tak velké množství.

Internet Explorer

Pokud si nainstalujete Windows Me, získáte tak poslední verzi internetového prohlížeče Internet Explorer 5.5. Windows 98 disponují verzí 4.0, Windows 98 SE pak verzí 5.0. Není ale žádný problém nainstalovat si MS Internet Explorer 5.5, a to dokonce v lokalizované jazykové mutaci. Stačí navštívit http://www.atlas.cz/ie55/, kde si lze tento program zdarma stáhnout, nebo objednat na CD.

Chatovací software

Windows Me obsahují chatovacího klienta MSN Messenger, který se spouští současně se systémem a čeká na vaše pokyny v ikoně v systémové liště. Díky němu si můžete vytvářet seznam kamarádů či kontrolovat svůj poštovní účet na Hotmail.com. Tento program je ale taktéž součástí balíku MS Internet Exploreru 5.5 a lze jej také stáhnout samostatně přímo z webu Microsoftu (má 646 KB). Navíc existuje celá řada mnohdy lepších alternativ, jako je ICQ (5,05 MB) či AOL Instant Messenger (2,22 MB), takže záleží jen na vás, který chatovací program si zvolíte.

Online hry

Windows Me obsahují několik her, které můžete hrát proti soupeřům skrze Internet. Tato možnost je jistě velice lákavá, nicméně zahrát si můžete i bez Windows Me – stačí navštívit MSN Zone, kde najdete celou řadu online her nejrůznějších žánrů, které jsou šířeny úplně zdarma. Proti majitelům Windows Me tak navíc získáte širší možnost volby her, které vás zajímají.

Hodně muziky za málo peněz

Windows Me se chlubí vydatnou podporou multimédií, ovšem existuje celá řada programů, které vám poskytnou stejné nebo dokonce lepší možnosti.

Přehrávání audia

Windows Millennium Edition obsahují, jak jsme ostatně uvedli o něco výše, integrovaný přehrávač Windows Media Player 7, který si poradí například se soubory MP3, WMA, WAV, hudebními kompaktními disky a několika dalšími méně používanými formáty. Nechybí možnost vytváření playlistů, nejrůznější vizuální efekty či schopnost zjišťování informací o právě přehrávané skladbě. Pro uživatele, kteří nemají rádi okoukané rozhraní "okenních" programů, je připravena podpora skinů, jimiž lze během několika vteřin kompletně změnit vzhled celé aplikace. Majitelé Windows 98 si samozřejmě Media Player (9,10 MB) mohou stáhnout (na Windows 95 tento program údajně nefunguje), nicméně i zde existuje několik alternativ, z nichž vyniká zejména freewarový WinAMP (2,06 MB). Jeho poslední verze nabízí prakticky totéž co aktuální Media Player, méně zatěžuje procesor počítače, nabízí mnohem větší výběr skinů a především funguje pod všemi 32bitovými systémy Windows.

Rippování CD

Vadí vám, že když si chcete poslechnout svou oblíbenou písničku, musíte nejprve najít příslušné cédéčko, založit je do mechaniky a po přehrání je opět vrátit zpět do krabičky? U Microsoftu to vědí, proto do Media Playeru přidali možnost převodu audio stop do zvukových souborů, takže k poslechu hudby stačí pouze otevřít Průzkumníka a najít příslušný soubor. To ocení zejména majitelé netoebooků, kteří si již nemusí brát na cesty hromadu CD, ale všechnu muziku si prostě a jednoduše uloží na disk, odkud si ji mohou kdykoli pustit. Pro tyto účely se hodí formát WMA, který dokáže zkomprimovat čtyřminutovou skladbu do souboru o velikosti zhruba jednoho megabajtu (velikost je přímo úměrná požadované kvalitě). Jestliže se vám tato vlastnost zalíbila, můžete ji opět získat stažením Media Playeru, nebo prostřednictvím nějakého jiného programu. Mezi nejlepší patří MusicMatch Jukebox (7,38 MB), jehož verze 5.10 je k dispozici zcela zdarma a kromě převodu audio stop do souborů MP3 umí ještě celou řadu dalších věcí, jako je například vyhledávání písniček na Internetu nebo mnohem lepší podpora playlistů a další nástroje pro snadnější organizaci vaší sbírky nahrávek.

Grafika

V oblasti grafiky přinášejí Windows Me poměrně bohatou škálu vylepšení - jmenujme například podporu digitálních fotoaparátů a kamer či lepší práci s obrázky uloženými na disku přímo v prostředí Průzkumníka. I zde ale existuje celá řada alternativ, kterými můžete nahradit většinu schopností Windows Me.

Podpora digitálních fotoaparátů a kamer

Přes Ovládací panely si můžete svůj fotoaparát nastavit tak, že k němu budete mít snadný přístup přímo přes ikonu Tento počítač. Budete s ním moci pracovat podobným způsobem, jako by se jednalo o výměnitelný disk, tedy prohlížet uložené soubory (včetně náhledů), mazat je, kopírovat nebo posílat elektronickou poštou. To ocení zejména uživatelé, kterým práce v Průzkumníkovi vyhovuje. Jestliže k nim nepatříte, můžeme vám vřele doporučit program Adobe ActiveShare 1.5 (14,98 MB), který umožňuje v podstatě totéž – tedy práci s plnou podporou myšoidního "táhni a pusť," kopírování, zálohování a odesílání obrázků e-mailem. Navíc budete mít k dispozici celou řadu nástrojů pro doladění fotografií. Je snímek příliš tmavý, nebo snad má osoba na něm díky blesku červené oči? Stačí několik kliknutí a všechno je tak, jak má být. Snímky také můžete odeslat k vytisknutí na fototiskárně (za to se samozřejmě platí) a lze je sdílet s přáteli a rodinou prostřednictvím webou ECircles.com.

Obrázky na první pohled

Dalším vylepšením Průzkumníka ve Windows Me je schopnost zobrazovat náhledy obrázků ve formátu JPEG a GIF, což podstatným způsobem usnadňuje orientaci ve velkém množství souborů. Ve Windows 98 existuje možnost náhledu pouze pro jeden vybraný obrázek. Možnost náhledu je hezká věc, ale co se stane, když na obrázek kliknete myší? Pravděpodobně se otevře v Internet Exploreru a BMP soubory v Malování, což nejsou pro tyto účely zrovna nejlepší produkty. Mnohem lepší možnosti nabízí Ulead Photo Explorer 6.02 (6,09 MB). Podobně jako ActiveShare umožňuje vytváření vlastních alb a stejně jako Průzkumník Windows Me nabídne při otevření složky s obrázky jejich zmenšené náhledy. Po otevření některého ze souborů se otevře program, v němž můžete provádět například otáčení, konverzi do jiného formátu či uložit obrázek jako tapetu na pracovní plochu. Lahůdkou je pak vytváření spořičů obrazovky ze snímků, které se budou promítat na monitor formou slide-show. Photo Explorer také umí stahovat obrázky z digitálních fotoapartů a nabízí přístup k několika online službám pro sdílení souborů.

Systémové nástroje

Windows Me nabízejí sadu nástrojů, jejich cílem je zabezpeční systému před zhroucením. Pokud se například nějaký instalační program pokusí smazat nebo přepsat důležité systémové soubory, Windows Me je automaticky obnoví. Praktická je také možnost vrátit systém do stavu, ve kterém byl v době, kdy ještě fungoval. I zde ale existuijí alternativy, které vám poskytnou podobné možnosti jako Windows Me.

Automatický update systému

Windows Me automaticky kontrolují, zda se neobjevil nějaký update systému, a v případě kladného výsledku jej nainstalují. Pochopitelně si můžete nastavit potvrzování instalace každého updatu, nebo tuto funkci vypnout. Windows 98 nejsou tak zautomatizovaná, takže update je nutné provádět ručně. Není ale problém si ze stránek Windows Update stáhnout program Critical Update Notification. Pokud se pak připojíte k Internetu, tento malý prográmek zkontroluje, zda není k dispozici nějaká nová záplata, a upozorní vás v případě, že byste měli provést update.

Obnovení systému

Velice často se stává, že po nainstalování nějakého programu přestane celý systém nebo některá jeho část fungovat. To je zpravidla důsledkem přepsání nebo smazání některých dynamických knihoven. Windows Me jednak automaticky zabraňují podobným chybám ochranou systémových souborů, a v případě, že přesto dojde k nefunkčnosti, máte možnost pomocí nástroje System restore "ručně" obnovit systém do stavu, kdy vše chodilo tak, jak má. Bohužel podobný nástroj ve Windows 95 i 98 výrazně chybí, ovšem i zde existuje několik řešení. Programy Adaptec GoBack 2.21 (1,80 MB) a PowerQuest SecondChance 2.01 (2,33 MB) dokáží obnovit všechny smazané a přepsané soubory na vašem disku, přičemž disponují mnohem šiřšími schopnostmi než zmíněný System Restore.

Jak vidíte, můžete si Windows Millennium Edition "vytvořit" prakticky z jakéhokoli operačního systému Windows 9x. Není tedy nutné za každou cenu sahat po upgradu, když váš stávající systém funguje tak, jak má. Navíc si nebudete muset zvykat na celou řadu odlišností v ovládání a nebudete plnit pevný disk množstvím programů, které ve většině případů stejně nikdy nevyužijete.

AplikaceWindows MeAlternativní řešeníVelikostLicenceCena
Internetový browserMS Internet ExplorerMožno stáhnout samostatněRůzná podle typu instalaceFreeware0
Komunikační klientMSN MessengerMožno stáhnout samostatně646 KBFreeware0
ICQ5,05 MBFreeware0
AOL Instant Messenger2,22 MBFreeware0
Online hrySada několika herHry na MSN Zone.comPodle zvolené hryFreeware0
Přehrávání zvukuMS Media Player 7Možno stáhnout samostatně9,10 MBFreeware0
WinAMP2,06 MBFreeware0
Rippování CDMS Media Player 7Možno stáhnout samostatně9,10 MBFreeware0
MusicMatch Jukebox5,10 MBFreeware0
Podpora digitálních fotoaparátůIntegrována přímo do WindowsAdobe ActiveShare14,98 MBFreeware0
Zobrazování náhledů obrázkůIntegrováno přímo do WindowsUlead Photo Explorer6,09 MBFreeware0
Obnova systémuSystem RestoreAdaptec GoBack 2.21,80 MB30 denní preview70 USD
PowerQuest SecondChance2,33 MB15 denní demo50 USD
Diskuze (19) Další článek: Creative Technology koupila Aureal

Témata článku: Windows, Download, Windows Me, Systémový disk, Podobný systém, Poštovní účet, Media Player, Celá řada, Celý disk, Update, Celý internet, Windows Media Player, Slide, Windows Update, Nová záplata, Podobné množství, Nejrůznější způsoby, Oblíbený Windows, Podobná možnost, Muzika, Window, Celý systém, Podobný nástroj, Jukebox, Systémový program


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky