Jak si stojí Celeron proti Pentiu III

Pokud jste se někdy rozhodovali, zda si pořídíte do svého počítače levnější procesor Intel Celeron nebo dražší, ale výkonnější Pentium III, může vám tento článek poskytnout cenné vodítko. Porovnával jsem výkony těchto procesorů na stejné frekvenci.
Pokud jste se někdy rozhodovali, zda si pořídíte do svého počítače levnější procesor Intel Celeron nebo dražší, ale výkonnější Pentium III, může vám tento článek poskytnout cenné vodítko. Porovnával jsem výkony těchto procesorů na stejné frekvenci.

Protože Pentia III i Celerony mají uzamčený násobič, lze pro změnu výsledného taktu hýbat pouze s frekvencí sběrnice. Pro test jsem použil Pentium III 800 MHz a Celeron 533 MHz, oba mají násobič na hodnotě 8; PIII však pracuje na 100MHz frekvenci sběrnice, Celeron na 66 MHz. Pokud snížíte frekvenci sběrnice u PIII na 66 MHz, získáte PIII na 533 MHz, které má až na velikost paměti cache totožné vlastnosti jako Celeron 533A. Stejné je jádro, 0,18mikronová technologie, instrukce SSE, primární vyrovnávací paměť 16 + 16 kB (instrukce + data). V tomto případě byl tedy rozdíl pouze v tom, že Celeron má 128 kB a Pentium III 256 kB sekundární vyrovnávací paměti. Jak se to projevilo na výkonu, můžete posoudit sami; do grafu jsem také přidal Pentium III 533 na 133 MHz (tedy 4 x 133) a procesor VIA Cyrix III Samuel (4 x 133) bez sekundární vyrovnávací paměti.

V paměťově náročných aplikacích hraje dvojnásobná cache poměrně velkou úlohu – a právě tato cache je důvodem, proč Intel nasazuje na Pentia III tak vysokou cenu, i když výrobní náklady pravděpodobně tak vysoké nejsou; za exklusivitu se prostě platí. Navíc je patrné, že Cyrix III bez sekundární cache je poměrně slabý – má velmi nízkou propustnost paměťové sběrnice (i když paměti běží na 133 MHz), která je dokonce nižší než u Celeronu, který běží na 66 MHz.

Poměrně zajímavé je také opačné srovnání: přetaktování Celeronu 533 MHz na 800 MHz (FSB = 100 MHz) a jeho porovnání s výkonem Pentia III 800 MHz při FSB 100 MHz. Opět jsou rozdíly pouze ve velikosti vyrovnávací paměti. Pro srovnání jsem do grafu přidal i Pentium III 800 při frekvenci sběrnice 133 MHz.

Oproti PIII 800 MHz na 100 MHz není Celeron 533@800 MHz vůbec špatný, a pokud uvážíte cenový rozdíl, je na tom Celeron velmi dobře. Navíc lze u většiny kousků jít i přes 900 MHz, takže poměr cena : výkon je ještě lepší.

Oba testy proběhly na následující konfiguraci: základní deska MSI BX Master, chladič Titan Majesty Cooler M1AB, 128 MB SDRAM P133, grafická karta Creative Blaster GeForce 2 GTS (ovladače 5.32), pevný disk Western Digital 15,2 GB 7 200 otáček Ultra ATA/66, Windows 98 SE, DirectX 7.0a CZ.

Celeron je fajn, ale PIII má lepší poměr cena : výkon

Poměr cena : výkon má Celeron 533A oproti Pentiu III 533 (133) MHz o čtvrtinu horší. U tohoto Celeronu však lze využít velmi dobré přetaktovatelnosti, některé modely se i beze změny napětí (1,5 V) dostanou až na 800 MHz, při zvýšení napětí běžně i přes 900 MHz. Pokud započítáme i toto hledisko, zvyšuje se u Celeronu poměr cena : výkon nad tento poměr u Pentia III; pokud Celeron přetaktujete, dostanete za méně peněz více výkonu. Rizika spojená s přetaktování jsou však jasná a proto, pokud se do přetaktování nechcete pouštět, je pro vás naopak lepší Pentium III 533.

Celerony s vyšším taktem už tak dobře přetaktovat nejdou (přes 900 MHz se dostane většinou už jen verze 566 MHz), takže s rostoucí frekvencí relativní výkon Celeronů klesá – nejlépe využitelné jsou Celerony na 533 nebo 566 MHz. Osobně bych Celeron na vyšší frekvenci nekupoval. Jeho výkon v nepřetaktovaném stavu je v porovnání s cenově srovnatelnými procesory (Duron, Athlon Thunderbird) o dost nižší.

Pentium III 500 – nejlepší procesor pro přetaktování

Pro ladiče výkonu jsou nejlepšími procesory Celeron 533, 566 MHz a Pentium III 500 a 550 MHz. Ty jdou skvěle přetaktovat, po přetaktování mají špičkový poměr cena : výkon.

Pokud nehodláte ladit systém (nechcete přijít o záruku nebo si poškodit počítač), pak pro vás víceméně Celerony nemají smysl. Pentium III má oproti Celeronům velmi dobrý poměr cena : výkon, a to zvláště na frekvenci sběrnice 133 MHz. Z pohledu ceny a výkonu jsou vhodné procesory Pentium III 500 a 550 MHz, k nim se přidávají i verze 600 (100 a 133MHz verze) a 650 MHz. K tomu si přidejte ještě PIII 533 MHz – ostatní procesory jsou v poměru k výkonu docela drahé.

Důležitá poznámka: Pokud ale srovnáváte Pentium III a Celeron při testech, kde se nehledí na rychlost pamětí a velikost cache, mají PIII a Celeron velmi podobný výkon; jsou totiž postaveny na stejném jádře. Rozdíl mezi procesory rovněž nepoznáte v kancelářských aplikacích. Je tedy nesmysl kupovat do čistě kancelářského stroje, kde poběží Windows, Word, Excel, pošta, Internet a účetnictví, Pentium III, když to Celeron na stejné frekvenci zvládne úplně stejně a levněji. Reklamy, které doporučují šéfům stroje s PIII, jsou prostě úplně mimo.

Diskuze (32) Další článek: Seznam a Atlas se hádají, kdo z nich je větší

Témata článku: Windows, Vysoký takt, Celeron, Cooler Master, Vhodná reklama, Celeron a Pentium, Vyrovnávací paměť, Stejná úloha, Slabý procesor, Výkon, Dobrý test, Sto, Relativní výkon, Samuel, Pentium, Uzamčený násobič


Určitě si přečtěte

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

** Kdysi nezničitelný pirátský web se potýká s problémy ** Z mnoha míst je už měsíce nedostupný ** Další krize dorazila v neděli

Jakub Čížek | 65

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí