Jak si vyrobit tichý počítač podruhé - víc hlav víc ví

Když jsme zveřejnili první článek o tom, jak si svépomocí a za pár korun ztišit počítač, získal velikou odezvu. Objevila se řada dalších zajímavých tipů a vylepšení a zde je najdete pěkně pohromadě.

Když jsme zveřejnili první článek o tom, jak si svépomocí a za pár korun ztišit počítač, získal velikou odezvu. Objevila se řada dalších zajímavých tipů a vylepšení a zde je najdete pěkně pohromadě.

Úvodem jen trochu zopakuji, o co šlo v minulém článku. Popsali jsme některé základní postupy, které je třeba dodržet při ztišování počítače, jako například pečlivě sledovat teplotu procesoru a vnitřku krytu počítače, aby naše utišovací pokusy nezpůsobily usmažení komponent. Stejně tak jsem ukázal svou metodu doplnění větráků o pěnové trubky pro vhodné směřování vzduchu pomocí větších a tišších větráků. Zkusil jsem také vyložit vnitřek počítače kobercem, abych zjistil, zda je tento postup pro utišení počítače vhodný.

Právě koberec byl nejvíce kritizovanou metodou tišení počítače, protože není jen zvukovou, ale také tepelnou izolací. V minulém článku jsem tento postup uvedl zejména proto, abych si ověřil účinnost této metody. Kombinací dalších přístupů je však možné dosáhnout vyšší účinnosti a po pravdě nyní mám počítač tišší i bez koberce.

Čtenáři často zmiňovaným účinným ztišením počítače je přepnutí ventilátorů na nižší napětí. Větráky jsou běžně určeny pro napětí 12 V a pokud je zapojíte do série, rozdělí si napájení a poběží jen na 6 V, tedy výrazně pomaleji a tak i tišeji. Problémem tak nízkého napájení ale je, že se některé větráky takto odmítají vůbec rozběhnout. Často pomůže je zapnout na napájení 7 V. A kde ho vzít? Do periférií v počítači třeba do pevných disků vedou kombinované konektory, obsahující 12 V, 5 V a zem. Pokud připojíte větrák normálně, tedy na 12 V (žlutý drát) a zem (černý drát), bude napájen 12 V. Pokud jej ale připojíte na 12 V (žlutý drát) a 5 V (červený drát) bude napájen rozdílem napětí, tedy 7 V. Otáčky a hluk tedy výrazně klesnou a řadě větráků toto snížení napájení vůbec nevadí. V praxi doporučuji si toto 7V napájení vybrat centrálně třeba z malého napájecího konektoru pro disketové mechaniky - ten často přebývá. Pak toto 7V napájení přivedete k jednotlivým větrákům v počítači. Pokud si chcete hrát můžete si na jednu záslepku na čelní straně počítače namontovat přepínač (ne spínač) a větráky přepínat mezi 12 V a 7 V podle požadavků na chlazení - budete přepínat jeden přívodní kabel mezi 7 V a zemí.

Nejúčinněji se toto nižší napájení projeví u větráku ve zdroji. Pro jeho úpravu ale budete muset zdroj rozdělat. Poměrně bez problémů se zvládne 7V napájení u větráku ve zdroji a čelního nasávacího větráku, u kterých počítač nižší průtok vzduchu většinou zvládne. Můžete takto upravit i větrák na procesoru, zde ale menší průtok vzduchu při pomalých otáčkách bude znamenat nárůst teploty procesoru. V mém případě fouká na procesor 12V větrák, s teplotou při 7 V jsem totiž spokojen nebyl.

Po našem článku také správně zareagoval i komerční sektor, TN Trade spustil svůj web tiche.chladice.cz na kterém začal nabízet vybrané větráčky s nízkým hlukem. Ceny se pohybují od 200 do 400 Kč podle typu větráku.

Ještě k teplotě - účinné na snižování teploty procesoru mohou být různé utilitky, které softwarově chladí procesor, dosahují toho tak, že v době nečinnosti procesoru jej na chvíli zastavují, procesor tak dosahuje při běžné rutinní práci teploty vnitřku krytu počítače. Mně se zatím osvědčil CPUCool, který maluje i grafy teplot. Na tyto utilitky ale nespoléhejte, že vám procesor uchladí i bez chladiče, vysoká zátěž procesoru třeba ve hrách teplotu zase žene výš.

Šroubky jsou zespodu.Uložení hlučného pevného disku na podložku na dně počítače mnoho čtenářů neuspokojilo, zejména obtížnou přenositelností takového počítače. Objevila se řada náhradních řešení, jako nejpraktičtější se mi jeví upevnění disku, jak je prezentováno na serveru firmy NoWork. Pevný disk upevnili pomocí popruhů do 5,25 pozice. Popruhy jsou přišroubovány k disku a protáhnuté stěnami 5,25 pozice. Díky tomu jsou disky uložené volně bez kontaktu s konstrukcí krytu a současně pevně drží na místě.

Co se týče pasivního odhlučňování počítače, tedy jeho obkládáním různými hmotami (koberci, karimatkami, speciální výstelkou a podobně), obecně se dá říci, že to buď nepomůže, nebo to bude až moc drahé. Pokud nechcete, aby vás odhlučnění moc stálo, řešte to raději aktivním snižováním hluku hlučných částí počítače.

V současnosti je můj počítač díky 7V větrákům, vypnutí malých a hlučných větráků a současně volným uložením pevného disku mimořádně tichý - začíná mne tak trápit ale jiný problém, mám moc hlučnou klávesnici…

Určitě si přečtěte

Články odjinud