Jak se žije s 64bitovými Windows 7

Až s operačním systémem Windows 7 přešla velká část uživatelů na 64bitový systém. Jaké jsou výhody a dnešní podpora aplikací nebo ovladačů?

Při uvedení operačního systému Windows XP byla na většinu počítačů instalována v drtivé většině (99 %) 32bitová verze, což není vzhledem k tehdejším průměrným hodnotám operační paměti nic neočekávatelného. S Windows Vista se situace mírně změnila, dle statistik kolem 11 % počítačů s tímto systémem obsahuje 64bitovou verzi.

S příchodem Windows 7 a větší kapacity operačních pamětí (kvůli větším nárokům aplikací i her) se míra instalace 64bitových edicí vyšplhala téměř na polovinu (46 %) všech počítačů a notebooků, které obsahují nové Windows 7.

64 bitů jako nutnost

V dřívějších dobách byly 64bitové systémy používány především v oblasti velkých serverů, které již kdysi obsahovaly velké množství operační paměti. S 32bitovým operačním systémem lze totiž adresovat pouze 2³² paměti, tedy známé 4 GB. Pro vyšší kapacitu sice existují určité triky (PAE, AWE) jak toto omezení obelstít, může však dojít ke zpomalení a nutným úkonům pro nastavení aplikací (jeden proces může v základu alokovat maximálně 2 GB paměti).

Klepněte pro větší obrázek
Statistika Microsoftu dle využití 32bit a 64bit verzí Windows XP, Vista a Windows 7

Pokud nainstalujete na počítač se 4 GB operační paměti 32bitový operační systém, pro běžící systém bude k dispozici pouze kolem 3,3 GB, dle použitého hardware. Procesor (dnes již všechny podporují 64bitové rozšíření, včetně Atomu) totiž vyhradí adresování i pro další zařízení v počítači. Pokud tedy máte minimálně 4 GB operační paměti, určitě zvolte 64bitovou edici systému Windows 7, která vám umožní využít celou paměť, a to až do kapacity 192 GB (levná Home Premium verze Windows 7 má omezení 16 GB, Starter 2 GB atd., přehled naleznete zde).

Nevýhody takřka zmizely

Kompatibilita 32bitových programů je ve Windows již na vysoké úrovni, a pokud najdete program, který je 32bitový a nelze jej spustit v 64bitových Windows 7, nejspíše se jedná o velmi specifický software, který výrobce nevyvíjí a nezabývá se kompatibilitou pro novější verze Windows. Obecně platí, že většina běžných aplikací, které fungují v 32bitových Windows XP, bez problému spustíte i v 64bitových Windows 7. Pokud program nefunguje, můžete vyzkoušet režim kompatibility nebo se podívat, zda již výrobce nenabízí novější verzi programu v rámci aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Většina aplikací je 32bitových a je tak spuštěna v tomto kompatibilním módu s označení *32
 

Nativní 64bitové programy sice mohou spotřebovat více paměti (jsou obecně větší), při dostatečné optimalizaci však mohou být rychlejší, než 32bitové verze. Většina aplikací však nevyužije možnosti 64bitových registrů, jejich případná úprava je tak více méně zbytečná. S příchodem 64bitových Windows Vista byly hlavním problémem především ovladače na různá zařízení, které výrobci nestačili aktualizovat. Operační systém Windows Vista, potažmo i 64bitová edice, tímto problémem zpočátku velmi trpěl, nyní je však situace zcela jiná.

Většina velkých výrobců dodává pro své zařízení 32bitové i 64bitové ovladače, na problémy tak můžete narazit především u starších zařízení, u kterých už výrobce ovladače neaktualizoval z důvodu „zbytečných“ nákladů. Tato situace nastala například u zvukových karet Creative Labs či některých tiskáren, za což si výrobci vysloužili negativní postoj od mnoha zákazníků, kteří na 64bitový operační systém přešli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
64bitové verze známých aplikací jsou většinou již dlouho k dispozici
 

Microsoft kvůli přechodu na nový nebo 64bitový systém Windows také založil speciální webovou stránku „Windows 7 Compatibility Center“, na které si můžete zkontrolovat, zda váš současný hardware nebo software bude pracovat v 64bitových Windows 7. Navíc si můžete nechat počítač zkontrolovat programem „Poradce pro upgrade na systém Windows 7“.

Nižší cena, větší možnosti rozšíření

Windows 7 Home Premium OEM, která je asi nejprodávanější verzí k novým počítačům, je v 64bitové edici o trochu levnější než 32bitová verze. Pokud máte na notebooku či počítači pouze 2 GB nebo 3 GB operační paměti a v budoucnu neplánujete upgradovat, můžete si pořídit 32bitovou verzi.

Pokud však plánujete nákup dalších pamětí, raději zvolte 64bitovou verzi, která v dnešní době již nemá takové nevýhody, jako před několika lety a dává větší možnosti pro snadný upgrade pamětí.

Nejnovější kancelářský balík od Microsoftu – Office 2010, je také k dispozici v obou verzích, a i když zatím žádný oficiální test rychlosti nebyl proveden, v určitých situacích (například hromadné výpočty v Excelu a podobně) by měla 64bitová verze určitě poskytovat větší výkon.

Otázka do diskuze: používáte 64bitové Windows 7? Váhali jste ještě nad 32bitovou verzí?

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 7, Windows 7 Home Premium, Levné tiskárny k počítači, Operační paměť, Omezená kapacita, Současný hardware

197 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Torro61 23. 9. 2012 15:55:29
    Zdravím, najde se tady někdo, kdo ví, jak zrušit omezení velikosti...
  • Dušan Novák 2. 8. 2010 23:33:07
    Mluvil jsem o softwaru a ne o operačním systému jako takovém. Takže si to...
  • Josef Němec 2. 8. 2010 9:12:38
    Tak tak. Mimochodem dojem větší rychlosti Win Vista a potažmo sedmiček....
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 35

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?