Technologie | Cyklistika | Rekordy

Jak se tiskne kolo pro světový rekord a proč má místo sedlovky pilu

Italská značka jízdních kol Pinarello se pochlubila speciálem postaveným pro pokus o překonání světového rekordu v hodinovce na dráze. Jmenuje se Pinarello Bolide F HR 3D a firma se ráda chlubí tím, že rám vytiskla na 3D tiskárně (u britské Metron Advanced Equipment). Postup byl daleko složitější a obsahuje desítky hodin ruční práce, nicméně 3D tisk umožnil tvarovat kolo přesně pro jednoho konkrétního jezdce.

Tím je Ital Filippo Ganna, dráhový a silniční cyklista, držitel několika světových titulů, rekordů a vítězství ve slavných závodech. Aktuální rekord v hodinovce (vzdálenost ujetá za 60 minut na velodromu) je 55,548 km a teprve před pár týdny jej získal Brit Daniel Bigham. „Top Ganna“ se jej pokusí překonat 8. října ve 20 hodin na Tissot Velodrome ve švýcarském Grenchenu.

Pinarello při stavbě tohoto kola použilo Scalmalloy, což je hliníková slitina speciálně vyvinutá pro 3D tiskárny. Na první pohled se kolo zásadně neliší od sériové produkce, ale firma tvrdí, že 3D tisk umožnil tvary, řešení a nuance, které by byly s konvenčním karbonem nerealizovatelné.

Klepněte pro větší obrázek
Konkrétní příklad? Jen se podívejte, jak přesně hrazda kopíruje tvar Filippových předloktí.

Zaujme také pila, zuby, hrboly na sedlové trubce. Pinarello říká, že inspirace pochází z ploutví keporkaka – jemu výrůstky pomáhají k lepší obratnosti, Gannovi pomohou lépe prořezávat turbulentní vzduch zvířený kmitajícíma nohama. Firma uvádí, že sedlovka a sedlová trubka rámu tvoří 40 % celkového aerodynamického odporu kola, zasloužila tedy zvláštní péči.

Jak vznikalo unikátní kolo Pinarello Bolide F HR 3D:

Zajímavé je, že se kolo dostane i do prodeje. Vyžadují to pravidla UCI, Pinarello však bude kola vyrábět pouze na zakázku, dopředu je jasné, že jich bude pouze několik a budou velmi velmi drahá. Částku si však netroufají odhadovat ani odborné cyklistické magazíny, ale shodují se, že patrně půjde o nejdražší dráhový speciál všech dob.

Zdroje: Pinarello, UCI

Diskuze (4) Další článek: Od IDDQD k umělé inteligenci. Historie podvodů ve videohrách

Témata článku: Technologie, Sport, Cyklistika, Rekordy, Kola, Ruční práce, UCI, Jízdní kolo, Kolo, Rekord, Světový rekord, Sportovní potřeby na Heureka.cz9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft