Jak se vyhnout policejnímu radaru

Chcete mít přehled o aktuální dopravní situaci v regionu, chcete se vyhnout dopravní zácpě? Je možné předem vědět o silniční kontrole, jak nenarazit na policejní radar?
Chcete mít přehled o aktuální dopravní situaci v regionu, chcete se vyhnout dopravní zácpě? Je možné předem vědět o silniční kontrole, jak nenarazit na policejní radar? Pro odpověď na tyto otázky nemusíte být příslušníkem Policie České republiky, stačí se přihlásit k odběru e-mailové konference na http://radary.cz/.

Princip konference je jednoduchý – jakmile některý z jejich více než tří set současných členů narazí na svých cestách na dopravní nehodu, zácpu, policejní kontrolu nebo radar pro měření rychlosti, hned pomocí svého mobilního telefonu pošle e-mail na adresu regionu, ve kterém se právě nachází. Tuto velice důležitou informaci během řádově sekund až minut (někdy – zvláště u EuroTelu jsou prodlevy delší) dostanou na svoje mobilní telefony ostatní účastníci konference, kteří se podle ní mohou zařídit.

Kvůli dnes již dosti velkému počtu účastníků a také kvůli tomu, že například Brňáky většinou nezajímá dopravní situace v Praze, byla konference rozdělena do regionů. Přihlásit si je možné odběr informací ze všech krajů České republiky, zvlášť je Praha, kde je v současné době nejvíce přispěvovatelů, a také dálnice. Regiony je možné libovolně přihlašovat a odhlašovat a když například zítra jedu z Brna do Prahy, přihlásím si k odběru konferenci dálnice (d@radary.cz) a Praha (pha@radary.cz). Po návratu je opět odhlásím a zůstane mi pouze jihomoravský kraj (jm@radary.cz)

Pro zařazení do konference je nutné sdělit pár základních údajů, její správa (čili přihlašování a odhlašování regionů) je automatická – pomocí příkazů zasílaných elektronickou poštou.

Stručně a výstižně
Pro příklad uvedu několik příspěvků, jaké do konference radary.cz přicházejí:
  • Prumyslova stoji hned za najezdem z J.spojky. Smer Praha 8, LIBEREC
  • Jizni spojka u Barrandovksho mostu smer Smichov totalne ucpana.Marek
  • P9 Spojovaci, 100 m za Jarovem smerem na Balabenku RADAR
  • NA D1 101 KM NA PRAKU U UZAVIRKY JE RADAR TROJNOZKA.BACHA JE TAM 60.PETR
  • D8-Nova Ves, klasika,zeleny passat. Clocky.

Pro mobilní řidiče
I když je možné příspěvky z konference dostávat i na běžnou e-mailovou adresu, nejvíce účastníků jí ovládá prostřednictvím svých mobilních telefonů – aktuální informace je samozřejmě nejcennější. Každý vlastní mobilního telefonního čísla k němu má totiž automaticky přiřazenou e-mailovou adresu (pouze u běžných tarifů RadioMobilu se však za poplatek 50 Kč musí aktivovat). E-mailová adresa tvar 0042060xyyyyyy@sms.operator.cz (například 00420602334455@sms.eurotel.cz pro telefonní číslo EuroTelu 0602/33 44 55 nebo 00420603667788@sms.paegas.cz pro číslo 0603/66 77 88 Paegasu). E-mail na mobilní telefon přijde ve formě textové zprávy SMS.

E-maily je z mobilního telefonu možné také odesílat. U EuroTelu stačí poslat textovou zprávu ve formátu EML Adresa Text_zprávy (např. EML lutonsky@cpress.cz Test e-mailu), u RadioMobilu platí syntaxe #Adresa Text_zprávy (např. #lutonsky@cpress.cz Test e-mailu).

Kvůli mobilním telefonům je přísněji než v jiných e-mailových konferencích ošetřeno zasílání příspěvků mimo téma (tzv. off-topic). Při velké frekvenci příspěvků (např. dvacet v pražském regionu minulý pátek) je to nutné – vyzvánění textové zprávy SMS ruší více než došlý e-mail.

Není to nezákonné?
Stejně jako autoři tohoto počinu – nejde jen o konferenci, na serveru radary.cz se objeví i další informace o dopravě – si myslím, že upozorňování na policejní radary není nezákonné. Smyslem měření rychlosti je přece prevence a pokud upozorněný účastník konference před školou, kde se měří (nebo kde by se správně mělo měřit), zpomalí, bude její význam naplněn.
Váš názor Další článek: Novodobá závislost jménem IRC

Témata článku: Mobilní telefony, Dopravní zácpa, Mobilní telefony brno, Automatický návrat, Radar, Rada, Clock, E-mailová adresa, Passat, D1, Mobilní telefony liberec, Police, Region, Mobilní číslo, Jak, P9, Policejní radar


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně