Jak se změní IDE disky v blízké době?

Celkový výkon počítače neovlivňuje pouze procesor, ale významnou úlohu hrají i ostatní komponenty. Zejména základní deska a pevný disk. Proto se podíváme jak by mohly vypadat pevné disky blízké budoucnosti.
Pevné disky před několika lety dosahovaly kapacity tak 5 GB na plotnu, koncem loňského roku se na jednu plotnu už vešlo 20 GB dat a v letošním roce byl představeny disky s kapacitou 40 GB na plotnu (20 GB na každou stranu plotny). Nové velkokapacitní disky v současnosti obsahují celkem tři plotny což dá celkově úctyhodných 120 GB dat. Pevný disk může ploten obsahovat nejvýše pět, ale i tak máme k dispozici úložný prostor více než dostačující. Výrobcům pevných disků to ovšem nestačí a testují nové technologie pixie dust (šibalský prach) od IBM nebo technologie Seagate používající plně integrované magnetické záznamové hlavy a vícevrstvé disky AFC (antiferrogmagnetic coupled). Obě společnosti se použitím těchto technologií dostaly na hustotu záznamu 100 miliard datových bitů na čtvereční palec (100 Gb/inch2), což umožní dostat na jednu plotnu disku 3,5" mechaniky až 125 GB. Disky vyrobené pomocí těchto nových technologií se mají objevit na trhu snad v roce 2003 a umožní mít ve stolním počítači 400 GB disk, 200 GB disk u notebooků a Microdrive od IBM by mohl mít 6 GB.

Disky s velkou kapacitou tedy budeme mít, ale co rychlosti? Rychlost u pevných disků můžeme ovlivnit třemi faktory: rychlostí otáčení diskových ploten, použitým rozhraním, velikostí vnitřní vyrovnávací paměti a již zmíněná vyšší hustota také zrychluje práci disku.

Dnes jsou nejrozšířenější disky s rychlostí 5 400 a 7 200 otáček za minutu. Disky s rychlostí 5 400 otáček za minutu se montují do měně výkonných počítačů, ale zase jsou tišší. Výkonnější počítače jsou vybaveny disky s rychlostí 7 200 otáček za minutu, což jim umožňuje pokrýt větší množství sektorů a tím pádem zpracovat větší množství dat za daný časový úsek než disky s rychlostí 5 400 otáček za minutu. O zrychlování otáček u nových disků jsem se nikde nedočetl, proto předpokládám, že rychlosti se měnit nebudou a dojde pouze k úpravě čtecích/zapisovacích hlaviček pevných disků. Jejich úpravou (například vzdáleností hlavičky od magnetické vrstvy disku nebo počtem hlav) se dá maximálně vyladit výkon disku.

Velmi podstatný faktor pro výkon disku je i použité rozhraní. Dříve používané rozhraní Ultra ATA/33 je již minulostí. Ultra ATA/66 již také ustupuje a v současnosti je nejrozšířenější Ultra ATA/100 umožňující „teoreticky“ přenášet až 100 MB dat za sekundu a příští rok u nových počítačů to bude Ultra ATA/133. Rozdíl v rychlosti disku při použitém rozhraní Ultra ATA/66 nebo Ultra ATA/100 je nepatrný. Propustnější sběrnice se hodí v případě, že na jediné IDE rozhraní připojujete více disků. Ovšem ani vývojové týmy zabývající se rozhraním nespí a připravili nové rozhraní Serial ATA (SATA). Nový standard má umožnit jednodušší připojování i konfiguraci (zmizí jumpery), více prostoru ve skříních počítačů (kulaté kabely namísto plochých), vyšší přenosové rychlosti (teoreticky až 1500 Mb/s), ulehčí procesoru a na rozdíl od Ultra ATA nepracuje s daty paralelně, ale sériově. Velkou výhodou Serial ATA je jeho transparentnost vůči operačním systémům, není tedy nutné psát nové ovladače. Serial ATA bude v začátcích stavěná tak, aby podporovala obě normy přenosu – sériovou i paralelní. Časem se nové rozhraní začne prosazovat u všech externích zařízení jako CD-ROMy, DVDčka, streamry, ZIPy a vypalovačky.

Poslední ovšem také důležitý faktor je velikost vnitřní vyrovnávací paměti disku, která hraje důležitou úlohu při čtení většího množství malých souborů. Před časem měly disky pouze 512 KB vyrovnávací paměti a dnes se prodávají pevné disky i s 8 MB cache. Většina dnes běžně prodávaných disků má zatím „pouze“ 2 MB vnitřní vyrovnávací paměti. Obecně platí, že čím vyšší cache tím je disk výkonnější. Do budoucna se dá očekávat přechod od 2 MB cache na 4 MB cache a vyšší.

V průběhu roku 2003 by se mohly tyto nové disky začít prodávat. Co budu s takovou kapacitou disku dělat opravdu nevím, ale rychlejší práci s programy a běh operačního systému uvítám vždy.

Diskuze (87) Další článek: Chystá se Service Pack 3 pro Windows 2000?

Témata článku: Velká vzdálenost, Datový bit, Rozhraní, Disko, Pixie, Vnitřní prostor, Nové rozhraní, Vyrovnávací paměť, Velkokapacitní disk, Atos, Serial, Úložný prostor, Disk


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu