Jak si v posledním čtvrtletí vedly velké počítačové firmy

Iomega se zřejmě stane další "miliardovou" firmou.
Předpovědi o tom, jak Internet dokáže "zlikvidovat" velké firmy ve prospěch tisíců malých, většinou privátních a rychle reagujících firmiček, se nenaplňují. Naopak - skupinka největších gigantů dosáhla za poslední čtvrtletí největších obratů i největších zisků ve své historii. Růst zisků u počítačových firem však není vzhledem k americké ekonomice ničím neobvyklým. Celkové zisky pěti set největších amerických firem dosáhly v loňském roce 300 mld. USD, což je vzrůst oproti právě tak úspěšnému roku 1995 o neuvěřitelných 23%. Nad touto dlouhotrvající konjunkturou kroutí hlavou nejen pesimističtí, ale i optimističtí ekonomové a lze se setkat s úvahami, že právě díky akcelerujícímu high-techu a celosvětově provázané ekonomice už neplatí teorie o střídajících se dobách konjunktur a krizí a že se dostáváme do období trvale rostoucí světové ekonomiky.

Letošní duben, ve kterém končilo finanční čtvrtletí tří počítačových firem z první světové desítky, tyto údaje více než potvrdil. Obraty a zisky Microsoftu, Intelu i Compaqu dosáhly totiž dalších rekordních hodnot.

Přehnaně skromný Microsoft

Je známé, že na tiskových konferencích, kde prezentuje firma své (zpravidla výborné) finanční výsledky, vystupují zástupci firem spíše jako svoji vlastní kritici. Často varují před zpomalením tempa růstu, před možnými horšími výsledky v nejbližší době atd. - a v následujícím kvartále opět vylétnou cifry prudce nahoru. Je těžko říci, proč toto Microsoft dělá (a dělá to záměrně, to je jasné): možná proto, že kdyby došlo skutečně k neohlášenému a neplánovanému poklesu, mohlo by to vyvolat až hysterii a spekulace o konci nadvlády této firmy.

Microsoft tedy oznámil za poslední kvartál čistý zisk ve výši 1.04 mld. USD, což je vzrůst o neuvěřitelných 80 % oproti stejnému loňskému čtvrtletí; obrat činil 3.21 mld. USD, což je vzrůst o 45 %. Asi nenajdeme na světě velkou firmu, která má na každé koruně třicet haléřů zisk; třetinové hodnoty jsou považovány za vynikající. Microsoft přičítá tento úspěch zvláště prodeji Office 97, což ale považuji trošku za politiku - opět, Microsoft velmi chce, aby se nová Office masově uchytila. Spíše se lze domnívat, že stále slušně roste prodej Windows 95 a dramaticky roste prodej NT 4.0; vynikající stálé příjmy pak cestují k Microsoftu z prodeje předchozí verze Office či vývojových nástrojů. Microsoft prohlašuje, že zatím prodal 8 mil. licencí Office 97 (celkem je legálních uživatelů všech verzí Office okolo 60 mil.).

Pochopitelně nechybělo ani povinné zachmuření, když vrchní ekonom firmy Mike Brown varoval před budoucím kvartálem a možným zpomalením růstu v nejbližších obdobích zejména kvůli tomu, že firma neprovede další dramatickou obměnu těchto programů do finančního roku 1999. Což považuji za nejpodstatnější informaci pro uživatele, a to i vzhledem k plánovaným Windows 97 (98?).

Čekalo se snad od Intelu víc?

Rekordní zisky, které obecně překonaly očekávání analytiků, přinesl také Intel. Na rozdíl od Microsoftu, u kterého vyhnalo ohlášení akcie do historických výšin (Bill Gates vydělal během jediného dne další miliardu dolarů…), akcie Intelu skoro nepochopitelně klesla - čekalo se snad tajně víc?

Intel dosáhl obratu 6.4 mld. za kvartál, což je o 39 % víc než za stejné loňské čtvrtletí. Zisk je ještě dramatičtější a dosáhl 2 mld. USD, což znamená vzrůst o neuvěřitelných 110 % oproti loňskému roku. Pro srovnání: tři nejziskovější firmy Ameriky v loňském roce byly Exxon (americká varianta Chemapolu, 7.5 mld.), General Electric (Tesla, ovšem fungující: 7.3 mld.) a Phillip Morris (tabákové impérium: 6.3 mld.). Intel má při pokračujícím trendu šanci stát se jedničkou - poprvé v historii by na tento post vystoupila počítačová firma.

Profit Intelu byl dán zejména poptávkou po procesorech Pentium Pro a také (kupodivu) Pentium MMX. Klasická Pentia už v obratu klesají, ale dobře se daří dalším komponentům od Intelu.

Compaqu se stagnace netýká

Jeden výrobce osobních počítačů vedle druhého si stěžuje na stagnaci ve svém oboru: rychle klesají ceny a hrubé rabaty, v důsledku toho pak jdou čisté zisky dolů jako sníh v květnu. Ne tak Compaq, který prokazuje, že to je "v lidech" a ne v stagnujícím nebo nestagnujícím trhu.

Zisk Compaqu vzrostl o 66 % oproti předchozímu období loňského roku na 387 mil. USD, prodej pak o rovněž slušných 14 % na 4.8 mld. za čtvrtletí. Nepoměr mezi vzrůstem profitu a obratu vysvětlují představitelé firmy lepším hospodařením se zásobami a jejich celkovým výrazným snížením. Faktem ovšem je, že zisk za předchozí čtvrtletí byl ještě vyšší (462 mil. USD), nicméně poslední měsíce každého roku se vždy u prodejů osobních počítačů vyznačují doslova vymetením skladů. Nejprofitabilnější byly u Compaqu tradičně servery; očekává se další posílení v síťově-komunikačním segmentu trhu díky koupi firmy Microcom.

I další firmy úspěšně

Kanadský výrobce grafických čipů a karet, firma ATI, rovněž ohlásila skok v profitu o 87 %, byť na poměrně malou hodnotu 12.5 mil. USD. Obrat poskočil už na slušné číslo 152 mil., o 31 % nahoru. Nejúspěšnější byly karty s 3D čipy RAGE, které však nalézají své uplatnění hlavně v multimediálních (rozuměj: herních) počítačích.

Zdvojnásobení zisku se dočkala i Iomega, která se svým ZIPem soutěží o disketovou techaniku příštího desetiletí. Profit poskočil o 130% na 23 mil. USD, obrat o 63 % na vynikajících 361 mil. USD. Iomega se tak zřejmě stane další "miliardovou" firmou, což už značí vstup mezi počítačovou elitu.

Své kvartální výsledky vydala i firma Silicon Graphics. Po dvou čtvrtletích ztráty (způsobené hlavně pohlcením firmy Cray a přestavbou produktové řady zaznamenala firma konečně zisk, jak se ostatně očekávalo. Profit byl bohužel pouze ve výši 11 mil., což je méně než desetina (!) zisku z období největší slávy SGI. Akcie firmy klesly po tomto oznámení o neuvěřitelných 25 % a nalézají se dnes na zhruba polovině své historicky nejvyšší hodnoty. Vzhledem k tomu, že by v plném prodeji měly být stanice O2 a Octane, jednoznačně hlavní prodejní trháky firmy pro nejbližší rok až dva, byly tyto výsledky pro analytiky zklamáním. Obrat firmy činil 909 mil. USD, což je sice výrazně více než 677 mil. za stejné loňské období, avšak méně než by činil logický součet obratů SGI a Craye. Auditorská firma uvádí, že se jednak zlepšily prodeje Indigo2 a že se prodalo 20 000 jednotek O2; jako příčinu slabšího zisku uvádí to, že firma není schopna rychle výrobně zabezpečit poptávku po svých strojích. Všeobecně se však uvádí, že SGI má dnes velice solidní základy ve všech úrovních high-end computingu a že o její budoucnost není třeba mít obavy.

Váš názor Další článek: Nové browsery IE a NC jsou pěkné, ale...

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,