Jak si nechat zapečetit váš nápad

Služba FirstUse pomůže zabránit, aby někdo ukradl vaše dílo a vydával je za vlastní.
Jednou z nepříjemných forem počítačového pirátství je to, že i když vytvoříte určité dílo (ve formě datového souboru, může to být hudba, video či program), máte problém s realizací jeho právní ochrany. Pokud se zrovna nejedná o produkt, u kterého je vaše vlastnictví všeobecně známé (jako například významný software), ale například o skladbu, kterou vytvoříte a nahrajete, bude se vám kdykoli později velice těžko dokazovat, že jste skutečným vlastníkem díla, když jej někdo jiný použije, začne distribuovat za peníze, nebo jej dokonce vydávat za své.

Zajímavou službou, která sice všechno neřeší, ale v lecčems pomůže, je FirstUse (www.firstuse.com). Služba „projede“ váš soubor a vytvoří na jeho základě digitální „pečeť“, kterou si uloží u sebe v databázi: ta má samozřejmě informaci o času, o vás jako předkladateli a unikátně identifikuje daný soubor. Ona „pečeť“ necestuje dále s původním souborem, ale zůstává v databázi FirstUse; pokud by původní soubor někdo zneužil, lze snadno dokázat, že se skutečně jedná o ten váš soubor, pokud jej ovšem zneužitel nezmění.

Metoda, kterou nabízí FirstUse, samozřejmě není „hacker-proof“; zejména u hudebního či videosouboru stačí data prohnat přes jiný vzorkovač, nebo je dekódovat a zakódovat s mírně jinými parametry, a na světě je „naprosto jiný soubor“. Ne každý je ale hacker a ne každý umí pozměňovat soubory typu Adobe Acrobat PDF nebo spustitelné soubory (programy); FirstUse je tak služba, která, když už nic, tak snižuje riziko a činí pirátům život zase o něco těžší.

Diskuze (1) Další článek: Sony zahlceno při uvedení Playstation

Témata článku: NEC, Jak, Určitá forma, Nápad


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5