Jak se vypalují DVD „podobojí“ – recenze mechaniky NEC ND-1300A

Podařilo se nám získat k otestování přepisovací DVD mechaniku označenou NEC ND-1300A. Vývoj a dodávky této vypalovačky výrobce avizoval již téměř rok a krátce po uvedení na evropské trhy se dostává konečně i do ČR.
Kapitoly článku

Klepněte pro větší obrázekMy jsme ji dostali díky firmě 100MEGA Brno, která ji nabízela za 8 228,30 Kč bez DPH (ke dni 20.5.2003, jiné firmy – např. Abacus – ji prodávají poněkud levněji). V tomto článku se podíváme poněkud  blíže na její vlastnosti a trochu ji otestujeme v praxi.

Ti bystřejší již podle názvu tuší, že výrobcem je nadnárodní elektrotechnický gigant NEC. Slibovaná mechanika měla být rychlou odpovědí na obouformátové (DVD±R/RW) vypalovací mechaniky SONY DRU 500 (a jejich novější a rychlejší verze DRU 510) a byla označena ND 1100. I přes potíže se zvládáním pálení obou formátů byla tato mechanika (někdy na přelomu loňského a letošního roku) uvolněna na trh, avšak oba formáty dokázala pouze číst, zapisovat se dalo jen ve formátech DVD+R/RW. Novější mechanika, umožňující i zápis a přepis v obou formátech, dostala označení ND 1300 a byla uvedena na trh letos na jaře.

Technické údaje získané z webů výrobce:

Multirychlostní DVD zapisovací mechanika
Maximální rychlost čtení:

CD-ROM: 40x
DVD-ROM: 12x
Maximální rychlosti zapisování:
CD-R: 16x CLV
CD-RW: 10x CLV
DVD+R: 4x CLV
DVD+RW: 2.4x CLV
DVD-R: 4x CLV
DVD-RW: 2x CLV
Cache: 2 MB
Metody zápisu: DAO (disk at once), SAO (session at once), TAO (track at once) with zero gap, variabilní nebo pevné pakety, multisession
Rozhraní: IDE/ATAPI v módu Ultra DMA 33 (33 Mbyte/sec)
Výsuvný mechanismus: Tray mechanismus („plotna“) umožňující horizontální i svislou montáž (pro media 80 mm pouze horizontální)
Přístupové doby: 140 ms/120 ms DVD/CD
Audio: konektor pro sluchátka a řízené hlasitosti na přední stěně, digitální a analogový výstup vzadu (MPC kompatibilní).
ND-1300 je vybavena vlastní technikou AOPC, Active Optimum Power Control. Pomocí této technologie je v průběhu zápisu upravena síla (energie) laseru na optimální úroveň tak, aby bylo dosaženo nejvyšší kvality zápisu.
Hmotnost: 1,07 kg
Rozměry: 148 x 42 x 198 mm
Cena: $299

Bohužel více se prozatím nedozvíme, neboť na další údaje zřejmě výrobce uvalil informační embargo a na anglicky psaných webech (německé, švédské, na americkém webu ji neznají vůbec?!).

100MEGA - stejně jako i jiné firmy – ji prodává jako bulk, dostanete tedy pouze samotnou mechaniku, bez jakéhokoliv příslušenství. Dlužno poznamenat, že při montáži a instalaci nedošlo k žádným potížím, mechanika se přihlásí do systému jako _NEC DVD RW ND 1300A a po instalaci odpovídajícího software ji můžete začít používat. Návod k montáži a instalaci v podstatě ani tak moc nechybí.

Nyní se podíváme na tuto mechaniku trochu blíže – údaje na štítku:

Klepněte pro větší obrázek

Povšimněte si výrobce - poněkud exotická Malajsie, vyrobeno v dubnu 2003.
Rádi bychom se podívali i dovnitř mechaniky, výrobce avizuje prachotěsnou montáž krytu – jak je vidět na následujících obrázcích, je vše opravdu velmi důkladně a překvapivě i důmyslně provedeno. Protiprachové kryty totiž plní i funkci zvukového tlumení, čímž je dosaženo velmi nízké provozní hlučnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Vysouvací plotna a její utěsnění.

Klepněte pro větší obrázek

Spodní kryt.

Na čelním panelu je umístěn klasický sluchátkový výstup, vedle je otočný regulátor hlasitosti, dále je zde umístěna hranatá zelená LED (která indikuje pouze chod mechaniky) a uprostřed je „ďoura“ pro nouzové uvolnění disku. Jediné hranaté tlačítko vpravo je určeno pro zasouvání a vysouvání plotny pro disky.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní stěně naprosto typické uspořádání, obvyklé pro ATAPI IDE zařízení – zde je zajímavé prázdné místo pro malý ventilátor (patrně jsou tyto kryty používány univerzálně pro více různých výrobků).

Klepněte pro větší obrázek

Ještě pro úplnost několik snímků jak to vypadá uvnitř mechaniky.

Pohled shora:

Klepněte pro větší obrázek

 

a zdola – kryt disku je opravdu důkladný a bez poškození by jej nebylo možné odstranit

Klepněte pro větší obrázek

 

a ještě deska elektroniky z obou stran:

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, Software, DVD, Montáž, Recenze, Giga, Zelený led, Čtení, Otočný regulátor, CD-R, DVD Player, Apollo 11, Basf, Optima, Verbatim, Náhoda, Mount, Embargo, Info, Ricoh, Nero, Bella, Bell, Optimální úroveň, Výsuvný mechanismus


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku