PR články

Jak si doma dobře nastavit NAS datové úložiště?

(Inzerce) Pro ukládání a sdílení hudby, filmů či fotek dnes není lepšího pomocníka než chytrého NAS úložiště. Jak si ho doma bezpečně nastavit, aby nedošlo ke zbytečné ztrátě dat?

Přednosti datového uložiště NAS ocení předně lidé, kteří doma chtějí bezdrátově pracovat (zálohovat, přehrávat, sdílet) s větším množstvím multimediálních dat. Potěší i kompaktní či designová podoba zařízení a intuitivní rozhraní, kde jde snadno konfigurovat disky a nastavení RAID pole.

Pro méně zkušené uživatele se ale v nastavení a běžné práci s NAS skrývají rizika, která mohou v krajních případech končit i ztrátou dat. O podrobnostech správného nastavení a práce s NAS jsme si povídali se Štěpánem Mikešem, specialistou na záchranu dat z NAS uložišť ze společnosti DataHelp.

Správně nastavit poruchový signál a automaticky zálohovat

Elementárním faktorem je nastavení signálu v případě poruchy zařízení. NAS umí pípat, poslat SMS zprávu na mobil či e-mail. Dále by měl mít NAS vhodně nastavenou dobu vypínání/zapínání při jeho delší nečinnosti. „Ideální dobu tzv. usínání NASu je lepší nastavovat spíše v rámci hodin, šetří to disky i běh operačního systému,“ radí Štěpán Mikeš.

Klepněte pro větší obrázek

Pro vyšší bezpečnost dat se u NAS využívá možnost vytvoření RAID pole, které zajišťuje automatické zálohování dat v rámci více přítomných disků v zařízení. „Některé NAS umožňují zálohování v rámci sítě i na jiná NAS zařízení. Neopomeňte možnost nastavení individuálních automatických záloh. Je to základ pro práci s NASy,“ dodává Štěpán Mikeš.

4 praktické tipy po bezpečnější práci s NAS zařízením

  • NAS má funkci, která umí zakázat zápis na disk a vypátrat chybný sektor disku. Pokud se takové sektory objeví, tak je dobré s dotazem preventivně kontaktovat profesionální firmu, která se záchranou dat zabývá.
  • Tlačítko pro reset do továrního nastavení nikdy nemačkejte dříve, než se provede záloha zdrojových disků.
  • Veďte si stranou informace ohledně nastavení NAS zařízení a typu uložených dat.
  • NAS úložiště nedávejte do prostředí, kde hrozí vibrace, kde se často práší či mění okolní teplota.
Klepněte pro větší obrázek

Dávejte pozor na umístění a nestálou teplotu

Nejčastější příčinou mechanické poruchy HDD disků v zařízení je prudký náraz, např. při jeho nevhodném fyzickém umístění na nestabilní poličce, na podlaze, kraji stolu či nevhodným (volným) umístěním disků v NASu. Nestálost prostředí se může podepsat na délce životnosti disků. „Přemýšlejte, kde NAS umisťujete a pokud máte možnost zakoupit si NAS s tzv. „vlastním šuplíkem“, je to z hlediska komfortního umístění HDD disků nejlepším řešením,“ doporučuje odborník na záchranu dat Štěpán Mikeš.

Běžným typem poruchy je elektromechanické poškození hlavního disku v NAS, kde běží RAID 1. Data se z poškozeného disku chybně zrcadlí/synchronizují na druhý disk a dokud se neporouchá i druhý disk, tak uživatel nemusí o ničem vědět. „U RAID polí s dvěma či více disky je podstatná správně vyladěná konfigurace. Mnoho uživatelů zanedbává kontrolu logů skrz webové rozhraní i varovné hlášky. Jednoduše by tak zjistili problémy i detaily o chodu zařízení,“ vysvětluje Štěpán Mikeš.

Častou příčinou nefunkčnosti NASu mohou být také virové infekce (např. kryptoviry), pro které je úrodnou půdou především dlouho neaktualizovaný software zařízení. Dobrou prevencí je pravidelně se informovat na stránkách výrobce o dostupných aktualizacích.

Klepněte pro větší obrázek

Jakou očekávat cenu při záchraně dat z NAS?

Záchrana dat z NAS zařízení je velmi podobná záchraně z klasických HDD disků. Odlišovat se může v případě využití RAID pole a jeho daného typu. „Než se pustíme do záchrany dat z poškozeného NAS, provádíme zdarma diagnostiku poškozeného zařízení. Při ní zjistíme vážnost a typ poruchy a odhadneme pravděpodobnost úspěšnosti záchrany dat,“ vysvětluje proces záchrany dat z NAS zařízení odborník DataHelpu.

Cenu ovlivní řada faktorů - např. počet disků, objem dat, druh závady, typ RAID pole, použité šifrování, typ mechanického poškození disku atp. Orientačně se může pohybovat v rozmezí od 5 do 20 tisíc, více zde (ceník záchrany dat NAS). Úspěšnosti záchrany v případě běžných poruch se pohybují okolo 90 %. 

Chcete se o problematice NAS datových uložišť dozvědět více?

V tomto článku najdete další podrobnosti o správném nastavení NAS uložiště, příčin možných poruch i řadu ukázek z praxe.

Klepněte pro větší obrázek

O společnosti DataHelp

DataHelp je ryze česká společnost, pohybující se na trhu od roku 1998. V oboru záchrany a obnovy dat v ČR představuje technologickou špičku. Díky postupům reverzního inženýrství a sledování technologie výroby pevných disků disponuje vlastními postupy a knowhow, které umožňují dosahovat maximální možné úspěšnosti v záchraně a obnově dat. A to jak u pevných disků, flash pamětí, SSD disků, tak u RAID polí a NAS uložišť. Navštivte webové stránky a dozvíte se víc: www.datahelp.cz - vaši odborníci na záchranu dat.

Další článek: Jen brýle nestačí! Pro virtuální realitu to chce i chodítko nebo pohyblivou kabinu [CES]

Témata článku: PR články

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači