Jak se žije ajťákům v Česku

IT oblasti patří obecně k finančně nejlépe hodnoceným zaměstnáním na světě. Kdo a jak si těchto peněz užívá v České republice?

Pokud debatujete nejlépe placená zaměstnaní, asi jen těžko ve výčtu několika vyvolených oborů nezabrousíte do oblasti informačních technologií. Ostatně není se čemu divit, vždyť IT postupem času více a více prorůstá do všech oblastí lidské činnosti. Český statistický úřad v uplynulých dnech publikoval podrobnější informace o tom, kdo jsou a jak se žije „ajťákům“ v České republice.

Na úvod ale trochu teorie, s níž statistikové ve svých analýzách pracují. Předně je třeba zmínit obecně uznávané rozdělení IT odborníků. Profese jsou děleny na základě toho, v jaké fázi práce se systémy se daný odborník nachází:

Vědci a odborníci v oblasti výpočetní techniky (podílejí se na samotném vývoji nových technologií)

  • Projektanti a analytici výpočetních systémů
  • Programátoři
  • Ostatní odborníci zabývající se výpočetní technikou

Techničtí pracovníci v oblasti výpočetní techniky (zajišťují provoz a podporu systémů)

  • Poradenství v ICT
  • Operátoři a obsluha výpočetní techniky
  • Operátoři průmyslových strojů, NC strojů
  • Ostatní technici v ICT

Poznámka: Problémem (tedy minimálně pro statistiky) oblasti informačních technologií je rychlý rozvoj segmentu. Data nestačí reagovat na rychlé změny, které v oblasti probíhají. Spousta v současnosti velmi žádaných IT pozic tak není do výzkumů adekvátně zařazena.

IT odborníci v České republice

Jak už bylo výše naznačeno, trend vývoje IT odborníků (nejen) v Česku je jasný. Každým rokem jich přibývá, výjimkou byla jen léta po splasknutí dot-com bubliny, která se sice se zpožděním, ale nakonec projevila i v Evropě včetně Česka. Naštěstí přišlo velmi záhy opět oživení a návrat k původnímu růstu způsobený zahraničními investicemi v zemi.

Klepněte pro větší obrázek

Co je poměrně pozitivní, že techničtí pracovníci nijak výrazně nepřevažují nad pracovníky vědeckými. A samozřejmě čím více vědeckých pracovníků, tím větší konkurenceschopnosti se bude Česko na poli informačních technologií těšit. Bohužel se trend vývoje počtu vědeckých pracovníků zatím nemění a ve srovnání s technickými pracovníky již několik let víceméně stagnuje.

Klepněte pro větší obrázek

Z hlediska demografického rozložení nepřináší statistický úřad žádné převratné objevy. IT oborům již stabilně dominují zástupci mladších ročníků, i když dochází k částečnému demografickému posunu. IT technologie jsou s postupem času složitější a složitější, vyžadují proto více zkušeností, což je také jednou z příčin, proč se na úkor kategorie 15-24 let zvyšuje podíl IT odborníků v kategorii 45+. Stále dominantnější je věková skupina od 25-34 let, která v současnosti tvoří více než 42 % všech IT odborníků na trhu.

Klepněte pro větší obrázek

Co však nikoho příliš nezaskočí je převládající podíl mužů. Především ve vědecké kategorii jsou muži odpovědní za vývoj převážné většiny konceptů informačních systémů a nových technologií a snižují tak procento zastoupení žen na mizivých 9 %. Mezi technickými pracovníky dosahuje podíl žen 16 %, což je ale stále poměrně málo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

IT odborníci podle dosaženého vzdělání

Informatické fakulty a střední školy rostly v Česku v 90. letech jako houby po dešti. Přesto tvoří absolventi informatických oborů nevýraznou menšinu ve srovnání s IT odborníky s jiným stupněm vzdělání. To na jednu stranu dokazuje, že oborů vzdělávajících studenty v oblasti IT je v Česku buď stále nedostatek, nebo nejsou české firmy tyto zaměstnance schopné udržet a ti odcházejí za lepším výdělkem do zahraničí, příp. se vystudovanému oboru vůbec nevěnují. Na druhou stranu to také potvrzuje fakt, že se v informačních technologiích ani zdaleka neuplatňují jen ti, kteří k tomu mají odpovídající diplom.

Klepněte pro větší obrázek

Regionální rozmístění IT odborníků

V minulých letech, kdy byla ještě Česká republika východní zemí s poměrně levnou, ale kvalitní pracovní silou, na našem území vyrůstaly pobočky nejrůznějších světových IT firem, další společnosti pak přesunuly část svých zdrojů na území Česka ve formě outsourcingu a nearshoringu. Poměrně kvalitním ukazatelem regionálního umístění těchto firem jsou ukazatele rozmístění pracovních sil právě v oblasti IT.

Tradičně nejsilnější pozici má v těchto průzkumech hlavní město Praha. Protože však začíná být Praha příliš drahou destinací, výrazně si polepšuje také Středočeský kraj, z něhož je dojezdová vzdálenost do hlavního města nejkratší. Naopak i přes poměrně výrazné investice IT společností v Brně stav IT odborníků v Jihomoravském kraji v posledních letech spíše stagnuje stejně jako v kraji Moravskoslezském a Zlínském.

Klepněte pro větší obrázek

IT odborníci - mezinárodní srovnání

Nahlédneme-li na data Eurostatu publikovaná v rámci European Labour Force Survey, 2007, pak je na tom Česko ve srovnání s některými zeměmi Evropské unie poměrně dobře. Míra zaměstnanosti v IT se v roce 2006 ustálila na hranici 1,8 % populace, což je více než např. v Rakousku, Itálii nebo Irsku (kde mj. sídlí i evropská centrála Google). Lépe se z nových členských zemí Evropské sedmadvacítky umístilo jen Slovensko s 1,9 %.

Klasicky na špici podílu IT odborníků v populaci se umístily severské země v pořadí Švédsko, Finsko, Dánsko, Norsko, na druhou příčku se mezi ně vklínilo ještě Nizozemí. Naopak na opačném konci tabulky figuruje Polsko, Bulharsko a vůbec nejhůře se zaměstnaností v oblasti IT je na tom Řecko s necelými 0,6 % obyvatelstva.

Mzdy IT odborníků v České republice

O tom, že si průměrný „ajťák“ v Česku vydělá 40 333 Kč měsíčně, jsme vás již informovali. Náhled do podrobnějších statistik ale odhalí výrazné rozdíly mezi měsíčním příjmem zaměstnanců ve vědeckých a technických oblastech.

Klepněte pro větší obrázek

V kategorii vědců a odborníků v oblasti výpočetní techniky si nejvíce vyděláte na pozici projektanta a analytika výpočetních systémů, co se technických pracovníků v oblasti výpočetní techniky týče, pak doporučujeme oblast poradenství v ICT, která se jako jediná výší mzdy přibližuje vědeckým pozicím.

Průměrná mzda IT odborníků podle konkrétního zaměstnání

Obecně mylné tvrzení předpokládá, že čím větší firma, tím lépe jsou IT odborníci placeni. Statistiky však ukazují, že to není až tak úplně pravda. S velikostí firmy sice vzrůstá i průměrný plat IT odborníků, od určité hranice už se ale zase snižuje, příp. stagnuje. Nejlepších průměrných platů, kolem 44 000 Kč měsíčně, tak dosahují IT zaměstnanci firem o velikosti 250 – 999 zaměstnanců.

Z grafu lze také vyčíst trend srovnání průměrných platů na vědeckých pozicích a na pozicích technických pracovníků. Obecně lze říci, že čím je firma větší, tím více se rozevírají pomyslné nůžky mezi příjmy obou skupin. Zatímco v případě podniků s 10 – 49 zaměstnanci pobírají techničtí pracovníci 87 % platu vědeckých, v podnicích s více jak 5 000 zaměstnanci je to už pouze 67 %.

Klepněte pro větší obrázek

Je všeobecně známo, že v podnikatelské sféře jsou platy zaměstnanců vyšší než v oblasti nepodnikatelské. To platí i v oboru IT, přičemž ze statistických údajů vyplývá, že IT odborník v nepodnikatelské oblasti pobírá pouhých 60 % platu IT odborníka pracujícího ve sféře podnikatelské.

Ještě o trochu zajímavější jsou statistiky věnující se srovnání platových podmínek žen a mužů. Obecně mnohem méně výrazný je rozdíl mezi platovými podmínkami žen a mužů v nepodnikatelské sféře. Ženy IT odbornice zde pobírají 93 % mzdy mužů IT odborníků, v podnikatelské sféře 77 %. Nižší rozdíly v nepodnikatelské sféře jsou způsobeny především tabulkovými platy, které neumožňují platovou diskriminaci jedince na základě jeho pohlaví.

Klepněte pro větší obrázek

Udělejte si vlastní obrázek

Statistiky minulých let mohou mnohé napovědět o tom, jak se bude vývoj IT segmentu v Česku vyvíjet do budoucna. Zajímavé bude především sledovat vliv globální finanční krize v této oblasti. Pokud vám na předcházejících řádcích některé informace chybějí, analyzujte si data vlastním způsobem. Na internetových stránkách Českého statistického úřadu najdete nejen krátké souhrny jednotlivých ukazatelů, ale také soubory obsahující kompletní zdroje dat k uváděným statistikám.

Diskuze (71) Další článek: Computer 1/09: Film a hudba na maximum

Témata článku: Průměrná mzda, Evropská centrála, Vědecký pracovník, Technický pracovník, Technický vývoj, Výrazný nedostatek, Ajťák, Změna dráhy, Plat, Lidská profese, Věková skupina, Dojezdová vzdálenost, Střední vzdálenost, Obor, Středočeský kraj, Průměrný plat


Určitě si přečtěte

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor