Jak si přes Internet naplánovat cestu na dovolenou

Vyhledávání nejvýhodnějšího spojení vlakem či autobusem je v současné době velmi aktuální. Podívali jsme se na nabídku na Internetu.
Vyhledávání nejvýhodnějšího spojení vlakem či autobusem je v současné době velmi aktuální. Podívali jsme se na nabídku na Internetu.

Na českém Internetu existují delší dobu dvě stálice: ABUS pro vyhledávání autobusových spojení a IDOS pro vyhledávání vlakových spojení. Novinkou je pak aplikace na serveru www.jizdnirady.cz, která začala fungovat těsně před prázdninami a v současné době obsahuje autobusové jízdní řády a chystá se doplnění o vlakové.

Cestujeme autobusem
Kdo vyhledával spojení přes starý ABUS zná jeho problémy - nepřehledné rozhraní, nemožnost se vrátit zpět v nastavování parametrů, neaktualizovaná data. Ostatně pomalu na všech stránkách vás upozorňují, že ABUS je stará aplikace, jejíž životnost končí, a bude nahrazena nějakou novou. Zřejmě jí bude právě server www.jizdnirady.cz, který zatím běží ve zkušebním provozu. Výhodou ABUSu je ale stále možnost sestavit si malý jízdní řád pro danou zastávku – nechat si vypsat všechny spoje vedoucí z určité zastávky. Ten si potom můžete po vytisknutí nalepit třeba v chatě na zeď a budete rychle vědět, jak a kam vám to jezdí.

Tím, kdo by měl převzít řádné žezlo vlády nad jízdními řády, je server příznačně nazvaný Jízdní řády. Za tímto serverem stojí Ústřední autobusové nádraží Praha Florenc, které potřebovalo pro svou vlastní informační službu odpovídající vybavení – Celostátní informační systém o jízdních řádech CIS ČR, který ovšem nyní zdarma nabídlo veřejnosti. Důležitým bodem pro tento server je sloučení jízdních řádů různých i lokálních dopravců, jejichž data jsou poskytována příslušnými dopravními úřady. Pokud tedy najdete určité nesrovnalosti, kontaktujte příslušný úřad a nikoli tento server. V jízdním řádu jsou rovněž informace o mezinárodních spojeních.

Server je stále ve fázi testování a proto musíte tolerovat určité nepohodlí při práci. Osobně mi nejvíce vadilo při hledání spojení, že nebyl schopen najít všechny spoje v daný den, je třeba postupně posouvat časem odjezdu, aby byly nalezeny opravdu všechna spojení. Stejně tak některé spoje nalezené při přímém hledání nebyly vypsány v souhrnném jízdním řádu, který by měl právě obsáhnout všechna spojení v daný den a nabídnout je na přehledné stránce pohromadě. Problém je totiž v názvech jednotlivých zastávek, například „Sněžné,,hot. Záložna“ je pochopitelně totéž co „Sněžné,,hotel Záložna“, nicméně pro jízdní řád to jsou dvě různé zastávky. Proto je vhodnější si zkontrolovat výpis a zvolit nejlépe nějakou blízkou jasně definovanou zastávku. Výhodou ale je, že se dá vracet k vyplněným dotazům a jemně je modifikovat. Dá se zde také volit maximální počet přestupů. Podporována je také čeština v dotazech.

Obecným problémem vyhledávání autobusového spojení je chybějící informace o ceně dopravy. Každý dopravce má jiné ceny a pružný ceník podle čísla linky nemá ani jeden vyhledávač. Musíte tedy přijít přímo k autobusu, abyste se dověděli, kolik že vás to bude vlastně stát.

Na vlak je tu IDOS
Stejně jako ABUS je IDOS časem prověřenou hodnotou a stejně tak, jak bylo v dřevních dobách Internetu zvykem, se skrývá za poměrně složitým URL http://idos.datis.cdrail.cz. Provedením je tento systém ale již moderní a je lépe vybaven než teprve chystané Jízdní řády. Zobrazuje totiž přehledně nalezená spojení včetně informací o ceně dopravy, umožňuje vypisovat všechna spojení v pracovní dny, ve svátky nebo v určité dny. Můžete zadat hledání k cíli přes určitou zastávku. Důležitou vlastností je i vyhledávání mezinárodních spojení.
Diskuze (3) Další článek: Proč zadávat do LMHOSTS adresy z lokální sítě?

Témata článku: Internet, Neaktualizovaný systém, Cesta, Dopravní úřad, Mezinárodní spoj, Blízký parametr, Autobusové nádraží, Přímé hledání, Autobus, Idos, Florenc, Stará aplikace, Spojení, Určitá doba, CES


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky