Jak se u nás řešil problém Y2K?

Od jednoho čtenáře, který si přál zůstat v anonymitě, došel zajímavý příspěvek o způsobu příprav na Y2K. Neměli jste náhodou podobné zkušenosti?
Dovoluji si timto reagovat na clanek “Jak je možné, že se nic nestalo?” na Zive. O IT technologie se zajimam ciste uzivatelsky a neda se rict, ze bych byl odbornik. Naopak vzhledem k dynamice rozvoje tohoto oboru se mi dari sledovat novinky jen obtizne.

Denne ctu Zive, takze jsem o Y2K slysel uz neco dopredu. A protoze IT nakupujeme proto aby pracovaly, tak jsem samozrejme mel zajem aby pracovaly i po 1.1.2000.

Jak se u nas resil problem Y2K?

Hlavni ucetni a prodejni software – tento sw pouzivame od roku 1992 – kazdy rok si poctive zakupujeme upgrade. Pripadalo mi proto zvlastni, kdyz jsme byli autorskou firmu upozorneni, ze k tomu abychom uspesne presli do roku 2000 budeme si muset zakoupit zvlastni “mimoradny” upgrade, ktery bude muset prijet nainstalovat jejich programator. Tak se take stalo – pocatkem prosince prijel odbornik, nainstaloval novou verzi sw, ktera uz byla “Y2K READY” a nauctoval nam dvounasobnou sumu nez kolik byva obvykla cena za upgrade. (Zcela pomijim to, ze asi 10 % operaci, jako treba “Rezervace zbozi”, nebo “Proforma faktury” si s prechodem do roku 2000 vubec poradit nedokazaly ani v nove verzi).

Mozna je to opravdu muj laicky pohled na vec, ale mam dojem ze v zadnem jinem oboru by podobna vec nebyla vubec myslitelna. Rad bych se odvolal na nedavny rozhovor s panem Ciglerem na Zive. Rika tam neco v tom smyslu, ze oni uz v roce 1992 vedeli, ze bude v roce 2000 prestupny rok a bude 29. února, ze je to nekorektni od tech ostatnich firem zduraznovat pripravenost na Y2K. Ano s tim se da souhlasit.

Myslim, ze v segmentu malych soukromych firem je 95 % pouzivaneho sw mladsiho 5 let. Podle mne jako cloveka pracujiciho v odlisnem oboru je veci profesni cti jakehokoliv odbornika, aby me vyrobky s podobnym problemem pocitaly. Pokud verze sw stara tri roky neni schopna si s Y2K poradit, tak se bud jedna o neznalost, nebo o zamer. Pro mne jako spotrebitele je konecny efekt stejny a celkem mne ani nezajima, zda to dotycna sw firma neumi, nebo se chce jenom svezt a napakovat. A pokud jim to nefunguje a my mame verzi sw starou jeden rok, tak bych povazoval za korektni, kdyby prijeli mimo nasi pracovni dobu a sw upravili, nebo presneji receno opravili na sve naklady.

Takze ma zkusenost s “Y2K” je asi podobna jako to prednesli pp. Zeman + Klaus.

Ja vim, ze u velkych systemu je rec o necem jinem, ale prece vsechny ty velke systemy jsou udrzovany specialisty, vsechny ty banky, elektrarny a ja nevim co maji prece tymy odborniku, kteri jsou placeni za to bude fungovat. Veskere ty debaty mely probihat tak nanejvys v odbornem tisku, nebo na k tomu urcenych chatech na Internetu. Proc s tim zcela zbytecne zatezovat ostatni obcany?

Nejsem nijak zvlast nastvany, ani nemam zadnou averzi vuci sw pracovnikum, spis je to v poloze “Nutne zlo” – nerozumim tomu – tak musim platit.

Mozna jsem ocekaval od IT pracovniku trochu jiny pristup a musim rict, ze mne celkem rozveseluje ta podrazdenost reakci IT firem na Zemana + Klause. Misto toho aby to brali dotycni pracovnici jako urcity folklor. Vzdyt ti nasi politici nerozumi takrka nicemu (i kdyz se ke vsemu radi vyjadruji).

Diskuze (18) Další článek: Sonique: Opravdu hezký přehrávač "empétrojek"

Témata článku: , , , , , ,