Jak se zrodilo programování: Grace Hopper

  • U zrodu programování, jak ho známe dnes, stála žena – Grace Hopperová
  • Stojí za pojmy debugging či kompilátor
  • Vyvinula první univerzální programovací jazyk COBOL
Jak se zrodilo programování: Grace Hopper
Kapitoly článku

U zrodu compileru i open source

Hopperová na rozdíl od svých mužských kolegů, kteří se spokojili s primitivní metodou programování tehdejších počítačů, viděla mnohem větší potenciál v univerzálních programovacích jazycích. Nikdo jí nenaslouchal, takže musela (v letech 1951-52) sama pro počítač UNIVAC I vytvořit první kompilátor, nazvaný A-0 (Arithmetic Language Version 0). Samozřejmě, z dnešního hlediska šlo o velmi primitivní záležitost (spíše šlo o linker), leč ve své době tento experiment prokázal, že počítače nemusí být nezbytně programovány pouze ve strojovém kódu.

Klepněte pro větší obrázek 
Hopperová u počítače UNIVAC I, pro který sama vyvinula první kompilátor (foto: Jan Arkestein, CC BY 2.0)

To byl obrovský objev, ostatně, i s pojmem „compiler“ přišla Hopperová jako první. Koncept byl dále rozvíjen až k verzi A-2, která byla k zákazníkům zadarmo doručena včetně zdrojového kódu a všichni byli vyzvání, aby zasílali další vylepšení. Dá se tedy s jistou nadsázkou říct, že Hopperová stála i u zrodu open-source.

Její tým vytvořil jedny z prvních programovacích jazyků MATH-MATIC a FLOW-MATIC, ovšem Hopperová stále viděla dál. Věřila, že programování by mělo být přirozené, a to takovým zápisem, který by byl blízko angličtině a umožňoval by i neprogramátorům pochopit alespoň základní principy nějakého kódu.

V roce 1959 na dvoudenní konferenci byl tento nový programovací jazyk COBOL definován a o rok později se podařilo překonat další metu, kdy na demonstraci běžel COBOL na dvou zcela různých počítačích a byl schopen vykonávat stejný program se stejnými výsledky. Opět nám to dnes přijde samozřejmé – ale tehdy šlo o naprostou novinku. Každá platforma žila vlastním životem a byly to právě první programovací jazyky jako FORTRAN či COBOL, které se přičinily o standardizaci a multiplatformní programování.

Za programováním hledej ženy

Ani přes svůj pokročilý věk Hopperová neodešla do důchodu. No, vlastně odešla – ve svých šedesáti. Ale jen o rok později ji znovu povolali zpět, to se ještě jednou opakovalo, až nakonec zůstala ve službách námořnictva do svých osmdesáti. I nadále se věnovala standardizaci programovacích jazyků, výuce mladých programátorů a pořádala mnoho seminářů a školení o počítačích.

Klepněte pro větší obrázek 
Grace Hopperová sloužila námořnictvu až do důchodového věku
(snímek z roku 1984, volné dílo)

Dožila se roku 1992 a mohla tedy vidět nástup mikropočítačů, které zcela změnily svět. Viděla úspěch svých tezí, úspěch univerzálním multiplatformních jazyků a kompilátorů, bez nichž by dnes již nebyl možný vývoj jakékoliv komplikovanější aplikace. Za to vše vděčíme jedné z nejdůležitějších žen, jaké historie IT zná.

Témata článku: Historie, Programování, Osobnosti počítačové historie, Matematika, Hmyz, Fortran, Počítač, Manhattan, Nový program, Celý zástup, Source, Grace Hopper, Stejný program, Foto kniha, První experiment, Pokročilý věk, Vyzvání, Harvard, Škoda foto, Fines, První funkce, Celý problém, COBOL, Open, Grace, Počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky