Jak se žije s 64bitovými Windows 7

Až s operačním systémem Windows 7 přešla velká část uživatelů na 64bitový systém. Jaké jsou výhody a dnešní podpora aplikací nebo ovladačů?

Při uvedení operačního systému Windows XP byla na většinu počítačů instalována v drtivé většině (99 %) 32bitová verze, což není vzhledem k tehdejším průměrným hodnotám operační paměti nic neočekávatelného. S Windows Vista se situace mírně změnila, dle statistik kolem 11 % počítačů s tímto systémem obsahuje 64bitovou verzi.

S příchodem Windows 7 a větší kapacity operačních pamětí (kvůli větším nárokům aplikací i her) se míra instalace 64bitových edicí vyšplhala téměř na polovinu (46 %) všech počítačů a notebooků, které obsahují nové Windows 7.

64 bitů jako nutnost

V dřívějších dobách byly 64bitové systémy používány především v oblasti velkých serverů, které již kdysi obsahovaly velké množství operační paměti. S 32bitovým operačním systémem lze totiž adresovat pouze 2³² paměti, tedy známé 4 GB. Pro vyšší kapacitu sice existují určité triky (PAE, AWE) jak toto omezení obelstít, může však dojít ke zpomalení a nutným úkonům pro nastavení aplikací (jeden proces může v základu alokovat maximálně 2 GB paměti).

Klepněte pro větší obrázek
Statistika Microsoftu dle využití 32bit a 64bit verzí Windows XP, Vista a Windows 7

Pokud nainstalujete na počítač se 4 GB operační paměti 32bitový operační systém, pro běžící systém bude k dispozici pouze kolem 3,3 GB, dle použitého hardware. Procesor (dnes již všechny podporují 64bitové rozšíření, včetně Atomu) totiž vyhradí adresování i pro další zařízení v počítači. Pokud tedy máte minimálně 4 GB operační paměti, určitě zvolte 64bitovou edici systému Windows 7, která vám umožní využít celou paměť, a to až do kapacity 192 GB (levná Home Premium verze Windows 7 má omezení 16 GB, Starter 2 GB atd., přehled naleznete zde).

Nevýhody takřka zmizely

Kompatibilita 32bitových programů je ve Windows již na vysoké úrovni, a pokud najdete program, který je 32bitový a nelze jej spustit v 64bitových Windows 7, nejspíše se jedná o velmi specifický software, který výrobce nevyvíjí a nezabývá se kompatibilitou pro novější verze Windows. Obecně platí, že většina běžných aplikací, které fungují v 32bitových Windows XP, bez problému spustíte i v 64bitových Windows 7. Pokud program nefunguje, můžete vyzkoušet režim kompatibility nebo se podívat, zda již výrobce nenabízí novější verzi programu v rámci aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Většina aplikací je 32bitových a je tak spuštěna v tomto kompatibilním módu s označení *32
 

Nativní 64bitové programy sice mohou spotřebovat více paměti (jsou obecně větší), při dostatečné optimalizaci však mohou být rychlejší, než 32bitové verze. Většina aplikací však nevyužije možnosti 64bitových registrů, jejich případná úprava je tak více méně zbytečná. S příchodem 64bitových Windows Vista byly hlavním problémem především ovladače na různá zařízení, které výrobci nestačili aktualizovat. Operační systém Windows Vista, potažmo i 64bitová edice, tímto problémem zpočátku velmi trpěl, nyní je však situace zcela jiná.

Většina velkých výrobců dodává pro své zařízení 32bitové i 64bitové ovladače, na problémy tak můžete narazit především u starších zařízení, u kterých už výrobce ovladače neaktualizoval z důvodu „zbytečných“ nákladů. Tato situace nastala například u zvukových karet Creative Labs či některých tiskáren, za což si výrobci vysloužili negativní postoj od mnoha zákazníků, kteří na 64bitový operační systém přešli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
64bitové verze známých aplikací jsou většinou již dlouho k dispozici
 

Microsoft kvůli přechodu na nový nebo 64bitový systém Windows také založil speciální webovou stránku „Windows 7 Compatibility Center“, na které si můžete zkontrolovat, zda váš současný hardware nebo software bude pracovat v 64bitových Windows 7. Navíc si můžete nechat počítač zkontrolovat programem „Poradce pro upgrade na systém Windows 7“.

Nižší cena, větší možnosti rozšíření

Windows 7 Home Premium OEM, která je asi nejprodávanější verzí k novým počítačům, je v 64bitové edici o trochu levnější než 32bitová verze. Pokud máte na notebooku či počítači pouze 2 GB nebo 3 GB operační paměti a v budoucnu neplánujete upgradovat, můžete si pořídit 32bitovou verzi.

Pokud však plánujete nákup dalších pamětí, raději zvolte 64bitovou verzi, která v dnešní době již nemá takové nevýhody, jako před několika lety a dává větší možnosti pro snadný upgrade pamětí.

Nejnovější kancelářský balík od Microsoftu – Office 2010, je také k dispozici v obou verzích, a i když zatím žádný oficiální test rychlosti nebyl proveden, v určitých situacích (například hromadné výpočty v Excelu a podobně) by měla 64bitová verze určitě poskytovat větší výkon.

Otázka do diskuze: používáte 64bitové Windows 7? Váhali jste ještě nad 32bitovou verzí?

Diskuze (197) Další článek: Vyšla RC verze linuxové distribuce Mint 9 Fluxbox

Témata článku: Windows, Microsoft, Software, Windows 7, Negativní postoj, Levné tiskárny k počítači, Windows +, Windows 7 Home Premium, Wind Down, Jak, Win +, Omezená kapacita, Window, Současný hardware, Win + N, Případná úprava, Operační paměť, Software na Heureka.cz„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

** Někteří vědci se domnívají, že na Saturnově měsíci Mimasu se nachází vnitřní oceán ** Mají-li pravdu, byl by Mimas třetím měsícem Saturnu s podpovrchovým oceánem ** Je ironií, že badatelé se původně snažili prokázat pravý opak

Stanislav Mihulka
OceánSaturnMěsíc
Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

První letošní exkluzivita PlayStationu vychází už za pár týdnů a z Guerrilla Games k nám stále proudí nové informace. Tentokrát ohledně zakončení příběhu.

Martin Nahodil
Horizon: Forbidden WestPS5Exkluzivita
Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

** Neumí váš telefon rozeznat poklepání prsty na zádech? ** Není to žádný problém, tato aplikace to váš smartphone naučí ** Základem je správné nastavení rozměrů a citlivosti

Martin Chroust
GestaMobilní aplikaceAndroid
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku