Jak si vyměnit občanský průkaz za eObčanku s čipem

Jak si vyměnit občanský průkaz za eObčanku s čipem

  • Zjistili jsme, jak přesně probíhá žádost a vydání nové eObčanky
  • Musíte požádat na obecním úřadu obce s rozšířenou působností
  • Při převzetí je potřeba zvolit si až tři bezpečnostní kódy

I když vám zrovna nekončí platnost současného občanského průkazu, můžete si jej vyměnit za nový na vlastní žádost. To je možné na klasickém místě jako u průkazů bez kontaktního čipu, tedy na libovolném obecním úřadu obce s rozšířenou působností.

Seznam obcí s rozšířenou působností najdete na Wikipedii

Proces je pak velmi jednoduchý a není třeba vyplňovat dopředu žádný formulář nebo nosit papírovou fotografii, vše vyřídíte na místě. S sebou si vezměte pouze současný občanský průkaz.

Jak a kde požádat o eObčanku

Na místě si nezapomeňte vyzvednout pořadové číslo. Pokud nechcete zbytečně čekat, úřady ve větších městech často umožňují online objednání na konkrétní čas.

Po příchodu k přepážce stačí uvést, že požadujete výměnu průkazu na vlastní žádost a nedochází ke změně žádných údajů. Za tuto výměnu se platí poplatek 200 Kč. Standardní doba pro vyřízení je 30 dní, chcete-li mít občanku dříve, můžete si připlatit za expresní vyřízení do 5 dnů.

Ve skutečnosti může být standardní doba výroby kratší. My v Brně jsme čekali 20 dnů a máme zprávy, že v Praze se to v jednom případě podařilo za 9 dnů, v dalším za 15 dnů.

Po překontrolování správnosti údajů v žádosti o nový průkaz budete vyzvání k zaplacení poplatku na pokladně. Po návratu vás také vyfotí, v okénku u nás visela zrcadlovka Canon. Po odsouhlasení fotografie žádost podepíšete, na monitoru uvidíte výsledek. Tento podpis bude poté i na samotném průkazu.

Po vyplnění dostanete i brožuru týkající se eObčanek, kde vám vysvětlí všechny podrobnosti. Již nyní můžete pomalu přemýšlet, jaké bezpečností kódy pro přihlašování si u ní zvolíte.

Proč si pořídit eObčanku?

Jak si vyzvednout eObčanku

Kdy si novou občanku vyzvednout vám sdělí přímo při přijímání žádosti (pokud je expresní). Případně můžete kontrolovat webové stránky úřadu, kde většinou uvádí, které žádosti již byly vyřízeny a které teprve čekají. Někde vám úřad pošle SMS, že je průkaz připravený.

Při převzetí si opět nezapomeňte vzít pořadové číslo, případně se objednat. Ale pozor – ve větších městech může být výdej hotových průkazů na jiném místě, než je příjem žádostí. S sebou si opět nezapomeňte vzít svůj současný průkaz. Vymění vám ho za nový.

OP.jpg
Z lícové strany vypadá eObčanka stejně jako dřív, na zadní straně je ale kontaktní čip

EObčanku poznáte podle toho, že z druhé strany má podobný čip, jako mají platební karty. Při přebírání dostanete otázku, zda chcete rovnou aktivovat elektronické funkce. Pokud nyní odmítnete, budete se muset pro aktivaci vrátit opět na úřad. Elektronické funkce u občanky fungují pro přihlašování k webům státní správy, konkrétně nyní k Portálu občana, skrze který si můžete vyřizovat třeba výpis z rejstříku trestů.

Ať už si elektronické funkce necháte aktivovat či ne, vždy si budete muset zvolit jeden bezpečnostní kód, který slouží k dodatečné identifikaci na úřadě, že jste to opravdu vy. Tomuto kódu se říká BOK a jeho délka musí být mezi 4–10 čísly, jejich volba je samozřejmě na vás. Kód si zapamatujte, nepište si jej na lísteček do peněženky či k průkazu.

obcanka.jpg
Na takovém terminálu budete zadávat své bezpečnostní kódy. Každý dvakrát, kvůli potvrzení

Pokud si budete ihned aktivovat elektronické funkce, budete si volit další dva kódy – Identifikační osobní kód (IOK) a Deblokační osobní kód (DOK). Ten první budete používat často, slouží k přihlašování k webům, kde používáte eObčanku. Funguje podobně, jako PIN k platební kartě. DOK využijete v případě blokace eObčanky, kdy zapomenete IOK a zadáte jej třikrát špatně. Celé zadávání kódů trvá jen pár minut, nemusíte se tedy bát zdlouhavého procesu.

Od tohoto momentu máte eObčanku aktivní a můžete využívat i její online funkce. K tomu je ale třeba čtečka k počítači. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat správnou čtečku a podívejte se také na námi ověřené čtečky, které s eObčankami spolehlivě fungují:

Určitě si přečtěte

Články odjinud