Jak si vybrat MP3 přehrávač

MP3 přehrávačů je u nás v současnosti dostupné velké množství. Liší se nejen značkou, ale také podstatou svého fungování. Některé typy jsou vyzdvihovány, jiné zatracovány. Jak si mezi nimi vybrat?
Na počátku běžně dostupných MP3 přehrávačů chápaných jako součást spotřební elektroniky stály kusy založené na vnitřní paměti. Později se k nim připojily bohatší modely vybavené pevným diskem, pak modifikované discmany a časem přibudou jistě i další. Přestože hardwarové MP3 přehrávače vznikly jako součást systémů pro přenosné audio, stále více a více je můžeme najít i integrované do domácích stereo systémů, hudebních věží a také domácího kina.

Počítač vybavený kvalitní zvukovou kartou a reprosoustavou je pro používání MP3 neocenitelný. Kromě samotného přehrávání na něm můžeme komprimované soubory snadno vytvářet převodem z jiných digitálních i analogových formátů, organizovat, zálohovat a samozřejmě stahovat z internetu a sdílet. Nicméně, nic není dokonalé. Z tohoto pohledu nacházejí hardwarové přehrávače místo převážně v sektoru přenosných zařízení a také tam, kde by byl klasický desktop nebo notebook buďto zbytečný, nebo kde prostě být z nejrůznějších důvodů nemůže.

Paměť řeší jen něco

Někteří uživatelé zavrhují přehrávače založené na vnitřní paměti, nebo kartách využívajících některý z populárních formátů (Compactflash atd.). Tyto přehrávače fungují tak, že se do jejich paměti přemístí, obvykle pomocí USB nebo jiného vysokorychlostního rozhraní zvukové soubory z klasického počítače a v něm pak přehrávají. Kapacita je omezena velikostí paměti, případně počtem karet, které máme k dispozici. Pokud je tato kapacita omezená například 64 MB pak do takového přehrávače je možné umístit jen málo desítek minut záznamu. Jeho výhodou je ale absence mechanických součástek. Paměťový přehrávač je velice odolný proti vnějším vlivům, nepotřebuje nic na způsob antishocku nutného u mechanických řešení záznamu a co více, lze jej miniaturizovat. Hodí se proto tam, kde preferujeme snadnou přenosnost a velikou výdrž vůči vlivům prostředí. Zvuková stránka věci je spíše otázkou schopností výrobce a cenové relace, příklady rozumné kombinace obojího může být řada přehrávačů iRiver, nebo Nomad MuVo společnosti Creative. I tak ale paměťové přehrávače rozhodně nestojí jen za zahození do propadliště dějin s pochybnou nálepkou prvenství ve svém oboru.

Univerzálnější discman a nejen on

Integrace zpracování MP3 souborů do klasického přehrávače zvukových CD sebou přináší mnoho výhod. Prakticky všechny mechaniky v moderních CD přehrávačích, ať už přenosných nebo ne jsou stavěny tak, aby dokázaly číst zapisovatelná CD typu CD-R a CD-RW. Ve spojení se schopností rozeznat datové disky to na jedné straně přináší nepříjemnosti při přehrávání audio CD vybavených ochranami proti kopírování, na druhé ale otevírá nové možnosti. Čipy pro dekódování MP3 souborů ve spojení s rozumně velkou vyrovnávací pamětí jsou díky masové výrobě laciné a také dostatečně kvalitní. Zatímco u přenosných přehrávačů se MP3 již ujaly a své výrobky nabízí nejen známé značky jako Philips nebo Sony ale také plejáda méně známých výrobců, (uveďme například Hongkongskou firmu A-Max), v oblasti domácího audia si své pole teprve hledají. Přesto se věže a přenosná sterea vybavená přehráváním MP3 objevují už i v našich obchodech s elektrospotřebiči, obvykle v cenách od pěti tisíc korun výše.

Čtení MP3 z disku CD má mnoho předností. CD je laciné médium a jeho zapisovačky také. Je univerzálně kompatibilní, pojme cca 700MB, což stačí na více než dvacet klasických alb při dostatečné kvalitě. Přenosné zařízení musí být vybaveno vyrovnávací pamětí, stacionární také, ale ta není tak vytížena. Použití doposud opomíjeného formátu disků s průměrem kotouče 8 cm navíc otevírá cestu k miniaturizaci. Mezi hlavní nedostatky patří kromě už zmíněné paměti proti přeskakování a sporného čtení chráněných CDDA také přítomnost mechanických součástek a snadná zranitelnost laserové hlavy.

Pevné disky na piedestalu

MP3 přehrávače založené na integraci pevného disku do zvukového systému jsou kontroverzní, ale vrcholovou kategorií v tomto světě. Creative Jukebox a Zen představuje společně s Apple iPod vrchol mezi možnostmi přenosných přehrávačů. Obrovská kapacita a výborná kvalita jsou zde vyváženy přítomností relativně křehkého zařízení. Obsah je na pevný disk nutné nějak dostat, stejně jako u paměťových přehrávačů se tak děje obvykle pomocí rozhraní USB a FireWire. I tak je ale upload souborů relativně pomalý. Přehrávače, respektive disky v nich lze využít pro transport i jiných souborů než MP3 z počítače na počítač. Bývají vybaveny bohatými možnostmi vyhledávání a třídění obsahu, pokud je přítomna podpora efektů EAX nabízejí též kvalitní poslech. To vše ale za vyšší cenu. Pevný disk také konzumuje hodně energie a s tím se musí počítat.

A co MiniDisc?

Ze zcela jiného soudku je MiniDisc, který sice nenabízí přímou podporu MP3 (používá vlastní kompresi ATRAC), zato nabízí to nejpodstatnější – možnost mít svou vlastní hudbu na malém zařízení s účinnou kompresí, velkou výdrží na baterie a levným provozem. Nové rekordéry MiniDisců (Sony NetMD) se dají již připojovat k počítači přes USB rozhraní, takže se na ně skladby kopírují jako běžné soubory. U nás jsou zatím dostupné jen s USB propojením do audiovstupu rekordéru, kam se skladby kopírují při přehrávání v počítači. V přehrávači se sice z původních formátů skladeb vyrobí něco jiného, to ale z uživatelského hlediska není podstatné. Stačí vybrat soubory a nahrát je na MiniDisc. Kapacita jednoho MiniDiscu v ceně pod 50 Kč stačí pro 74 minut velmi kvalitního záznamu, či 140 minut zcela v pohodě poslouchatelného záznamu (je tu i možnost 5 hodin záznamu na jediném disku, ta je ale vhodná spíše pro mluvené slovo, tedy třeba pro nahrávání přednášek). Stejně tak samotné rekordéry se pohybují v relativně dostupných cenových hladinách pod šest tisíc.

Výběr MP3 přehrávače ať už domů nebo na cesty není jen otázkou značky nebo ceny, ale hlavně konceptu. Přenosný lze pořídit od dvou tisícovek výše. Přitom ani nejlevnější discman není zcela špatný. Vyšší investice je, ale nemusí nutně být známkou vyšší kvality, ovšem ne vždy je kvalita jediným kritériem. Proto je dobré se na výběr podívat komplexně. Celkově se dá říct, že do fyzicky náročných podmínek se hodí spíše paměťový přístroj, pro běžné cestování a také domů vylepšený CD přehrávač, pro vyšší celkové a kvalitativní nároky přístroj s pevným diskem. Nakonec ale vždy rozhoduje osobní vkus a také peněženka.

Diskuze (25) Další článek: MSI a Tablet PC s cenou pod 1000 USD

Témata článku: Apple, MP3, Vyrovnávací paměť, Nejlevnější cesta, Cd přehrávače, Analogové rozhraní, Jediná cesta, Běžný převod, Chráněné přehrávání, Cenová relace, Tisíc korun, Klasické USB, Nomad, Přenosné zařízení, Snadná cesta, Běžný poslech, Dokonalé rozhraní, Discmany levné, Zvuková stránka, MiniDisc, Zvuková kvalita, Přehrávač, Dostupný soubor


Určitě si přečtěte

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 27

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

** Firma Intel byla založena přesně před 50 lety ** Intel začínal jako výrobce pamětí ** Dnes je největším výrobcem procesorů pro osobní počítače

David Polesný, Pavel Tronner | 10

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny